Література для обов’язкового конспектування



Сумський державний педагогічний університет

Імені А.С. Макаренка

 

 

Кафедра педагогіки вищої школи та педагогічного менеджменту

 

Інструктивно-методичні матеріали

До практичних занять

 

з дисципліни:  Історія педагогіки

 

                           для студентів 4 курсу

 

                           6.020303 Філологія. Мова і література (ангійська, німецька, французька)

 

Розроблені:

Доцентом Рисіною М.Ю.

 

 

МОДУЛЬ І. «Історія зарубіжної школи та педагогіки»

Семінар 1. Освіта та виховання в античному світі, в епоху європейського Середньовіччя та часів Відродження (1 год.)

Мета.Узагальнити знання студентів про освіту і виховння в античному світі (спартанська та афінська системи виховання, педагогічні ідеї давньогрецьких та давньоримських філософів); основні напрями виховання і навчання європейського Середньовіччя; педагогічні ідеї епохи Відродження.

Базові поняття теми: антична культура; культура Візантії; софістика; майевтика; калокагатія; системи освіти Спарти та Афін; епоха європейського Середньовіччя; церковна освіта; бюргерська освіта; лицарська освіта; університет; епоха Відродження.

 

Теоретичний блок

План заняття

1. Школа у Давній Греції: системи освіти Спарти та Афін. Виховання та освіта у Давньому Римі.

2. Педагогічні ідеї давньогрецьких та давньоримських філософів: Сократа, Демокріта, Платона, Аристотеля, Квінтіліана.

3. Характеристика основних напрямів виховання і навчання у Західній Європі епохи Середньовіччя: системи церковної, бюргерської та лицарської освіти. Зародження університету.

4. Педагогічні ідеї епохи Відродження: Вітторіно де Фельтре, Томас Мор, Томазо Кампанелла, Еразм Роттердамський, Франсуа Рабле, Мішель Монтень. Нові навчальні заклади у Західній Європі в часи Відродження.

Методичні рекомендації

Епоха Античності після давньосхідних цивілізацій була наступним етапом розвитку шкільництва. Досягнення в галузі змісту, організації й методів навчання дітей у Давній Греції і Римі та оригінальні
філософсько-педагогічні погляди стали джерелом розвитку європейської освіти, педагогічної думки й світової культури в цілому.

Значну роль у формуванні освітніх традицій Давньої Греції відігравали виховні системи міст-полісів (міст-держав), найяскравішими представниками яких є Афіни та Спарта. Розглядаючи процеси виховання й навчання зазначених держав варто звернути увагу на особливості природничого, соціально-економічного, політичного і культурного устрою, що безпосередньо впливали на формування уявлень про завдання й
зміст освіти.

При визначенні сутності освітнього ідеалу на різних етапах розвитку Давньогрецької цивілізації слід порівняти зміст освіти закладів юних спартанців та афінян (агелли, мусична школа, палестра, гімнасія) (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 29). Зверніть увагу на подвійність завдань «калокагатії» в афінській системі. З’ясуйте спільне і особливе у методах виховання й навчання обох систем. Визначте відмінності жіночої освіти у Афінах і Спарті. Чим вони зумовлювались?

Розглядаючи питання про виховання й навчання у Давньому Римі, необхідно пам’ятати, що провідну роль у формуванні особистості римлянина відігравала сім’я, її соціальний статус. Саме тому римська освіта передбачала як елементарні тривіальні школи для дітей плебеїв, так і школи для привілейованих верств населення – школи граматиків і риторів. Порівняйте зміст освіти цих шкіл і визначте освітній ідеал громадян Давнього Риму (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 31). Зверніть увагу на прагматичний характер освіти. Поясніть, чому в той час найбільшого розвитку отримало навчання риториці – ораторському мистецтву. З’ясуйте, які предмети загального циклу склали «шкільний канон» для дітей вільних громадян («сім вільних мистецтв»).

