Література для обов’язкового конспектування



1. Й.Г. Песталоцці. Лебедина пісня.

2. Й.Г. Гербарт. Загальна педагогіка, що виведена з мети виховання.

3. А. Дістервег. Керівництво до освіти німецьких учителів.

Робота з першоджерелами

1. Опрацюйте твори Й.Г. Песталоцці «Як Гертруда вчить своїх дітей» та «Лебедина пісня». Проаналізуйте розуміння Й. Песталоцці мети елементарної освіти та природовідповідності, природовідповідного вивчення «рідної і всякої іншої мови»; ознайомтесь з методикою навчання «ідеальної матері Гертруди».

2. Зробіть огляд праці Й. Гербарта «Загальна педагогіка, що виведена з мети виховання» (див. методичі рекомендації до теми).

3. Опрацюйте твір «Керівництво до освіти німецьких учителів» А. Дістервега, проаналізуйте правила навчання, що відносяться до учня як до суб’єкта.

4. Поясніть правила навчання, що стосуються вчителя.

Основна література

1. Гербарт И.Г. Первые лекции по педагогике // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. Ин-тов / Сост. И авт. ввод. статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. / И.Г. Гербарт. – М. : Просвещение, 1981. – С. 324 – 332.

2. Гоштанар І. Історія в портретах її творців: вплив «виховального навчання» Й.Г. Гербарта на розвиток педагогіки // Рідна школа. – 2009. – № 1. – С. 76 – 80.

3. Історія педагогіки: Навчальний посібник. За ред. О.А. Дубасенюк, М.В. Левківського. – Житомир : ЖДПУ, 1999. – 336 с.

4. Левківський М.В. Історія педагогіки: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. / М.В. Левківський. – К. : Центр навчальної літератури, 2008 – 188 с.

5. Песталоцци И.Г. Памятная записка парижским друзьям о сущности и цели метода // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. пособие для студентов пед. Ин-тов / Сост. иавт. ввод. статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. – М. : Просвещение, 1981. – С. 280 – 340.

6. Песталоцци И.Г. Цель и план воспитательного учреждения для бедных // Прогрессивная зарубежная педагогическая мысль о трудовом воспитании и профессиональной подготовке. – М., 1988. – С. 199 – 203.

7. Сбруєва А.А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: Навчальний посібник. / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с.

8. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

9. Хрестоматия по истории зарубежной педагогики: Учеб. Пособие для студентов пед. ин-тов / Сост. и авт. ввод. статей А.И. Пискунов. – 2-е изд., перераб. – М. : Просвещение, 1981. – 528 с.

Додаткова література

1. Джуринский А.Н. История педагогики: Учебн. пособие для вузов. – М. :"Владос", 2000. – 432 с.

2. История педагогики. Часть 1. От зарождения воспитания в первобытном обществе досередины XVII в.: Учебное пособие для педагогических университетов / Под ред.А.И. Пискунова. – М. : ТЦ "Сфера", 1997. – 192 с.

3. История педагогики. Часть 2. С XVII в. до середины XX в.: Учебное пособие дляпедагогических университетов / Под ред. А.И. Пискунова. – М. : ТЦ "Сфера", 1997. – 304 с.

4. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. Навчальнийпосібник для студентів педагогічних навчальних закладів. - Тернопіль, 1996. – 436 с.

5. Степашко Л.А. Философия и история образования: Учебное пособие. – М., 1999. – 276 с.

 


МОДУЛЬ ІІ. «Історія вітчизняної школи та педагогіки»

Семінар 5. Розвиток виховання та освіти на території України

За часів Київської Русі Та Відродження (ІХ – XVI ст..) (2 год.)

Мета. Узагальнити знання про стан суспільного розвитку Київської Русі; засвоїти основні етапи розвитку писемності та шкільної освіти; ознайомитися з системою шкіл та методикою викладання в них; проаналізувати педагогічні пам’ятки Київської Русі.

Базові поняття теми:матріархат; патріархат; християнство; школа книжного вчення; монастирська школа; школа грамоти; жіноче училище; кормильство; методики навчання.

Теоретичний блок

План заняття

План заняття

1. Виховання та освіта в Україні часів Київської Русі:

а) виховання у прадавніх слов’ян, зародження писемності;

б) провідні причини та головні ініціатори розвитку освіти;

в) типи шкіл, зміст та методи навчання в них.

