ПИТАННЯ 15. Поняття та принципи управління в галузі освіти і науки



Управління в галузі освіти - виконавчо-розпорядча діяльність відповідних органів виконавчої влади та Інших уповноважених на те суб'єктів щодо здійснення комплексу управлінських функцій, пов'язаних з регулюванням суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної, наукової та загально-культурної підготовки громадян України.

Мета управління освітою:

• всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства;

• розвиток п талантів, розумових і фізичних здібностей;

• виховання високих моральних якостей;

• формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору;

• збагачення на цій основі інтелектуального, творчого і культурного потенціалу народу, підвищення його освітнього рівня;

• забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.

Ст 53 Конституції України гарантує кожному громадянину право на освіту.Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує: - доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; - також розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; -надання державних стипендій та пільг учням і студентам; -право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах здійснюється на конкурсній основі.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють суспільні відносини в галузі управління освітою, є Закон України "Про освіту" (1991 р.) в ред. від 23 березня 1996 р., а також закони "Про професійно-технічну освіту" від 10 лютого 1998 р. та "Про загальну середню освіту" від 13 травня 1999 р. У цих законах визначається, що освіта в Україні визнається пріоритетною сферою соціально-економїчного, духовного і культурного розвитку суспільства.

Основними принципами освіти в Україні є:

• доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою;

• рівність умов кожної людини для повної реалізації П здібностей.

• таланту, всебічного розвитку;

• гуманізм, демократизм, пріоритетність загальнолюдських духовних цінностей;

157

• органічний зв'язок зі світовою та національною історією, культурою та традиціями;

• незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій;

• науковий, світськийхарактер освіти;

• інтефація з наукою і виробництвом;

• взаємозв'язок з освітою інших країн;

• гнучкість і прогностичність системи освіти; її єдність і наступність;

• безперервність і різноманітність освіти;

• поєднання державного управління і громадського самоврядування в освіті.

Навчально-виховний процес у закладах освіти є вільним від втручання політичних партій, громадських та релігійних організацій. Учні, студенти, працівники освіти можуть створювати у закладах освіти первинні осередки об'єднань громадян, членами яких вони є.

ПИТАННЯ 16. Органи управління в галузі освіти

Для управління освітою в Україні створюються система державних органів управління і органи громадського самоврядування. які діють у межах повноважень, визначених їм законодавством.

Додержавних органів управління освітою належать:

• Міністерство освгти і науки України;

• міністерства і відомства України, яким підпорядковані заклади освіти;

• Вища атестаційна комісія України;

• Міністерство освіти Автономної Республіки Крим;

• місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування І підпорядковані їм органи управління освітою.

Міністерство освіти і науки України в системі органів управління освітою виконуєінтегруючу, регуляторну та координуючу роль, тому, що: - бере участь у визначенні державної політики е галузі освіти, науки та професійної підготовки кадрів; - розробляє програми розвитку освіти та її державні стандарти; - здійснює навчально-методичне керівництво та контроль за дотриманням державних стандартів освіти, а також державне інспектування; - проводить акредитацію вищих та професійно-технічних закладів освіти незалежно від форм власності та підпорядкування, видає їм ліцензії та сертифікати; - розробляє умови прийому до закладів освіти; -організовує атестацію педагогічних і науково-педагогічних працівників щодо присвоєння їм кваліфікаційних категорій. педагогічних та вчених звань; - здійснює керівництво державними закладами освіти та Ін.

158

Акти Міністерства освіти І науки України, прийняті умежах його повноважень,є обов'язковими для всіх інших суб'єктів управління в системі освіти, у тому числі закладів освіти незалежно від форм власності.

Місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і науки в межах їх компетенції, визначеної відповідними законами. Вони, поряд з іншими повноваженнями, створюють органи управління закладами освіти, заснованими на комунальній власності.

В структурі місцевих державних адміністрацій функціонують відповідно обласні (міські в м. Києві та Севастополі) управління освіти та районні відділи освіти, які знаходяться в подвійному підпорядкуванні. Місцеві органи управління освітою у здійсненні своїх повноважень підпорядковані місцевим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та відповідним державним органам управління освітою у вищестоящому порядку.

Основою оцінки освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня громадян незалежно від форм одержання освіти є державні стандарти освіти згідно з вимогами щодо змісту, обсягу І рівня освітньої та фахової підготовки. За результатами ліцензування Міністерство освіти та науки й місцеві органи управління освітою у межах своїх повноважень надають закладам освіти, незалежно від форм власності, ліцензії на право здійснення ними освітньої діяльності відповідно до державних вимог За результатами акредитації вищих закладів освіти та закладів післядипломної освіти Міносвіти України разом з міністерствами і відомствами, яким підпорядковані заклади освіти, визначає відповідність освітніх послуг державним стандартам певного освітньо-кваліфікаційного рівня, надає право видачі документа про освіту державного зразка, встановлює рівень акредитації закладу освіти та ін.