При розгляді питання про педагогічні ідеї античних філософів необхідно пам’ятати, що в той час педагогічна думка розвивалась у межах філософії. Перші педагогічні теорії розвитку особистості, завдань освіти, освітнього ідеалу були сформульовані грецькими і римськими філософами Аристотелем, Демокрітом, Ціцероном, Сенекою, Квінтіліаном. Ознайомлюючись з творами видатних мислителів (див. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – С. 6 – 38.) з’ясуйте спільне й відмінне в трактуванні мети життя людини і ролі виховання, освіти для особи та суспільства. Зверніть увагу на реалізацію принципу природовідповідності та гармонійності, що виявилися у запропонованих філософами системах освіти, вікових періодизаціях, змісті навчання. Проаналізуйте значення методів виховання й навчання у становленні особистості, що були визначені мислителями: традиційні (приклад дорослих, залучення до праці, вправи і повторення тощо) та оригінальні («сократична бесіда») (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 30).

Середні віки – величезна історична спадщина, що охоплює понад дванадцять століть. На відміну від античності, коли виховання дітей і юнацтва було спрямоване на формування повноцінного громадянина полісу й держави, за часів Середньовіччя пріоритетним стало залучення підростаючого покоління до християнських цінностей. Прослідкуйте, як змінився освітній ідеал у цей історичний період, визначте роль церкви в розповсюдженні й визначенні завдань освіти (монастирські, соборні, єпископські школи) (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 39). Зверніть увагу на існування за часів Середньовіччя станових систем виховання: церковної (духовної), «лицарської», бюргерської. Виділіть загальні й специфічні риси цих освітніх систем (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 39 – 40).

Економічний розвиток та поширення знань у Європі ХІІ – ХІІІ ст. дали поштовх до появи особливої форми вищих навчальних закладів – університетів (від лат. «Universitas» – сукупність). Проаналізуйте зміст освіти (тривіум і квадривіум) та організацію перших університетів (факультет мистецтв та вищі факультети), з’ясуйте у чому полягав їх демократичний характер.

Важливе значення для розвитку педагогічної думки у Середньовіччі
(ХІ – ХV ст.) мала схоластична система мислення, яка полягала в застосуванні законів формальної логіки для обґрунтування догматів релігії. Ознайомтесь з прикладами схоластичного мислення Ф. Аквінського, проаналізуйте позитивні наслідки та недоліки цього явища для подальшого розвитку освітніх ідеалів епохи (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 41).

Нове уявлення про призначення людини, роль освіти в її становленні подарувала світові епоха Відродження (ХІV – ХVІ ст.). Поступовий соціально-економічний розвиток суспільства вимагав активної особистості. У пошуках зразків формування такої людини вчені звернулися до античної культури. Бажання встановити наступність з античністю шляхом відродження найкращих давніх традицій і спричинило назву епохи – Відродження. На зміну ідеалам Середньовіччя (аскета-ченця, лицаря-воїна) приходить нове уявлення про яскраву, сильну особистість, яка, прагнучи досягти щастя на землі, розвиває й утверджує творчі здібності своєї активної натури.

Провідною рисою епохи стає гуманізм, що виявлявся як у поглядах на виховання, так і в організації шкільної освіти. В європейських країнах з’являються педагогічні трактати, де філософи і педагоги дискутують про різні виховні й дидактичні проблеми, висувають нові постулати, шукають нових і кращих способів виховання й навчання, пропагують нові педагогічні ідеї.

Найяскравішими представниками епохи Відродження стали Вітторіно де Фельтре, Франсуа Рабле, Еразм Роттердамський, Мішель Монтень, Томас Мор. Ознайомтесь з творами мислителів (див. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.). Визначте найбільш засуджувані риси середньовічної школи та думки вчених щодо поліпшення шкільної освіти. Зверніть увагу на організаційні та змістово-методичні інновації, що були запропоновані Вітторіно де Фельтре в школі «Будинок радості», та в проектах Т. Мора («Острів Утопія») і Т. Кампанелли («Місто Сонця») (див. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 42).

Поміркуйте, як вплинули ідеї епохи Відродження на розвиток педагогічної думки і виховної практики подальших часів?