2. Педагогічні пам’ятки та педагогічна думка Київської Русі. Аналіз твору «Повчання дітям» Володимира Мономаха.

3. Школи у період завоювань українських земель литовськими та польськими феодалами.

4. Діяльність просвітителів українського походження на ниві європейської та вітчизняної освіти у ХV – ХVІ століттях:

а) Павло Русин;

б) Юрій Дрогобич;

в) Іван Вишенський.

Методичні рекомендації

Розвиток виховання як соціального явища був уже з часів первісного суспільства тісно пов’язаним з умовами матеріального (поділ праці на землеробство та скотарство, а згодом і ремісництво) та духовного життя спільноти (виникнення релігії, мистецтва, усної народної творчості), з розвитком соціальної організації (від дородової громади до родової, від матріархату до патріархату, від полігамії до моногамії, від великої патріархальної сім’ї до малої тощо). З найдавніших часів у вихованні враховували і вікові та статеві особливості дітей, що відбивалось у природному поділі громади на вікові групи.

Розгляд питання про розвиток освіти у Київській Русі необхідно передумовити характеристикою різних точок зору на існування грамотності у часи, що безпосередньо передували утворенню феодальної державності.

Далі логіка розгляду питання передбачає характеристику економічних, політичних та ідеологічних факторів, що сприяли розвитку освіти у Київській Русі, головних його ініціаторів: держава, церква, народ (майстри грамоти). Спільною для всіх шкіл, хоча вони і мали конкретне цільове призначення відповідно до інтересів фундаторів шкіл, була релігійна основа освіти. За рівнем освіти школи поділялись на школи грамоти та школикнижного вчення (тобто елементарні та підвищеного типу), за джерелом створення, функціональною належністю – двірцеві, церковні (монастирські та парафіяльні), школи майстрів грамоти, ремісничі училища. Необхідно дати характеристику змісту навчання,форм та методів навчання у різних типах шкіл.

У період феодальної роздробленості та татаро-монгольської навали духовним центром Київської Русі на Заході стає Галицько-Волинське князівство. Необхідно проаналізувати особливості розвитку освіти в цьому князівстві у XI – XІI століттях, зумовленіекономічними та політичними інтересами держави, географічним положенням, особистою зацікавленістю княжої влади, подіями на навколишніх територіях.

 

Практичний блок

1. Наведіть докази прямої зумовленості виховання умовами матеріального та духовного життя спільноти.

2. Поміркуйте та сформулюйте аргументи, що доводять взаємозв’язок і взаємовплив народної та офіційної, наукової педагогіки.

3. Як розвивався народно-педагогічний ідеал українців у різні історичні епохи?

4. Назвіть основних ініціаторів розвитку освіти за часів Київської Русі. Проаналізуйте, в чому полягала зацікавленість у наслідках цього процесу кожного з ініціаторів.

5. Сформулюйте моральний кодекс часів Київської Русі. Хто і в якому творі виклав такий кодекс? Як поєднуються в ньому основи традиційної народної та християнської моралі?

Завдання для педагогічних роздумів та дискусій

(Завдання для самоконтролю Ш рівня складності)

1. Назвіть основні причини, що зумовили виникнення виховання як соціального явища. Яка з них є провідною і чому?

2. Хто є провідними суб'єктами виховання в народній педагогіці? Які з них втратили свою важливість в сучасних умовах? Чи необхідно відновлювати дієвість впливу цих суб'єктів? Обґрунтуйте свою точку зору.

3. У чому полягає відмінність у вихованні за часів матріархату та патріархату?

4. Як розвивався народнопедагогічний ідеал українців у різні історичні епохи?

5. Який, на Вашу думку, стан застосування народної педагогіки в сучасній сім’ї, школі, суспільстві?

6. Що Ви знаєте про виникнення писемності у праукраїнців (до хрещення Русі)? Наведіть докази, які свідчать про існування такої писемності. Чи є вони достатньо аргументованими, на Вашу думку?

7. У чому полягають особливості монастирського аскетичного виховання? У яких педагогічних пам'ятках часів Київської Русі підтримуються ідеали такого виховання, а в яких заперечуються?

