Ідеологічні акценти й політичні процеси



Відновлення партійно-державних структур. Зміна статусу УРСР у контексті розширення прав союзних республік; конституційний устрій УРСР, повноваження виконавчої влади та локальної адміністрації. Компартійна верхівка: атмосфера взаємної недовіри. Радянізація західних областей України у сфері управління; кампанія колективізації тутешнього села. Ліквідація Української греко-католицької церкви. Львівський собор 1946 р. та його рішення, доля ієрархів і священиків ліквідованої церкви; антицерковна пропаганда. Останні роки правління Сталіна: очікування чергових «чисток» в Україні.

Збройний опір радянському режимові:

Діяльність націоналістичного підпілля та загонів УПА в західних областях України: між самовідданим героїзмом і жорстокістю. Боротьба репресивно-каральної системи СРСР проти українського визвольного руху: бойові операції та депортації співчуваючих до Сибіру. Згортання діяльності УПА та підпілля ОУН в Україні. Рейди УПА поза межі України: військово-політичний та ідейно-пропагандистський аспекти. Збройні дії УПА на Закерзонні. Операція «Вісла»: ініціатори, причини, перебіг, наслідки. «Спецпоселенці»: чисельність і розселення окремих груп «спецпоселенців» із Західної України. Участь українців у повстаннях в таборах ГУЛАГу 1953-1954 рр.  

Культура та наука в лещатах ідеології

Загальносоюзні ідеологічні кампанії та їхні прояви в Україні: боротьба з «космополітами»; «ждановщина»; кампанія боротьби з «буржуазним націоналізмом» 1951-1952 рр. Література і мистецтво під страхом звинувачень у формалізмі та «безідейності», загрожене становище творчої інтелігенції. Формування доктрини «Великої перемоги», пропагованої через кінопродукцію. Волюнтаризм в управлінні наукою: «лисенківщина», розгром генетики й нападки на кібернетику. Обов’язковість принципу «партійності» в гуманітарних і суспільних науках; утвердження концепції ролі Росії у зближенні радянських народів. Міфологізація історії українсько-російських стосунків напередодні відзначення 300-ліття Переяславської ради.

Повсякдення повоєнних років

Умови життя міських та сільських мешканців: брак продуктів і товарів першої необхідності; функціонування карткової системи; житлова проблема в містах; мізерна оплата роботи колгоспників за «трудоднями» та обкладення непосильними податками сільського населення. Воєнний спадок в одязі. Спалах побутової злочинності й бандитизму. Труднощі адаптації переселенців із Західної в Центральну Україну: господарсько-побутове облаштування, культурний і психологічний аспекти. Стратегії виживання населення західних областей в умовах протистояння радянської влади й ОУН та УПА.

Тема ІІ. Хрущовська відлига

Лібералізація режиму після смерті Сталіна

ХХ з’їзд КПРС і початок лібералізації суспільного життя. Часткова реабілітація політичних в’язнів і репресованих, скорочення особового складу Радянської армії. Ставлення українського населення та партійної верхівки до змін у політичному курсі. Демонстративна «українізація» партійно-державного апарату. Розширення чисельності і складу членів КПУ та збільшення повноважень республіканських ЦК.

Комуністична утопія в новій програмі КПРС

Декларація про «повну й остаточну перемогу соціалізму» на ХХІ з’їзді КПРС; підготовка й ухвалення нової програми КПРС - «програми побудови комунізму». Утопійний характер нової програми та 7-річного плану економічного розвитку. Пропагандистська кампанія з прищеплення уявлень про наближення комунізму; реакція на цю пропаганду в масовій свідомості. «Тихий переворот» у владній верхівці, усунення Микити Хрущова.

Суперечливі явища в економіці

Диспропорція в господарському розвитку УРСР: високі темпи приросту у видобувній та важкій галузях і відставання легкої та обробної галузей. Перетворення України на всесоюзний центр важкої індустрії; прискорений розвиток військово-промислового комплексу та внесок українських підприємств у початок освоєння космосу. Кризові явища в командно-адміністративному управлінні економікою: спроби його реформування шляхом створення раднаргоспів та повернення до централізованого управління. Освоєння нових будівельних технологій і розгортання масового житлового будівництва: його переваги й вади. «Кукурудзяна епопея» та її негативні наслідки для сільського господарства. Збиткова кампанія освоєння цілинних земель. Проекти «перетворення природи» без урахування екологічних наслідків. Грошова реформа 1961 р. та спричинене нею підвищення цін.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!