Практичний блок

Завдання для дискусій та педагогічних роздумів

(ІІІ рівень складності)

1. Визначте джерела давньогрецької культури, охарактеризуйте спільні культурні традиції грецьких полісів та їх вплив на формування філософських поглядів античних мислителів.

2. Визначте роль софістів у формуванні давньогрецького освітнього ідеалу.

3. У чому полягають риси спільності та відмінності в спартанській та афінській виховних системах у цільовому та змістовому аспектах?

4. Дайте порівняльну характеристику змісту та методів навчання за Платоном та Аристотелем.

5. Доведіть існування ідеї природовідповідності у поглядах давньогрецьких педагогів.

6. Охарактеризуйте погляди М.Ф. Квінтіліана на організацію і методику навчання.

7. Поміркуйте щодо ролі й практичної можливості використання сократичної бесіди в сучасній школі.

8. Розкрийте сутність релігійного ідеалу Середньовіччя та його вплив на зміст і методи тогочасного навчання й виховання.

9. Охарактеризуйте провідні особливості схоластичного навчання.

10. Доберіть матеріали, що ілюструють особливості організації процесу навчання в середньовічних університетах.

11. Проаналізуйте шляхи реалізації дидактичного принципу наочності за працею Т. Кампанелли «Місто Сонця».

12. У якому творі епохи Відродження відстоюється ідея необхідності критичного, творчого ставлення до знань, їх самостійного осмислення?

Контрольні питання з теми

(ІІ рівень складності)

1. Чим було обумовлене виникнення різних систем виховання в Спарті та Афінах?

2. Дайте характеристику діяльності освітніх закладів у Спарті та Афінах.

3. Яке виховання отримували дівчатка у Спарті та в Афінах? Як виховувалися діти рабів?

4. Дайте характеристику ідеї виховання гармонійної людини. Як вона реалізовувалась в Афінах?

5. У чому відмінність афінської та спартанської систем фізичного виховання?

6. Дайте характеристику педагогічних поглядів Сократа. Що таке «сократична бесіда»?

7. Дайте характеристику педагогічних поглядів Платона. Назвіть твори Платона, в яких відображено ці погляди.

8. Дайте характеристику педагогічних поглядів Аристотеля.

9. Які вимоги висував Квінтіліан до вчителя і вихователя?

10. Чим зумовлена поява нових педагогічних ідей в епоху Відродження?

11. Назвіть найвідоміших просвітителів епохи Відродження, їх твори.

12. Дайте характеристику особливостей діяльності «Будинку радості». Хто, де, коли заснував цю школу, чому вона має таку назву?

13. Від яких рис середньовічної школи відмовились педагоги-гуманісти?

14. Назвіть особливості виховної системи, запропонованої Ф. Рабле у романі «Гаргантюа і Пантагрюель».

15. Дайте характеристику освітніх ідей М. Монтеня. Поясніть, чому працю «Досліди» називають «Біблією для учителя».

16. У чому полягає роль праці у виховній системі, запропонованій Т. Мором?

17. Дайте характеристику педагогічних поглядів Т. Кампанелли.

18. Хто з педагогів-гуманістів проголошував ідею загальної освіти?

Тести

(І рівень складності)

1. Ініціація – це обряд, який означав за часів первісного суспільства:

А) вибори вождя;

Б) іспит на входження до дорослого життя;

В) початок нового землеробського сезону.

2. Найдавнішим методом виховання вважається:

А) словесні методи;

Б) особистий приклад батьків;

В) покарання і заохочення.

3. Виникнення сімейного виховання в умовах моногамної сімї відноситься до часів:

А) первісного стада;

Б) часів матріархату;

В) часів патріархату;

Г) періоду військової демократії.

4. Визначте відповідність назви перших навчальних закладів та країн, в яких вони виникли:

А) Еддуби – будинки табличок;            1) Єгипет;

Б) Толь, Аграхар;                                           2) Месопотамія;

В) Школи писців;                                      3) Китай;

Г) Сян, Сюй, Госуе, Сансюе.                       4) Індія.