Контрольні питання до теми

(Завдання для самоконтролю II рівня складності)

1. Назвіть головні причини виникнення виховання у людському суспільстві.

2. Сформулюйте народнопедагогічний ідеал наших предків часу, що передував утворенню держави Київська Русь.

3. У чому полягала мета виховання часів Київської Русі? Чим зумовлена зміна у визначенні мети виховання в порівнянні з дохристиянськими часами?

4. Назвіть типи шкіл, що існували за часів Київської Русі. Хто (які соціальні інститути) і з якою метою їх створював?

5. Коли і ким була створена перша школа книжного вчення в Київській Русі?

6. Назвіть приклади існування двірцевих шкіл у Київській Русі.

7. Що являла собою "Академія Ярослава Мудрого"?

8. Чи існувала жіноча освіта за часів Київської Русі? Назвіть конкретні приклади існування таких закладів.

9. Назвіть найосвіченіших людей часів Київської Русі.

10. У чому полягає сутність Студитського статуту? Хто його створив, хто і коли запровадив на Русі?

11.Назвіть найвідоміші центри освіти та духовності часів Київської Русі.

12. Назвіть найвідоміші педагогічні пам'ятки Київської Русі та провідні педагогічні ідеї цих творів.

13. Назвіть навчальні предмети, що вивчались у школах книжного навчання часів феодальної роздробленості.

14. Дайте коротку характеристику методики навчання за часів Київської Русі.

15. Назвіть провідні фактори, що сприяли розвитку освіти у Галицько-Волинському князівстві.

16. Назвіть князів, що у найбільшій мірі сприяли розвитку освіти у Галицько-Волинському князівстві.

Тести

(Завдання для самоконтролю І рівня складності)

1. Князь Володимир Святославович створив у Києві школу

а) грамоти;                                а) у 988 р.;

б) книжного вчення;            б) у 998 р.;

в) академію;                              в) у 978 р.

2. У школі, створеній князем Володимиром, навчалось учнів:

а) 25; б) 100; в) 300.

3. Школа книжного навчання мала статус:

а) елементарної школи; б) школи підвищеного рівня.

4. Школа, яку створив князь Володимир Святославович, існувала

а) у Києво-Печерському монастирі;

б) у Десятинній церкві;

в) у княжих палатах.

5. Майстри грамоти - це:

а) вчителі, що працювали у двірцевих школах;

б) ремісники, що займалися навчанням грамоти як основним чи допоміжним ремеслом;

в) ченці, що займалися місіонерською діяльністю і разом з тим навчали паству грамоти.

6. Федір Студит - це:

а) вчитель у школі Ярослава Мудрого;

б) автор твору "Слово про Закон і Благодать";

в) автор монастирського статуту, згідно з яким всіх чорноризців навчали грамоти.

7. 3акінчіть фразу: "Більше ж за все убогих не забувайте, але скільки зможете, по силі своїй, ...      , подавайте     ,.....,., і не дозволяйте ......    "

8. Засновником вітчизняної дошкільної педагогіки вважається:

а) Іоан Грішний;

б) Митрополит Іларіон;

в) Володимир Мономах.

9. Провідним шляхом засвоєння знань у школі грамоти було:

а) вивчення текстів напам'ять;

б) проведення дослідів та експериментів;

в) проведення диспутів та дискусій.

10. Основним джерелом вивчення вітчизняної історії в училищах часів Київської Русі був твір:

а) "Житіє Феодосія Печерського";

б) "Повість минулих літ";

в) "Руська Правда".

11. Запровадив Студитський статут в монастирях Київської Русі:

а) Климент Смолятич:

б) Кирило Туровський;

в) Феодосій Печерський.

12. Абак – це:

а) дошка для письма;

б) інструмент, яким писали за часів Київської Русі;

в) давня рахівниця.

13. Навчальними книгами у школах грамоти були:

а) "Азбука", "Часослов", "Псалтир";

б) ''Буквар", "Часослов", "Житія святих";

в) "Абетка", "Псалтир", "Євангеліє".

14. Володимир Мономах заповідав дітям проявляти любов до Бога перш за все шляхом:

а) творіння добра ближнім;

б) відлюдництва та посту;

в) місіонерської діяльності.

15. Основною формою навчання за часів Київської Русі була:

а) індивідуально-групова;

б) індивідуальна;

в) взаємного навчання.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!