ПИТАННЯ 10. Роль держави в забезпеченні економічної безпеки



ї-    Важливою функцією держави на етапі становлення стабільної ^ринкової економіки єзабезпечення економічної безпеки, гарантія Злісності та непорушності економічного простору держави, всебічне іявгимулювання розвитку національного ринку та реальна підтримка ^^вітчизняного товаровиробника. Без широкого, по-сучасному Іррганізованого, цивілізованого внутрішнього ринку нереально вийти за |?Чежі периферійної зони й утвердитися як високорозвинена держава.

149

Важливотакож не забувати про принципи відкритості національної економіки, які є постулатами ринкової економіки в цілому. Наша національна економіка має ще недостатню самозахищеність, залишається надто залежною від світової кон'юнктури, критичного імпорту, зокрема енергоносіїв, зовнішніх інвестицій і кредитів. Вагому роль тут має відігравати продумана, цілеспрямована зовнішньо­економічна діяльність держави, важливим напрямом якої є її диверсифікація (у т. ч. пошук нових ринків збуту вітчизняних товарів, розширенняїх асортименту та підвищення конкурентоспроможності, зменшення залежності від імпортних товарів, в цілому - вихід України на світові торговельні ринки як рівноправного партнера).

Серед першочергових проблем забезпечення економічної безпеки досить гостро стоїть питання підвищення ефективності боротьби з корупцією та організованою злочинністю в економічній сфері, недопущення подальшої криміналізації економіки, елементами якої є ухилення від сплати податків, відтік за кордон значних капіталів, хабарництво, розкрадання державного майна, недобросовісна конкуренція, випуск недоброякісних товарів та ін.

Завданням держави в умовах ринку є сприяння і забезпечення умов для здорової конкуренції, з іншого боку - належнаборотьба з недобросовісною конкуренцією та монополізмом. Ринкова економіка передбачає функціонування розвинених кредитних господарств. Інших суб'єктів підприємництва з жорсткими правилами взаєморозрахунків. економічної відповідальності за своєчасне повернення боргів, з постійним балансуванням цінових показників. можливістю широкої конкуренції тощо. Однією з умов ринку, важливим його елементом і є конкуренція, яка не терпить у своєму середовищі

монополізму.

Правові основи обмеження і попередження монополізму.

недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності, здійснення контролю за додержанням норм антимонопольного законодавства визначає Закон України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції"

від 18лютого 1992 р.

Де вказується, щоконкуренція - це змагальність підприємців,

коли їх самостійні дії обмежують можливості кожного з них впливати на загальні умови реалізації товарів на ринку і стимулюють виробництво

тих товарів, які потребує споживач.

Монопольне становище - це домінуюче становище

підприємця, яке дає Йому можливість самостійно або разом з іншими підприємцями обмежувати конкуренцію на ринку певного товару Монопольним визнається становище підприємця, частка якого на ринку 35 відсотків (інколи вона може бути і

певного товару перевищує

150

меншою). Монопольною ціноювважається ціна, яка встановлюється підприємцем, що займає монопольне становище на ринку, і призводить до обмеження конкуренції й порушення прав споживачів.

Монопольною діяльністю вважаються дії одного або кількох підприємців за умови їх монопольного становища на ринку у виробництві та реалізації товарів, а також дії органів влади і управління, спрямовані на недопущення, істотне обмеження чи усунення конкуренції.

Відповідно до законузловживаннями монопольним становищем вважаються: - нав'язування таких умов договору, які ставлять контрагентів в нерівне становище, або додаткових умов, що не відносяться до предмета договору, у тому числі нав'язування товару, не потрібного контрагенту; - обмеження або припинення виробництва, а також вилучення з обороту товарів з метою створення або підтримки дефіциту на ринку чи встановлення монопольних цін; - часткова або повна відмова від реалізації або закупівлі товару при відсутності альтернативних джерел постачання або збуту з метою створення або підтримки дефіциту на ринку чи встановлення монопольних цін; - інші дп з метою створення перешкод доступу на ринок інших підприємців; -встановлення дискримінаційних цін (тарифів, розцінок) на свої товари, що обмежують права окремих споживачів.

Недобросовісна конкуренція - це порушення певних правил, які встановлені правовими нормами або склалися в ринкових стосунках і використовуються у підприємництві як обов'язкові ділові норми, що завдає шкоди відносинам добросовісної конкуренції і свободи підприємницької діяльності. Недобросовісною конкуренцією визнається: - неправомірне використання товарного знаку, фірменого найменування або маркірування товару, а також копіювання форми. упаковки, зовнішнього оформлення, імітація, копіювання, пряме відтворення товару іншого підприємця, самовільне використання його імені; - умисне поширення неправдивих або неточних відомостей, які можуть завдати шкоди діловій репутації або майновим інтересам іншого підприємця; -отримання, використання, розголошення комерційної таємниці, а також конфіденційної інформації з метою заподіяння шкоди діловій репутації або майну іншого підприємця.

Демонополізація - це діяльність, здійснювана уповноваженими на те державними органами і спрямована на боротьбу з монопольним становищем суб'єктів підприємництва, недобросовісною конкуренцією та іншими проявами монополізму з одночасним сприянням розвитку Здорової конкуренції як важливому регулятору ринкових відносин. Демонополізація економіки забезпечується відповідно до спеціальної програми, яка е складовою частиною щорічної комплексної програми Уряду країни.

151

Органами виконавчої влади зі спеціальним статусом, які уповноважені вести безпосередню боротьбу з монополізмом і недобросовісною конкуренцією, еАнтимонопольний комітет України та його територіальні управління (відділення). Крім того з метою координації дій міністерств та інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, спрямованих на реалізацію заходів щодо демонополізації економіки і розвитку конкуренції, виконання завдань Державної програми демонополізації економіки і розвитку конкуренції, утворюється постійно діюча Міжвідомча комісія з питань демонополізації економіки.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за окремі порушення антимонопольного законодавства, зокремаза: зловживання монопольним становищем на ринку (ст. 166-1); неправомірні угоди між підприємцями (ст.166-2);

дискримінацію підприємців органами влади й управління (ст. 166-3);

порушення порядку подання інформації та виконання рішень Антимонопольного комітету та його територіальних відділень (ст. 166-4)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!