Література для обов’язкового конспектування



1. Я.А. Коменський. Велика дидактика.

Робота з першоджерелами

Опрацюйте твір «Велика дидактика» та виконайте такі завдання:

1. Розкрийте зміст природовідповідності виховання та навчання (підтвердити відповідними положеннями з твору).

2. Охарактеризуйте етапи шкільного навчання, розроблені Я.А. Коменським на основі принципу природовідповідності. Наведіть приклади з твору.

3. Визначте мету виховння за Я.А. Коменським та поясніть, який педагогічний зміст вкладав педагог у завдання виховання.

4. Використовуючи приклади з «Великої дидактики», проаналізуйте дидактичні уявлення Я.А. Коменського: завдання школи; характеристика принципів навчання; методи навчання; форми організації навчання.

5. Визначіть виховні функції школи, підтвердіть прикладами з твору «Велика дидактика».

6. Розкрийте обгрунтування Я.А. Коменським мети та завдань вивчення рідної та іноземних мов. Проаналізуйте вісім правил для вивчення різних мов; поясніть міркування Я.А. Коменського щодо досконалого вивчення мов (розділ ХХІІ).

7. Поясніть погляди педагога на метод морального виховання (розділ ХХІІІ), роль вимоги в підтримці дисципліни в школі (розділ ХХVІ).

8. Спираючись на зміст «Великої дидактики» доведіть, що Я.А. Коменський бачив у будь-якій людині значні здібності, що повинні реалізуватись у природовідповідній освіті.

Основна література

1. Левківський М.В. Історія педагогіки: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. / М.В. Левківський. – К. : Центр навчальної літератури, 2008 – 188 с.

2. Історія педагогіки: Навчальний посібник. За ред. О.А. Дубасенюк, М.В. Левківського. - Житомир: ЖДПУ, 1999.- 336с.

3. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

4. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. - Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с.

5. Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. Ин-тов / Сост. и авт. ввод. статей А.И.Пискунов. – 2-е изд., перераб. М.: Просвещение, 1981. – 528 с.

6. Коменский Я.А. Пансофическая школа // Избр. пед. соч.:В 2 т. – М., 1982. – Т.2.

7. Коменский Я.А. Законы хорошо организованной школы. - Там же. – Т.2.

8. Коменский Я.А. Мир чувственных вещей в картинках.-Там же. – Т.1.

9.  Коменский Я.А. Материнская школа. – Там же. – Т.1.

10.Коменський Я.А. Про вигнання зі школи лінощів. – Там же. – Т. 1.

11. Лордкипанидзе Д.О. Ян Амос Коменский. Изд. 2 / Научный редактор А.И. Пискунов. – М. : Педагогика, 1970. – 440 с.

Додаткова література

1. Горностаев П.В. Универсальное воспитание всего человеческого рода // Педагогика. – 1993. – № 5.

2. Зязюн І. Школа свободи [По праву ідея прошколу свободи належить Я.А. Коменському (1542-1670). Монтессорі про принципи дисципліни в умовах свободи. Педагогічні ідеї К.М. Ветцель, Л.М. Толстого, та Ж.Ж. Руссо] // Освіта. – 2007. – № 40. – С. 8.

3. Корпей Ж. Коменский: компас и карта // Там же.

4. Кочнов В.Ф.Януш Корчак: Кн.для учителя. – М.: Просвещение. – 1991. – 190 с.

5. Равкин З.И. Великий реформатор школы // Педагогика. – 1992. – № 5 – 6.

8. Степашко Л.А. Человек в концепции Я.А. Коменского // Педагогика.-1992. – № 5 – 6.

9. Степашко Л.А. Философия и история образования: Учебное пособие. – М., 1999. – 276 c.

10.Учитель-солнце и его дидактическая машина // Педагогика. – 1993. – №5.

14. Ян Амос Коменський (1592-1670): [Антологія педагогічної думки] // Початкова освіта. – 2007. - № 4. – (Вкладка).

