ПИТАННЯ 28. Уряд України і його повноваження



Ст. 113 Конституції України визначає, що вищим органом у системі органів виконавчої влади єКабінет Міністрів України, який спрямовує й координує роботу міністерств та Інших органів виконавчої влади, відповідальний перед Президентом України та в межах, передбачених Конституцією України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України. Правовий статус Кабінету Міністрів (уряду) України визначає Конституція України (ст. 113-117), окремі закони та укази Президента України.

Склад Кабінету Міністрів України:

• Прем'єр-міністр;

• Перший віце-прем'ер-міністр;

• Віце-прем'єр-міністри (три);

• Міністри {п'ятнадцять - станом на 1.04.2000 р.). Прем'єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної ^ади України. Персональний склад Кабінету Міністрів призначається (резидентом України за поданням Прем'єр-міністра.

Мій- Р®"'6?""1"1^'? як глава уряду України керує роботою Кабінету "Острів, спрямовує її на виконання Програми діяльності уряду, сталеної Верховною Радою України. Він вносить подання Президенту фатни щодо створення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших Центральних органів виконавчої влади.

Кабінет Міністрів є своєрідним "генеральним штабом", що об'єднує та спрямовує роботу центральних та місцевих органів виконавчої влади на здійснення управлінських функцій у всіх сферах та галузях державного управління. Він здійснює державне управління як безпосередньо, так і через підпорядковану і підконтрольну йому розгалужену систему органів виконавчої влади.

Відповідно до Загального положення про Урядовий комггет, такий комітет є робочим органом Кабінету Міністрів України, основним завданням якого є формування та реалізація державної політики у відповідній сфері згідно зі стратегією, визначеною Кабінетом Міністрів України.

На Урядовий комітет покладаються функції з розгляду та схвалення концепцій проектів нормативно-правових актів та інших документів, що підлягають розробленню; розгляду, врегулювання розбіжностей та схвалення проектів нормативно-правових актів та Інших документів, що подаються на розгляд Кабінету Міністрів України відповідно до встановленого регламенту; розгляду інших питань, пов'язаних з формуванням та реалізацією державної політики у відповідній сфері.

Урядовому комітетові надано право створювати в разі потреби підкомітети, експертні комісії та робочі групи для розгляду окремих питань, що належать до його компетенції; отримувати в установленому порядку від органів виконавчої влади необхідну для його роботи інформацію.

До складу Урядового комітету входять члени Кабінету Міністрів України, а ті члени уряду, які не входять до складу Урядового комітету. можуть брати участь у роботі комітету з правом вирішального голосу.

Урядовий комітет очолює голова, який за посадою є Першим віце-прем'єр-міністром України або Віце-прем'єр-мінІстром України, він несе персональну відповідальність за виконання покладених на Комітет завдань.

Організаційною формою роботи Урядового комітету, як визначено в Положенні, є засідання, які скликаються за рішенням голови комітету в міру потреби.

За рішенням голови Урядового комітету або за погодженням з ним у роботі Комітету можуть брати участь посадові особи органів виконавчої влади та Секретаріату Кабінету Міністрів України, якщо це необхідно для обговорення питання, включеного до порядку денного-

Проекти документів, які вносяться на розгляд Урядового комітету, повинні бути погоджені із заінтересованими органами державної влади та відповідати іншим вимогам встановленого регламенту і стандартів. У разі наявності розбіжностей до проекту має бути додана довідка про заходи, що були вжиті для узгодження документа.

44

З метою реалізації покладених на нього завдань і функцій -.-доидвчої влади в межах наданої компетенції уряд видає обов'язкові впм•и^нання постатей та розпорядження з самих різноманітних до^нь господарського, соціально-культурного та адміністративно-поттичного будівництва

Указом Президента України від 15 грудня 1999 р. "Про систему юнтральних органів виконавчої влади" установлено, що Кабмін України а межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади, „.оже утворювати урядові органи державного управління. Такі оогани утворюються і діють у складі відповідного центрального органу виконавчої влади.

Указом Президента України від 15 грудня 1999 р. "Про склад Кабінету Міністрів України" передбачена реструктуризація внутріапаратної діяльності уряду. Діяльність Кабміну України забезпечується його Секретаріатом, який очолює Урядовий Секретар.

Основним завданням Секретаріату е організаційне, експертноаналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне та інше забезпечення діяльності уряду. Секретаріат діє на підставі положень, які затверджуються Кабміном України. Структура Секретаріату будується не за галузевим, а за функціональним принципом. Урядовий Секретар призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів за погодженням Прем'єр-міністра України. Передбачено значне скорочення чисельності апарату Кабінету Міністрів України, а також апаратів центральних та місцевих органів виконавчої влади .

