Ідеологія та практики «перебудови»



Стагнація комуністичних режимів, передумови і чинники «перебудови» в СРСР. Посилення кризових явищ у командно-адміністративній економіці. Михайло Горбачов: «нове мислення» і політика «розрядки». Спроба «перебудови» соціалістичного господарства в СРСР. Економічна програма «прискорення» та її практичне втілення в Україні; проблеми і протиріччя процесу перетворень у другій половині 1980-х рр. Чорнобильська катастрофа: техногенні та соціальні причини. Зниження рівня життя населення. Соціальні заворушення другої половини 1980-х рр.: наростання страйкового руху, створення перших страйкових комітетів.

«Гласність» та лібералізація суспільного й культурного життя

Причини уповільненого характеру «перебудови» в Україні. Перші прояви «гласності» в офіційних ЗМІ, поява альтернативної самвидавівської преси. Реабілітація репресованих та звільнення політичних в’язнів. Чорнобильська катастрофа як каталізатор незадоволення: перші дозволені владою мітинги в Києві. Пожвавлення громадської активності, формування перших політичних партій та громадських організацій. Початок переосмислення історії радянської доби: товариство «Меморіал». Мовне питання: створення Товариства української мови. Релігійне відродження, вихід Греко-католицької церкви з підпілля та боротьба за її легалізацію. Відродження соборницької ідеї, організація Ланцюга Злуки.

Радикалізація політичного життя

Форми та вимоги національно-демократичного руху: Українська гельсінкська спілка; створення Народного руху України за перебудову. Відставка Володимира Щербицького, втрата КПРС владу; перехід частини партійної номенклатури на національні позиції. Вибори до Верховної Ради СРСР 1989 р. та УРСР 1990 р. Політичний склад Верховної Ради України, обраної в 1990 р., створення фракції «Народна рада» в опозиції до компартійної більшості. Студентська «Революція на граніті». «Парад суверенітетів» в СРСР і ухвалення Декларації про державний суверенітет України.

Тема V. Незалежна Україна

Проголошення незалежності

Загострення політичного протистояння в СРСР: розбіжність підходів центру й компартійного керівництва республік до проекту нового союзного договору. Спроба державного перевороту в СРСР: Серпневий путч. Акт проголошення незалежності України Верховною Радою. Референдум 1 грудня 1991 р., вибори першого Президента України. Визнання Української держави у світі. Утворення Союзу Незалежних Держав (СНД). Відмова України від ядерної зброї. Створення Збройних сил України.

Система влади та управління

Державотворчі процеси: розбудова законодавчої, виконавчої та судової влади; становлення інституту президентства. Президентські вибори 1994 р. Формування партійно-політичної системи. Конституційний процес; ухвалення Конституції України. Виконавча вертикаль влади і проблеми місцевого самоврядування. Створення Автономної Республіки Крим, структура влади й управління в ній. Дискусії довкола формування національних пріоритетів та державної стратегії: представлення розбіжних позицій та їхньої аргументації.

Суспільство незалежної України

Становлення форм громадянського суспільства: неурядові організації та спілки, проблема незалежності засобів масової інформації. Соціальна диференціація суспільства, поява нових соціальних груп. Обставини і джерела формування олігархічних груп, шляхи нагромадження капіталу «нових багатих». Включення населення у ринкові відносини, зростання малого й середнього бізнесу та його форми. Власники підприємств і працівники: труднощі в налагодженні соціального партнерства. Соціальні наслідки економічної нестабільності, майнове розшарування суспільства, групи людей за межею бідності, проблема пенсіонерів і бездомних («бомжів»). Зміна ціннісних орієнтацій та моральних критеріїв, кримінальні угруповання та кримінальні війни середини 1990-х рр. і поступове приборкання криміналітету. Національні меншини, їхнє організаційне оформлення та форми культурного життя. Регіональна специфіка міжнаціональних стосунків: проживання національних меншин компактними масивами; дрібніші вкраплення національних меншин. Російськомовне населення на Сході України: мовна проблема. Повернення кримських татар до Криму, труднощі їхнього облаштування та налагодження стосунків з місцевим населенням.

Зміни в економіці

Розпад планового господарства СРСР і падіння виробництва в Україні. Реформування економіки та ринкові перетворення: роздержавлення й недосконалі форми приватизації. Конверсія підприємств військово-промислового комплексу. Зміни в системі господарювання на селі: розпад колгоспів, великі орендні підприємства, кооперативні та приватні господарства. Формування національної фінансово-банківської системи, грошова реформа початку 1990-х рр. та впровадження національної грошової одиниці - гривні Головні тенденції розвитку економіки в другій половині 1990-х рр., економічна стабілізація на початку XXI ст. Авіакосмічні програми України. Динаміка житлового будівництва і транспортної інфраструктури. Подорожчання енергоносіїв і пов’язані з ним труднощі в економіці України. Світова фінансово-економічна криза 2009- 2010 рр. та її негативні наслідки для української економіки.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!