Семінар 3.Педагогічні системи представників епохи Просвітництва

Ж.-Ж. Руссо та Дж. Локка (2 год.)

Мета.Систематизувати знання про стан суспільного розвитку країн Західної Європи у період буржуазних революцій; засвоїти основні педагогічні ідеї Дж. Локка та Ж.-Ж. Руссо; порівняти основні положення педагогічних поглядів представників епохи Просвітництва.

Базові поняття теми:принцип природовідповідності; вільне виховання; природовідповідне виховання; вікова періодизація; теорія «чистої дошки»; програма виховання джентльмена.

 

Теоретичний блок

План заняття

1. Загальна характеристика епохи періоду буржуазних революцій в Західній Європі.

2. Педагогічні погляди Дж. Локка:

а) філософські та соціальні погляди як джерело побудови педагогічної концепції;

б) мета та завдання виховання;

в) програма виховання джентльмена. «Думки про виховання».

3. Загально-педагогічні ідеї Ж.-Ж. Руссо:

а) філософські та суспільно-політичні засади педагогічних ідей Ж.-Ж. Руссо;

б) мета виховання та загально-педагогічні принципи Ж.-Ж. Руссо.

в) вікова періодизація, зміст навчання та виховання в кожному з періодів. «Еміль, або Про виховання».

Методичні рекомендації

Проблеми мети і завдань виховання, змісту освіти турбували педагогів усіх часів. Щоб розібратись у провідних ідеях педагогів ХVІІ – ХІХ століть, знайти спільне та специфічне у розвитку ними ідей педагогічної науки, зосередьте увагу на вивченні епохи, в якій вони жили і працювали, світогляду авторів конкретних теорій, визначіть історичну спадкоємність і своєрідність трактування ними окремих проблем. З цією метою прочитайте першоджерела, відповідні розділи підручників, педагогічної енциклопедії, навчальних посібників з історії педагогіки (див. список літератури).

Для порівняльної характеристики мети та завдань виховання зосередьте увагу на названих далі конкретних положеннях з праць педагогів: Дж. Локк ("Думки про виховання» – С. 193 – 194, 195 – 198. Тут і далі сторінки подані за: Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ
ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.), Ж.-Ж. Руссо ("Еміль, або Про виховання – С. 203 – 205, 212, 240, 256 – 259). Поміркуйте, які загальнолюдські моральні цінності покладені в основу педагогічних систем даних педагогів.

Провідним загальнопедагогічним принципом, який обгрунтували просвітителі ХVІІ – XIX століть, був принцип природовідповідності. Для висвітлення другого питання звернітьувагу в запропонованих першоджерелах на такі сторінки: Ж.-Ж. Руссо. С. 208 – 244. Вважаємо за необхідне підкреслити, що трактування природовідповідності за
Ж.-Ж. Руссо пов'язане з ідеєю вільного виховання, яка спрямована проти придушення особистості дитини, нав'язування їй волівихователя.

Зверніться до "Концепції національного виховання", в якій подане сучасне розуміння принципу природовідповідності та зробіть висновок, чи відрізняється воно суттєво від уявлень педагогів минулих епох.

Принцип природовідповідності мав загальнопедагогічний характер, тобто визначав сутність як виховання, так і навчання. Підтвердіть це положення цитатами із першоджерел.

Важливим дидактичним питанням є проблема методів навчання. Порівняйте шляхи розв'язання цієї проблеми, які ми знаходимо у Дж. Локка (С. 205), Ж.-Ж. Руссо (С. 220 – 226). Наведіть цитати з творів які свідчать, що педагоги пропонували використовувати перш за все методи, що мали на меті розвиток пізнавальних здібностей дитини.

Зверніть увагу на зміст та методи морального виховання. Подумайте, чим зумовлені елементи спільності та відмінності в змісті виховання (релігійні, філософські та політичні погляди педагогів, традиційні національні особливості виховання), у методах виховання (та чи інша цільова спрямованість виховання, розуміння природи дитини).