За особливі досягнення в роботі закладу освіти Президентом України йому може бути надано статуснаціонального.

Органами громадського самоврядування в освіті є загальні збори (конференція) колективу закладу освіти, районні, міські, обласні конференції педагогічних працівників (з'їзд працівників освгти АР Крим), а також Всеукраїнський з'їзд працівників освіти.

Заклади освіти створюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, а також громадянами відповідно до певних потреб за наявності необхідної матеріально-технічної і науково-методичної бази та педагогічних кадрів. Заклади освіти, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного закладу освіти.

Порядок створення, реорганізації і ліквідації закладів освіти

159

встановлюється Кабінетом Міністрів України. Діяльність будь-якого закладу освіти розпочинається за наявності відповідної ліцензії.

Заклади освіти діють на підставі власних статутів. Кожен заклад освіти повинен мати власну назву, в якій обов'язково вказується його тип та організаційно-правова форма.

ПИТАННЯ 17. Система і структура освіти Система освіти складається із закладів освіти, наукових,

науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Структура освіти включає: - дошкільну, - загальну середню.

-позашкільну. - професійно-технічну, - вищу, - післядипномну види освіти, а також аспірантуру, - докторантуру та - самоосвіту. В системі освіти встановлюються такіосвітні рівні:

- початкова загальна освіта: - базова загальна середня освіта;

- повна загальна середня освіта; - професійно-технічна освіта;

-базова вища освіта; - повна вища освіта.

Законом встановлено такіосвітньо-нваліфікаційні рівні:

- кваліфікований робітник; - молодший спеціаліст; - бакалавр;

-спеціаліст, -магістр.

Положення про ступеневу освіту затверджується урядом країни.

Дошкільна освіта і виховання здійснюються у сім'ї та дошкільних закладах освіти у взаємодії з сім'єю.

Дошкільними закладами освіти є дитячі ясла, дитячі садки, дитячі ясла-садки, сімейні, прогулянкові, дошкільні заклади компенсуючого та комбінованого типів з короткотривалим, денним, цілодобовим перебуванням дітей, а також дитячі садки інтернатного типу. дитячі будинки та ін. Прийом дітей у такі заклади проводиться за бажанням батьків.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає закон "Про загальну середню освіту" від 13 травня 1999 р.

Систему загальної середньої освіти становлять:

- загальноосвітні навчальні заклади всіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації;

• навчально-виробничі комбінати;

• позашкільні заклади;

• науково-методичні установи та органи управління системою загальної середньої освіти;

• професійно-технічні та вищі навчальні заклади 1 - II рівнів акредитації, що надають повну загальну середню освіту

160

Відповідно до освітнього рівня, який забезпечується загальноосвітнім навчальним закладом (початкова загальна освіта. базова загальна середня освіта, повна загальна середня освіта). існують різні типи загальноосвітніх навчальних закладів І, II, III ступенів. Школи кожного з трьох ступенів можуть функціонувати разом або самостійно.

Загальноосвітній навчальний заклад на основі Положення про загальноосвітні навчальні заклади розробляє статут, який затверджується власником (для державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладів - відповідним органом управління освітою) та реєструється місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування.

Загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою. За своїми організаційно-правовими формами загальноосвітні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності.

Управління системою загальної середньої освіти здійснюється Міністерством освіти і науки України, Іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, Міністерством освіти АР Крим, відповідними органами управління освіти обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій. А також органами місцевого самоврядування.

Частиною структури освіти єпозашкільна освіта та виховання. які здійснюються закладами освіти, сім'єю, трудовими колективами. громадськими організаціями, товариствами, фондами тощо і грунтуються на принципі добровільності.

До позашкільних закладів освіти належать палаци, будинки, центри та станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії. початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та Інші заклади.

Професійно-технічна освіта є складовою системи освіти України.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійно-технічної освіти, створення умов для професійної самореалізації особистості та забезпечення потреб суспільства та держави у кваліфікованих робітниках визначає Закон України "Про професійно-технічну освіту" від 10 березня 1998 р.

Система професійно-технічної освіти складається з професійно-технічних навчальних закладів незалежно від форм власності та підпорядкування, навчально-методичних, наукових, навчально-виробничних, навчально-комерційних, видавничо-поліграфічних,

161

культурно-освітніх, фізкультурно-оздоровчих, обчислювальних та Інших підприємств, установ, організацій, та органів управління ними, що здійснюють або забезпечують підготовку кваліфікованих робітників.

