Перебіг воєнних дій на території України. Російська окупація Галичини, Буковини й Закарпаття



Україна як один з основних театрів воєнних дій на сході Європи, стисла оповідь про перебіг бойових операцій. Українці по обидва боки фронту в арміях воюючих сторін. Окупація російськими військами Галичини, Буковини й Закарпаття; запровадження «російських начал» у місцеве життя.

Мілітаризація суспільного життя та економіки

Оголошення більшої частини підросійської України прифронтовою зоною, запровадження тут надзвичайного стану із забороною діяльності партій та громадських організацій і закриття неросійських періодичних видань. Евакуація культурно-освітніх закладів углиб російської чи австрійської територій. Військова цензура і призупинення демократичних свобод; шовіністична пропаганда в проурядовій пресі. Шпигуноманія: табори для «підозрілих» осіб в Австрії та переселення «підозрілих» російських підданих на схід Росії. Мілітаризація економіки: перехід важкої промисловості на виконання військових замовлень.

Політичні сили під час війни

Загальний огляд розбіжностей у ставленні найбільших політичних партій Росії та Австро-Угорщини до війни; коливання між націоналістичними та соціал-демократичними пріоритетами у платформах національних партій підросійської України - українських, польських та єврейських. Перенесення українського політичного життя до Відня після окупації Галичини, перетворення Головної української ради на організацію «Загальна українська рада» після входження до неї емігрантів - наддніпрянців та буковинців. Ідея національно-територіальної автономії українців у складі Австро-Угорщини в інформаційній діяльності віденських еміграційних осередків. Створення Легіону Українських січових стрільців. Ідея єднання Підкарпатської Русі з Росією: Карпаторуський визвольний комітет в Києві та Карпатороської добровольчої дружини.

Підсумок війни: розпад імперій

Наростання антивоєнних настроїв у суспільствах воюючих країн; масове дезертирство та братання солдатів ворожих армій на фронтах. Початок розпаду імперій. Революції в Росії та Німеччині як поштовх до призупинення війни; завершальна фаза війни і сепаратні переговори про її закінчення (суголосно з підручником всесвітньої історії). Принцип права націй на самовизначення у рішеннях Паризьких мирних переговорів, остаточний розпад Російської та Австрійської імперій. Українське питання в переговорному процесі.

Тема ІІІ. Визвольні Змагання

Початок революції. Центральна Рада і Тимчасовий уряд.

Лютнева революція в Петрограді, повалення монархії і створення Тимчасового уряду. Активізація громадського та політичного життя в Україні. Створення Центральної Ради, її програмові гасла і склад. Українські партії та громадські організації в Києві. Масова українська маніфестація на Софійському майдані 19 березня. Всеукраїнський національний конгрес та перетворення Центральної Ради на громадсько-політичний орган. Хвиля українізації у війську. Переговори ЦР з Тимчасовим урядом про надання Україні автономії у складі Російської Республіки. І Універсал ЦР. Між ентузіазмом та сумнівом: реакція української громадськості на проголошення І Універсалу. Створення Генерального секретаріату як виконавчого органу ЦР. Ставлення до національно-територіальної автономії України російських, польських та єврейських політичних сил. Чергові переговори з Тимчасовим урядом. Входження до ЦР представників російських, єврейських і польських партій; політика ЦР щодо національних меншин. Труднощі в діяльності ЦР: протиріччя політичних платформ її членів.

Українська Народна Республіка

Радикалізація суспільних настроїв, стихійний перерозподіл поміщицької землі. Жовтневий переворот у Петрограді, прихід до влади більшовиків. Перехід влади в Україні до ЦР. ІІІ Універсал ЦР: проголошення Української Народної Республіки у складі федеративної Російської Республіки. Ультиматум більшовицького уряду Росії, вступ більшовицького війська на територію УНР. IV Універсал ЦР: проголошення самостійності УНР. Бій під Крутами, захоплення Києва загонами Михайла Муравйова; червоний терор у місті. Брест-Литовський мирний договір, вступ австро-німецького війська в Україну, витіснення більшовицьких загонів з України та відновлення повноважень ЦР.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 261; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!