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2000 р. "Про урядові комітети" утворено чотири урядові комітети, а саме: Урядовий комітет економічного розвитку; Урядовий комітет соціального та гуманітарного розвитку; Урядовий комітет з реформування паливно-енергетичного комплексу; Урядовий комітет з реформування аграрного сектора та з питань екології, затверджено їх персональний склад та Загальне положення про Урядовий комітет. Постановою також всгіивпено, що проекти актів законодавства та інших документів подаються на розгляд Кабінету Міністрів України лише за умови попереднього їх схвалення відповідним Урядовим комітетом (крім окремих випадків).

^^^РІшення Урядового комітету, прийняті в межах його компетенції, б обов'язковими для виконання.

Для розгляду, врегулювання розбіжностей і схвалення проектів комплексних нормативно-правових актів та інших документів можуть "^^Я*"^0" за погодженим рішенням голів відповідних комітетів спільні засідання урядових комітетів.

Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності 45

Урядового комітету здійснюють структурні підрозділи Секретаріату Кабміну України, визначені Урядовим Секретарем.

Ця постанова уряду спрямована на підвищення ефе»сгивності діяльності Кабінету Міністрів Українита координацію діяльності центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної полгтики.

Утворення урядових комітетів є важливим кроком у здійсненні адміністративної реформи в Україні.

Основною ідеєю реформування Кабінету Міністрів України є забезпечення найбільш повного й реального втілення в життя конституційного положення щодо цього державного органу як вищого органу в системі органів виконавчої влади України, як повноцінного центрального ядра державного управління, який виробляє стратегічний курс виконавчої влади щодо здійснення внутрішньої й зовнішньої політики держави, на виконання конституційних І законодавчих приписів розробляє проекти законодавчих актів та підзаконної нормативно-правової бази, здійснює ефективне управління державними фінансами та Ін.

Важливим фактором щодо цього є також впровадження принципу, за яким у системі органів виконавчої влади не може бути органів, які б не були безпосередньо чи опосередковано підпорядковані уряду-питання 29. Центральні органи виконавчої влади До центральних органів виконавчої влади (цей термін передбачається Конституцією ст.114)відносяться: міністерства, державні комітети та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, зокрема, комітети, служби, департаменти. адміністрації, фонди, комісії, головні управління (управління) та Ін.

Центральні органи виконавчої влади діють на підставі положень. які затверджує Президент України. Центральні органи виконавчої влади очолює керівник (міністр, голова), статус якого та його заступників встановлюється положенням про ці органи. Керівника такого органу та його заступників призначає на посади Президент України за поданням Прем'єр-міністра України. Повноваження цих осіб на вказаних посадах припиняє Президент України. Керівник центрального органу виконавчої влади може мати не більше одного першого заступника і трьох заступників.Проте це правило не поширюється на Міноборони, МВС, СБУ та інші центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.

Структуру центрального органу виконавчої влади затверджує його керівник- Фінансове забезпечення діяльності центральних органів виконавчої влади здійснюєтьсяза рахунок коштів Державного бюджету

46

Визначальною ланкою, головними суб'єктами в системі цих дяганівс міністерства.

Иінісіпврство - це центральний орган виконавчої влади, пЛпооядкований Кабінету Міністрів України, покликаний здійснювати ^отавне управління певною галуззю або сектором. Міністерство як ппо^шіий центральний орган виконавчої влади є головним суб'єктом -о^двння і реалізації державної політики у відповідних галузях чи сАерах І відповідає за реальний стан справ у дорученій галузі перед Кабінетом Міністрів та Президентом України.

Міністерства, що здійснюють управлінську діяльність в окремих галузях, називають галузевими. Міністерства, які за призначенням здійснюють функціональну (міжгалузеву) управлінську діяльність, називають функціональними. З поглибленням в Україні ринкових реформ в діяльності міністерств все більше превалюють функціональні

засади.

Правовий статус міністерств та інших центральних органів

виконавчої влади станом на 1 березня 2000 р. визначається указами Президента України від 15 грудня 1999 р. "Про систему центральних органів виконавчої влади" та від 12 березня 1996 р. "Про Загальне положення про міністерство, Інший центральний орган державної виконавчої влади", а також положеннями про кожне окреме міністерство або відомство, які розробляються Кабінетом Міністрів і затверджуються відповідними указами Президента України. Крім того у своїй діяльності міністерства та інші центральні відомства керуються Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів. Міністри входять до складу Кабінету Міністрів України.

Керівництво міністерством здійснює міністр. Міністр як член уряду особисто відповідає за розробку і впровадження Програми Кабінету Міністрів України з відповідних питань, реалізацію державної політики у визначеній сфері державного управління. Він забезпечує управління в цій сфері, спрямовує та координує діяльність інших органів виконавчої влади з віднесених до його відання питань. Прирівняння будь-яких посад в органах виконавчої влади за статусом до членів уряду не допускається. Спрямування, координація діяльності інших центральних органів виконавчої влади, які діють через відповідні міністерства, реалізується міністром шляхом визначення у ^^Чіальному директивному наказі стратегії діяльності та основних заадань цих органів, що випливають з Програми діяльності уряду, та Одержання від них щорічних звітів щодо результатів їхньої діяльності в "вжах, визначених директивним наказом міністра.