Так, Дж. Локк наголошує на необхідності виховання джентльмена, який вміє вести свої справи розумно і передбачливо. Така мета передбачає здійснення виховання у формі дисциплінування тіла, характеру і розуму. Отже, метою морального вихований у Дж. Локка є формування у вихованця сильного характеру, а для вирішення цієї проблеми необхідний, у першу чергу, на думку педагога, гарний фізичний розвиток, сила, легкість. Сильний характер, міцне здоров'я сприяють і кращому засвоєнню знань. Поради Дж. Локка адресовані, перш за все, батькам, тому що видатний англієць віддає безумовну перевагу домашньому вихованню над шкільним. Дж. Локк акцентує увагу на стосунках батьків і дітей. Покажіть, із використанням цитат із твору "Думки про виховання", як змінюються ці стосунки з віком дитини. Принципи, якими керувався Дж. Локк у моральному вихованні дитини, є природовідповідність, що базувалась на глибокому вивченні вікових та індивідуальних особливостей дитини, поєднання суворості з любов'ю до дитини, активність і практична спрямованість виховання. Доведіть пріоритетне значення засобів прикладу, формування моральних звичок за допомогою виховуючих ситуацій, розмірковування з дітьми (наприклад, звернення до понять честі і ганьби), розумного задоволення їх допитливості та приборкання пристрастей у системі морального вихованя Дж. Локка (С. 196 – 205).

Згідно з поглядами Ж.-Ж. Руссо, сутність морального виховання – це виховання любові серця. Основою для такого виховання є емоційне життя вихованця. "Із перших поривань серця виникає перше розуміння добра і зла". Необхідно зазначити, що моральне виховання, за Ж.-Ж. Руссо – це виховання вільної людини, члена нового справедливого, вільного від рабства суспільства. Цим ідейним пафосом пройняті принципи морального виховання: гуманізм, природовідповідність, свобода, дієвість. Зверніть увагу на те, який віковий етап розвитку особистості є найбільш чутливим, за Ж.-Ж. Руссо, для моральних впливів. Головними завданнями морального виховання Руссо вважав виховання добрих почуттів, добрих суджень і доброї волі. Засобами морального виховання у патріарха ідеї вільного виховання є спостереження реалій оточуючого життя: нехай це будуть і картини страждань і добрі справи, спілкування з людьми, приклад наставника та видатних історичних діячів, залучення до практичної діяльності, метод природних наслідків. Доведіть це за допомогою положень з праці «Еміль, або Про виховання» (С. 231 – 233).

Практичний блок

1. Дайте характеристику філософських та суспільно-політичних поглядів Дж. Локка. Поміркуйте про їх взаємозв'язок із теорією «чистої дошки» видатного англійського педагога.

2. Проаналізуйте твір Дж. Локка "Думки про виховання". Поясніть, чому у структурі цього твору та у своїй виховній системі Дж. Локк дотримується такої послідовності: фізичне виховання, моральне виховання, розумове виховання.

3. Сформулюйте сутність підходів Ж.-Ж. Руссо до вирішення проблеми факторів формування особистості. Чим відрізняється його підхід від позицій Я.А. Коменського та Дж. Локка? Чи є ці ідеї актуальними для вирішення проблем виховання в сучасних умовах?

4. Згадайте тлумачення принципу природовідповідності Я.А. Коменським, Ж.-Ж. Руссо, (наведіть цитати з відповідних творів). Сформулюйте своє розуміння цього принципу. Яке визначення знайшов він у сучасних концепціях національного виховання?

Завдання для педагогічних роздумів та дискусій

(Завдання для самоконтролю III рівня складності)

1. Християнська філософія була домінуючим фактором у визначенні мети виховання Я.А. Коменським. Чи є вона таким фактором у педагогічних системах Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо? Якщо ні, то чим зумовлені їх підходи до визначення мети виховання?

2. Прочитайте у творі "Думки про виховання" рядки, де йдеться про загартування дитини. Яке ваше ставлення до методики загартування, запропонованої Дж. Локком?