5. До якої виховної традиції належать наведені далі особливості виховання й освіти: надання пріоритетної уваги підготовці воїна, його фізичному загартовуванню, розвитку витривалості та військовій підготовці, обмеження розумової освіти елементарними навичками читання й письма:

А) афінська;

Б) давньокитайська;

В) спартанська;

Г) візантійська.

6. Який тип освіти давала мусична школа в давніх Афінах:

А) фізичну;

Б) політичну;

В) літературно-музичну;

Г) військову.

7. Вкажіть термін, який визначав в Афінській системі виховання різнобічний гармонійний розвиток особистості, досягнення фізичної і духовної досконалості

______________________________________________________________________________________

8. Вкажіть назву військових загонів спартіатів 7 – 18 років, де діти набували елементарних знань, необхідні розумові й фізичні навички та вміння

______________________________________________________________________________________

9. Питання зв’язку виховання з суспільним устроєм та обов’язків держави у сфері виховання вперше розкрив у своїх працях:

А) Сократ;

Б) Демокріт;

В) Ксенофонт;

Г) Платон;

Д) Аристотель.

10. Вчення про три складові душі людини (рослинну, тваринну і розумну) належить:

А) Сократу;

Б) Демокріту;

В) Ксенофонту;

Г) Платону;

Д) Аристотелю.

11. Вкажіть назву філософської школи, яку заснував Платон поблизу Афін у IV ст. до н.е.

________________________________________________________________________________

12. Вкажіть назву навчального закладу Давнього Риму, провідним завданням якого була підготовка майбутнього оратора:

________________________________________________________________________________

13. У зміст “тривіуму” як складової семи вільних мистецтв, що становили зміст освіти в епоху середньовіччя, входили предмети:

А) арифметика, граматика, музика;

Б) граматика, риторика, діалектика;

В) арифметика, читання, письмо;

Г) риторика, поетика, музика.

14. Який аспект умінь був не обов’язковим у лицарському вихованні в епоху Середньовіччя:

А) гра в шахи;

Б) володіння зброєю;

В) полювання;

Г) уміння складати і співати вірші;

Д) читати і писати.

15. Від якого слова, в перекладі з латинської мови, походить слово “університет”?:

А) світський;

Б) місце, де вчаться;

В) сукупність;

Г) освіченість.

16. Виберіть той факультет, на якому вчилися студенти університетів Середньовіччя:

А) математичний;

Б) астрономічний;

В) природничий;

Г) артистичний.

17. Визначте автора твору “Будинок радості”:

А) Т. Мор;

Б) Р. Оуен;

В) Т.Кампанелла;

Г) В. да Фельтре.

19. Англійський філософ-утопіст Т. Мор розширив уявлення про гармонійний розвиток особистості, характерне для епохи Античності, включивши до нього ще один напрям виховання:

А) фізичне;

Б) релігійне;

В) трудове;

Г) політичне.

20. Згідно з вченням М. Монтеня, в основу навчання необхідно покласти:

А) віру в релігійний авторитет;

Б) слово вчителя;

В) дослід та експеримент.

21. Визначальним у вихованні в епоху Відродження був принцип:

А) деспотизму;

Б) народності;

В) гуманізму;

Г) культуровідповідності.

Література для обов’язкового конспектування

1. Платон. Держава.

2. Аристотель. Політика.

3. М.Ф. Квінтіліан. Про виховання оратора.

4. М. Монтень. Досліди.

Робота з першоджерелами

1. Чому поняття античності пов’язується перш за все з культурою Давньої Греції?

2. Охарактеризувати структуру ідеальної держави Платона: соціальні функції, роль держави та особливості освіти для відповідних соціальних верств.

3. Сформулювати мету виховання в державі. Що є основою взаємовідносин вчителя і учнів? Як пов’язані освіта і держава в концепції Платона?

4. Розкрити погляди Аристотеля на виховання (Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники та автори вступних статей: Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – С. 25 – 26, 28 – 29).

5. Які предмети і чому, за Аристотелем, мають вивчатися (Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники та автори вступних статей: Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред.
Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. –С. 26 – 28)?