Міністерство, як і інші центральні органи виконавчої влади, щповщно до чинного законодавства створює свої територіальні

47

органи, які здебільшого знаходяться у структурі місцевих держадміністрацій, тобто перебувають у так званому подвійному підпорядкуванні. Це, як правило, управління, відділи, служби та інші структурні підрозділи. Міністерства - єєдиноначальними органами

виконавчої влади.

В останній час у зв'язку з впровадженням в Україні Концепції

адміністративної реформи, йде пошук оптимальної кількості міністерств та взято курс на переорієнтацію їх правового статусу та функціонального змісту їхньої діяльності.

Державні комітети - різновид центральних органів виконавчої влади, що здійснюють координаційнофункціональну управлінську діяльність здебільшого міжгалузевого та регуляторного характеру.

Діяльність державного комітету спрямовує і координує Прем'єр-міністр України або один Із віце-прем'єр-міністрів чи міністрів. Держком'п-ет вносить пропозиції щодо формування державної політики відповідним членам уряду та забезпечує її реалізацію у визначеній сфері діяльності, здійснює управління в цій сфері, а також міжгалузеву координацію та функціональне регулювання з віднесених до його відання питань. Очолює державний комітет його голова.

Отже. правове положення та загальний статус державних комітетів нижчі порівняно з міністерствами. Голови державних комітетів відповідно до Конституції України не входять до складу уряду, самостійно не формують політику уряду в своїх сферах і відносяться до категорії державних службовців. Державні комітети покликані сприяти уряду та міністерствам реалізовувати державну політику шляхом здійснення управлінських функцій міжгалузевого характеру.

Стосовно державних комітетів поширюється дія указу Президента України від 15 грудня 1999 р. та Загального положення про міністерство та інші центральні органи державної виконавчої влади від 12 березня 1996 р. Крім того, їх правовий статус визначається положеннями про кожний окремий комітет, які затверджуються указами

Президента України.

До цієї групи центральних органів виконавчої влади відносяться

держкомітети: - архівів; - будівництва, архітектури та житлової політики; - по водному господарству; - по земельних ресурсах; -зв'язку та інформатизації; - з енергозбереження; - у справах релігій; -інформаційної політики, телебачення і радіомовлення; - лісового господарства; - молодіжної полгтики, спорту І туризму; -промислової політики; - у справах ветеранів; - у справах охорони державного кордону; - стандартизації, метрології та сертифікації; -статистики;

- Вища атестаційна комісія; - Національне космічне агентство;

-Пенсійний фонд; - Головне контрольно-ревізійне управління;

-Державне казначейство.

Структура державних комітетів подібна до структури міністерств.

48

цуптк свій центральний апарат, а також відповідні територіальні Ї'-напьні) підрозділи. У визначених законодавством випадках і "'^(Оїни можуть видавати нормативно-правові акти, обов'язкові для ^^г^іання іншими органами виконавчої влади, органами місцевого ^ююядування, підприємствами, установами та організаціями. Це ^акож єдиноначальні органи виконавчої влади.

Центральні органи виконавчої влади зі спеціальним гчпмпусом створюються для реалізації визначених Конституцією та законодавством України особливих завдань та повноважень, виконання інших управлінських функцій спеціального характеру. Щодо таких органів може встановлюватись спеціальний порядок утворення. оеорганізації. ліквідації, підконтрольності та підзвітності, а також призначення і звільнення їхніх керівників та вирішення інших питань.

Правовий статус таких органів визначається Конституцією України та окремими законами, указами Президента України про їх утворення та затвердження положень про них. На них також поширюється дія Загального положення про міністерство (1996 р.) та положень указу Президента України від 15 грудня 1999 р.

До числа центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом відносяться: Антимонопольний комітет; Державна податкова адміністрація; Державна митна служба; Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку; ДержкомІтет з питань регуляторної політики та підприємництва; Служба безпеки; Фонд держмайна;

Національна комісія регулювання електроенергетики; Державний департамент з питань виконання покарань; Управління державної охорони; Головне управління державної служби.

Як раніше зазначалось, Кабмін України може утворювати у складі відповідного центрального органу виконавчої влади урядові органи державного управління (департаменти, служби, інспекції").

Урядові органи державного управління здійснюють:

• управління окремими підгалузямиабо сферами діяльності;

• контрольно-наглядові функції;

• регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб.

Керівники урядових органів призначаються на посади та звільняються з посад Кабінетом Міністрів України за поданням керівника відповідного центрального органу виконавчої влади.

Положення про урядовий орган державного управління затверджується Урядом.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 274; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!