3. Поміркуйте про ставлення до фізичних покарань Я.А. Коменського, Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо. У чому полягає принципова відмінність у ставленні педагогів до цієї проблеми, чим вона зумовлена?

4. Назвіть головні положення Ж.-Ж. Руссо щодо виховання жінки. Порівняйте його ідеї щодо цього питання з поглядами Я.А. Коменського. Висловіть свою точку зору.

Контрольні питання

(Завдання для самоконтролю II рівня складності)

1. У чому полягає мета виховання за Дж. Локком, Ж.-Ж. Руссо?

2. Назвіть основний принцип визначення змісту освіти за Я.А. Коменським і за Дж. Локком.

3. Що складає основу фізичного виховання за Дж. Локком?

4. Назвіть провідні методи морального виховання за Дж. Локком.

5. У який спосіб, за Дж. Локком, батьки мають завойовувати авторитет у своїх дітей?

6. У чому полягає сутність методу природних наслідків Ж.-Ж. Руссо?

7. Назвіть основні джерела навчання за Ж.-Ж. Руссо.

8. У чому полягають методичні особливості вільного виховання дитини на першому та другому етапах її розвитку за Ж.-Ж. Руссо?

9. Назвіть провідні цілі трудового виховання за Ж.-Ж. Руссо.

Тести

(Завдання для самоконтролю І рівня складності)

1. Заповніть пропуски у таблиці, яка відображає сутність вікової періодизації за Ж.-Ж. Руссо

 

Роки життя Віковий період Мета виховання Методи виховання
Від народження до 2 років   Вільний розвиток фізичних сил дитини  
  Дитинство (період сну розуму)   Спостереження, набуття практичного досвіду
Від 12 до 15 років   Накопичення знань, необхідних для подальшого життя  
  Юнацький вік (період пристрастей і бур)    
Після 18 років   Релігійне виховання  

 

2. Закінчіть вислів Ж.-Ж. Руссо, у якому вів формулює своє ставлення до природи дитини та сутності впливу на неї суспільства: «Все виходить досконалим із рук Творця, все…………………………».

3. Закінчіть цитату, назвіть її автора: "Дев'ять десятих людей стають тим, чим вони є завдяки…………..".

4. У працях якого з названих педагогів вперше сформульований та обґрунтований принцип природовідповідності:

а) Я.А. Коменський; б) Й. Песталоцці; в) А. Дістервег;

г) Дж. Локк; д) Ж.-Ж. Руссо.

5. Джентльмен, за Дж. Локком, має отримати освіту в:

а) елітарній школі; б) вдома; в) на лоні природи.

6. Хто з педагогів є автором поради щодо харчування дітей: "На сніданок і на вечерю дуже корисно давати дітям молоко, молочний суп, кашу на воді, вівсянку..., необхідно тільки турбуватись про те, щоб усі ці блюда були прості, без великих домішок і дуже мало присмачені цукром, а ще краще зовсім без цукру. Особливо ж ретельно слід уникати всяких прянощів та інших речей, які можуть збуджувати кров ".

а) Дж. Локк; б) Ж.-Ж. Руссо; в) Й. Гербарт.

7. Хто з педагогів для доведення суспільної необхідності праці сформулював таку сентенцію: "Праця є неминучим обов'язком для людини, яка живе у суспільстві. Усякий нероба – багатий чи бідний, сильний чи слабкий – це шахрай".

а) Дж. Локк; б) Ж.-Ж. Руссо; в) К. Гельвецій.

8. Хто є автором думки, у якій доводиться необхідність природовідповідного, гармонійного розвитку особистості:

"Ось істина, що підтверджується за всіх обставин: дієво, істинно і природовідповідно формуванню людини сприяє лише те, що захоплює людину, впливає на сили її природи у всій їх сукупності, тобто на серце, розум і руку".

а) Дж. Локк; б) Ж.-Ж. Руссо; в) Й. Песталоцці.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 2298; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!