6. Відродженням чого можна вважати епоху, що одержала таку назву?

7. Чому змінилося ставлення до науки і освіти?

8. У чому сутність принципу гуманізму відродження і яким чином він вплинув на освіту?

9. Опрацюйте твір Томаса Мора «Острів Утопія». Охарактеризуйте ідеальний державний устрій на острові Утопія; з’ясуйте, хто займається справою виховання на острові. Визначте особливості виховання, навчання та взаємовідносин між громадянами острова. Проаналізуйте основні педагогічні принципи Т. Мора (за змістом твору).

10. Охарактеризуйте твір Томмазо Кампанели «Місто сонця» (Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники та автори вступних статей: Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.). Охарактеризуйте ідеальне місто-державу: знайдіть підтвердження в тексті запровадження принципів економічної і політичної рівності; ставлення до праці як до священного обов’язку громадянина.

Проаналізуйте організацію та зміст виховання і навчання.

Визначте найбільш засуджувані риси середньовічної школи та пропозиції поліпшення шкільної освіти.

Основна література

1. Демокрит Фрагменты о воспитании // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. Ин-тов / Сост. И авт. Ввод. Статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. М. : Просвещение, 1981. – С. 5 – 8.

2. Історія педагогіки: Навчальний посібник. За ред. О.А. Дубасенюк. М.В. Левківського. Житомир: ЖДПУ, 1999. – 336 с.

3. Кампанелла Т. Місто сонця. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – С. 61 – 78.

4. Левківський М.В. Історія педагогіки: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К. : Центр навчальної літератури, 2008 – 188 с.

5. Мішель Монтень. Досліди / Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – С. 80 – 87.

6. Платон. Держава. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – С. 9 – 24.

7. Плутарх Сравнительные жизнеописания // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. ин-тов / Сост. и авт. ввод. статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. М. : Просвещение, 1981. – С. 1 – 18.

8. Рабле Ф. Гаргантюа и Пантагрюель // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. ин-тов /
Сост. и авт. ввод. статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. М.: Просвещение, 1981. – С. 62 – 69.

9. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. - Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с.

10.Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

Додаткова література

1. Білецька С. Особливості античної концепції дитинства // Шлях освіти. – 2008. – № 1. – С. 42 – 47.

2. Джуринский А.Н. История педагогики: Учебн. пособие для студентов вузов. – М. : "Владос", 2000. – 432 с.

3. Джуринский А.Н. История педагогики Древнего и Средневекового мира. Учебное пособие для высшей школы. – М. : "Совершенство", 1999. – 224с.

4. История педагогики. Часть 1. От зарождения воспитания в первобытном обшестве до середины XVII в.: Учебное пособие для педагогических университетов / Под ред. А.И.Пискунова. – М.: ТЦ "Сфера". 1997. – 192 с.

5. История образования и педагогической мысли за рубежом и в России: Учеб. пособие для высш. пед. учеб. заведений / И.Н. Андреева, Т.С. Буторина, З.И. Васильева и др.; Под. ред. З.И. Васильевой. – М. : Издательский центр "Академия". 2001. – 416 с.

6. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. Навчальнийпосібник для студентів педагогічних навчальних закладів. – Тернопіль, 1996. – 436 с.

7. Марру А.И. История воспитания в античности (Греция). – М. :
"Греко-латинскийкабинет Ю.А. Шичалина". 1998. – 425 с.

8. Мислиця М. День в стародавній єгипетській школі // Валеологія. – 2007. – № 11 – 12. – С. 20 – 21.

9. Образ человека в зеркале гуманизма: мыслители и педагоги епохи Возрождения о формировании личности (XIV- XVII вв.) / Сост., вступ. статьи и коммент. Н. В. Ревякиной, О.Ф. Кудрявцева. – М. : Изд-во УРАО. 1999. – 400 с.

10. Федоренко Дм., Федоренко О. Золотники педагогіки античної України // Освіта. – 2003. – 10 грудня. – С. 7.

Семінар 2. Гуманізм педагогічної системи


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1238; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!