До державних органів управління професійно-технічною освітою належать:

• спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері професійно-технічної освіти;

• міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади;

• Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та створені ними органи управління професійно-технічною освітою;

• міжгалузева рада з професійно-технічноїосвіти.

Профтехосвіта здійснюється на базі повної загальної середньої освіти або базової загальної середньої освіти з наданням можливості здобувати повну загальну середню освіту. Профтехосвіта здобувається у професійно-технічних навчальних закладах, які забезпечують реалізацію потреб громадян у профтехосвіті.

Професійно-технічними навчальними закладами освіти є:

професійно-технічне училище відповідного профілю, професійно-художнє училище, професійне училище соціальної реабілітації, училище-агрофірма, училище-завод, вище професійне училище, навчально-виробничий центр, центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, навчально-курсовий комбінат, інші типи закладів, що надають профтехосвіту. Профтехзаклади незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають свою навчальну діяльність після отриманняліцензії.

Випускникам професійно-технічних закладів освіти відповідно до їх освітньо-кваліфікаційного рівня присвоюється кваліфікація "кваліфікований робітник" з набутої професії відповідного розряду (категорії). Випускникам вищих професійних училищ, акредитованих у встановленому порядку, можливе присвоєння кваліфікації "молодший спеціаліст".

ПИТАННЯ 18. Управління вищою і післядипломною освітою Вища освіта забезпечує фундаментальну наукову, професійну та практичну підготовку. Вона здійснюється на базі повної загальної середньої освіти. До вищих закладів освіти, які готують молодших спеціалістів, можуть прийматися особи з базовою загальною середньою освітою. Підготовка фахівців у вищих закладах освіти може проводитися з відривом (очна форма), без відриву від виробництва (вечірня або заочна форма), шляхом поєднання цих форм. а з окремих спеціальностей - екстерном.

162

Навчання у вищих закладах освіти державної форми власності оплачується державою (за окремими випадками, пов'язаними з додатковими формами фінансування), в закладах з іншими формами власності - юридичними та фізичними особами.

Прийом громадян до вищих закладів освіти проводитьсянаконкурсній основі відповідно до здібностей незалежно від форми власності закладу освіти та джерел оплатиза навчання.

Вищими закладами освіти є:

технікум (училище), коледж, інститут, консерваторія, академія, університет та інші.

Відповідно до статусу вищих закладів освіти встановлено чотири рівні акредитації цих закладів:

Перший рівень - технікум, училище, інші прирівняні до них вищі заклади освіти (забезпечують підготовку молодших спеціалістів);

Другий рівень - коледж, інші прирівняні до них вищі заклади освіти (забезпечують підготовку бакалаврів);

Третій і четвертий рівні (залежно від наслідків акредитації) -інститут, консерваторія, академія, університет (забезпечують підготовку спеціалістів І магістрів).

Основними напрямами діяльності вищого закладу освіти є:

- підготовка фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів; -підготовка та атестація наукових та науково-педагогічних кадрів; -науково-дослідна робота; - спеціалізація, підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів; - культурно-освітня, методична, видавнича, фінансово-господарська, виробничо-комерційна робота; - здійснення зовнішніх зв'язків.

Вищий заклад освіти очолює ректор, при якому створюється вчена рада. До складу такого закладу входять його структурні підрозділи: факультети, філії, відділення, кафедри, навчально-консультативні пункти, лабораторії та Ін.

Багато вищих закладів освіти підпорядковані окремим міністерствам і відомствам (наприклад, Мін- аграрної політики. МВС, МО, СБУ, МСУ. ДПА та ін.). Такі міністерства здійснюють безпосереднє керівництво підпорядкованими їм закладами освіти, а Міносвіти і науки щодо них здійснює загальне науково-методичне керівництво, контрольно-наглядові та координуючі функції тощо.

Післядипломна осе/та (спеціалізація, стажування, клінічна ординатура, підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів) забезпечує одержання нової кваліфікації, нової спеціальності та професії на основі раніше здобутої освіти і досвіду практичної роботи. поглиблення професійних знань, умінь за спеціальністю та професією. Така освіта здійснюється закладами після дипломної освіти на договірних засадах з урахуванням державного контракту (замовлення).

163

До закладів післядипломно'і освіти відносяться: - академії, інститути (центри) підвищення кваліфікації, перепідготовки та вдосконалення, навчально-курсові комбінати; - підрозділи вищих закладів освіти (філіали, факультети, відділення та ін.); - професійно-технічні заклади освгти; - відповідні підрозділи в організаціях та на підприємствах. Ці закладиможуть працювати за очною, вечірньою та заочною формами навчання.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!