Зміни в соціальній сфері та повсякденному житті



Соціальні реформи середини 1950 - середини 1960-х рр.: підвищення соціальної захищеності громадян, зменшення податків, паспортизація та пенсійне забезпечення селян, скорочення робочого дня. Розвиток мережі закладів громадського харчування. Матеріальний рівень життя: хронічний дефіцит товарів широкого вжитку, спекуляція. Від комунального житла до квартир сімейного типу: черги на квартиру. Модернізація повсякденного побуту: розвиток телебачення; поява холодильників і пральних машин. Специфіка радянської системи розподілу суспільних благ: привілеї партійної та державної номенклатури. Форсована атеїстична кампанія, закриття храмів. Ідеологічна кампанія пропагування «радянського способу життя» та морального кодексу «будівника комунізму» і зворотна хвиля молодіжного протесту: «стиляги», джаз і рок-н-рол як прояви контркультури.

Шістдесятництво: нові культурні орієнтири

Явище «шістдесятництва»: загальна характеристика. Лібералізація культурного життя: послаблення ідеологічного тиску та вибіркове повернення репресованих імен в літературний обіг. Новий образ села в літературі. Відкриття «вікна у світ» через переклади й публікації західних творів: середовище часопису «Всесвіт». Спалах молодих імен у поезії та літературній критиці: Микола Вінграновський, Іван Дзюба, Іван Драч, Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Іван Світличний, Василь Симоненко, Василь Стус. «Шістдесятництво» в малярстві: Алла Горська. Українське поетичне кіно: Сергій Параджанов. Гуртування шістдесятників у київському Клубі творчої молоді та львівському клубі «Пролісок». Поява перших самвидавів. Есей Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація» як віддзеркалення поглядів шістдесятників на переоблаштування суспільства.

Тема ІІІ. Радянська Україна «доби застою» (середина 1960-х середина 1980-х років)

 

Населення України: динаміка змін

Уповільнення темпів природного приросту, старіння населення. Політика зближення народів СРСР: спрямування трудових ресурсів з інших радянських республік до України та відплив українців за її межі; вихідці з України на ключових будовах Радянського Союзу. Урбанізаційні процеси та зростання числа мешканців міст; етнічний склад великих міст, їхня прогресуюча русифікація. Загальні зміни в соціальній та національній структурі населення.

Стосунки республіканської влади із центром. Економічна ситуація

Чотириступенева ієрархія державності в СРСР, Україна як «друга серед рівних» республік. Українці у складі Президії ЦК КПРС (з 1966 р. Політбюро); «територіальний патріотизм» української партійної та державної верхівки: Петро Шелест і спроби автономного курсу українського керівництва. Усунення Шелеста, посилення бюрократичного централізму за Володимира Щербицького. Кадрові зміни в партійному та державному апаратах УРСР, зміцнення позицій республіканського КДБ та апарату керування ідеологією. Нова Конституція УРСР (1977 р.). Світова енергетична криза 1970-х рр. та її наслідки в СРСР та Україні; господарство УРСР наприкінці 1970-х - на початку 1980-х рр.: диспропорції в розвитку галузей промисловості; домінування військово-промислового комплексу й дефіцит товарів широкого вжитку; прогресуюча збитковість сільського господарства.

Дисидентський рух

Перші прояви опору: Українська робітничо-селянська спілка та ідея «повернення до справжнього марксизму»; підпільні опозиційні групи в Західній Україні: орієнтація на традиції ОУН-УПА. Розгортання протестного руху в 1960-х рр., його ідейні засади та форми. Перша хвиля арештів шістдесятників, протести й виступи на захист арештованих. Активізація опозиційного руху в другій половині 1960-х - на початку 1970-х рр.: культурні й політичні вимоги дисидентів, започаткування самвидавівського журналу «Український вісник». Ухвала Політбюро ЦК КПРС про боротьбу з «антирадянщиною», «буржуазним націоналізмом» і самвидавом та спровокована нею репресивна кампанія 1972-1973 рр.: масові арешти серед української інтелігенції, кампанія боротьби з «ідеологічними помилками» в гуманітарній науці й літературі. Гельсінкські угоди і поява в СРСР нелегальних груп сприяння їх виконанню. Українська група сприяння виконанню Гельсінкських угод: поєднання боротьби за права людини з національними вимогами; група боротьби за право повернення депортованих кримських татар на батьківщину. Релігійне дисидентство; Греко-католицька церква в підпіллі. Форми покарання дисидентів; кількість українців у загальному числі політв’язнів СРСР «доби застою».

Наука, освіта, культура

Диспропорції в розвитку науки: успіхи в галузі фундаментальних і точних наук та участь українських науковців та інженерів в авіакосміч-них програмах СРСР на тлі стагнації і провінціалізації гуманітарних галузей. Наступ на академічні інститути гуманітарного профілю, «зміцнення» їхнього керівництва працівниками партійно-ідеологічного апарату. Освітні реформи: запровадження обов’язкової 10-річної освіти, подальше розгортання закладів професійно-технічної освіти та вечірнього й заочного навчання. Мовна політика в шкільництві: посилення ролі російської мови як засобу «міжнаціонального спілкування» та різке скорочення кількості шкіл з українською мовою викладання. Наступ русифікації у видавничій справі. Штучна фольклоризація української мистецької культури. Альтернативні напрями в українському живописі: офіційний і невизнаний живопис. Розбіжні течії пісенної творчості; стилістичні шукання в українській прозі; продовження традицій українського «поетичного кіно».

Тема IV. Перебудова


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 421; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!