ПИТАННЯ 4. Кабінет Міністрів України, як суб'єкт управління економічною сферою



Активну, організуючу і координуючу роль у державному регулюванні економічною сферою відіграє КабінетМіністрів України як вищий орган виконавчої влади, який забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, проведення в життя

140

економічної політики, спрямовує і координує роботу міністерств та інших органів виконавчої влади. Реалізуючи свої повноваження, уряд здебільшого приймає відповідні постанови (наприклад: "Про Концепцію створення спеціальних (вільних) економічних зон в Україні" від 14 березня 1994 р., "Про ставки митних зборів" від 27 січня 1997 р., "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" від 25 травня 1998 р., "Положення про порядок ліцензування підприємницької діяльності" від 3 липня 1998 р., "Про реструктуризацію заборгованості підприємств металургійної промисловості" від 1 березня 1999 р. та багато інших). Крім того, Кабінет Міністрів України розробляє щорічний проект закону про Державний біоджет України І забезпечує його виконання після затвердження Верховною Радою України та подає Верховній Раді звіт про його виконання. На строк своїх повноважень уряд розробляє і подає на схвалення законодавчому органу Програму своєї діяльності, яка сьогодні спрямована на подолання кризових явищ в економіці, на поглиблення ринкових реформ шляхом подальшої реструктуризації економіки, відродження І всілякого підтримання вітчизняного виробника, роздержавлення і приватизації державного майна, зменшення податкового тиску та адміністративного втручання в господарську діяльність, активнішого використання економічних методів регулювання, заохочення розширеного інвестування. впровадження нових технологій виробництва, радикального реформування агропромислового сектора економіки та ін.

З метою більш ефективного виконання поставлених завдань уряд додатковорозробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного розвитку країни: Державна програма демонополізації економіки та розвитку конкуренції; Державна програма реформування і фінансового оздоровлення вугільної промисловості; програма стратегічного розвитку "Реформи заради добробуту" та ін..

Для більш кваліфікованої та ефективної розробки й реалізації відповідних програмних питань економічної політики при Президентові та Кабінеті Міністрів України можуть створюватись і функціонувати тимчасові або постійніекспвртно-консультатиені та інші дорадчодопоміжні робочіоргани - ради. комісії, комітети тощо, наприклад: Вища економічна Рада Президента України; Рада регіонів при Президентові України; Консультативна Рада з питань іноземних інвестицій; Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі; Центр розвитку та реконструкції економіки при Кабінеті Міністрів України та ін..

ПИТАННЯ 5. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, як суб'єкти управління економічною сферою

Місцеві державні адміністрації мають широкі повноваження щодо

141

управлінського впливу на розвиток економічних відносин в межах відповідних територій.

Відповідно до закону "Про місцеві державні адміністрації" ці органи вирішують у визначених їм межах і формах питання щодо:

соціально-економічного розвитку відповідних територій; управління майном, приватизаціїта підприємництва; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; використання землі природних ресурсів та охорони довкілля; зовнішньоекономічної діяльності та ін. В управлінні відповідних місцевих держадміністрацій перебувають об'єкти державної власності, передані їм в установленому порядку, а такожоб'єкти спільної власності територіальних громад.

Місцеві держадміністрації мають відповідніповноваження у галузях:

соціально-економічного розвитку;

• бюджету та фінансів;

• управліннямайном, приватизації та підприємництва;

містобудування, житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку;

• використання та охорони земель і природних ресурсів та ін. Значними повноваженнями щодо управління об'єктами економічного значення наділеніоргани місцевого самоврядування. Так, згідно з законом "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. Відносини цих органів з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування.До повноважень сільських, селищних та міських рад належить:

затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з Інших питань місцевого самоврядування;

• встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок;

• затвердження місцевого бюджету та звіту про його виконання;

• прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна;

• затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації;

• визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності;

142

• вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних вщносин та використання природних ресурсів;

• прийняття рішень, пов'язаних із створенням спеціальних (вільних) та інших зон, змінами в статусі цих зон. надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або уряду країни та ін. Відповідними повноваженнями управлінського впливу на економічні процеси в межах відповідних територій наділені цим законом і представницькі органи територіальних громад - районні та обласні ради і їх виконавчі органи.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 208; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!