Початок німецько-радянської війни



Вторгнення військ Німеччини та Румунії на радянську територію. Мобілізаційні заходи влітку 1941 р.: евакуація населення та матеріальних цінностей; руйнування промислових об’єктів, транспортної інфраструктури та житлового фонду; мінування культурних об’єктів. Масове винищення політв’язнів під час евакуації. Бойові дії на південно-західному та південному напрямах; оборона Києва, Одеси, Севастополя і Керчі, бої під Харковом. Оточення та розгром з’єднань Червоної армії в перші місяці війни.

Окупаційний режим та колаборація

Плани Гітлера щодо України. Окупаційний адміністративний устрій: Генеральна губернія, Райхскомісаріат Україна, Південна Україна під владою Румунії. Органи влади на місцях, запровадження німецького «нового порядку». Економічна політика окупаційної влади: виробництво для потреб армії, збереження колгоспів, натуральне оподаткування та примусові роботи. Вивіз молоді до Німеччини: «остарбайтери». Нацистська расова політика: єврейські облави, створення гетто та перша хвиля винищення євреїв; винищення циган і душевнохворих. Колабораціонізм: співпраця з окупантами задля виживання та з антирадянських переконань. Українці в допоміжній поліції та в національних підрозділах збройних сил Німеччини; дивізія СС «Галичина».

 Опір окупантам. Контрнаступ Червоної армії та звільнення України

Розгортання радянського підпілля на окупованих територіях. Організація та матеріальне забезпечення партизанських загонів і з’єднань. Диверсійна діяльність і рейди партизан. Дискусійний характер оперативної важливості та виправданості партизанського руху з огляду на несуттєві втрати противника й масштаб репресивних заходів окупаційної влади проти мирного населення в зоні партизанських дій. Розгортання контрнаступу Червоної армії та витіснення окупантів з України.

ОУН і УПА в боротьба зі самостійну Україну

Проголошення Української держави у Львові 30 червня 1941 р.; арешт німецькою владою провідників цієї акції. Створення «похідних груп» ОУН, розгортання мережі антинацистського націоналістичного підпілля в Україні. Утворення Української повстанської армії, її антинімецькі партизанські дії на Волині й Поліссі. Наступ Червоної армії та переміщення центру опору в Галичину, розгортання партизанської війни з радянськими каральними загонами. Бойова структура УПА: військові ранги та звання; пропагандистська преса; дискусії довкола чисельності вояків УПА. Напруженість у взаєминах з польською партизанською Армією Крайовою; українсько-польський збройний конфлікт на Волині, Холмщині й у Галичині: причини, наслідки та жертви серед мирного населення.

Сучасна історія. «Історія України: 1945-2010 роки»

Загальна характеристика повоєнного періоду: усталення сучасного територіального обширу України, входження УРСР до складу ООН; поява ядерної зброї та нові чинники глобального домінування. «Холодна війна» і формування двополюсного світу; гонка озброєнь та її негативні наслідки для економіки СРСР. Науково-технічна революція і поступ економіки Заходу, творення об’єднаної Європи. Системна криза СРСР та «соціалістичного блоку» як поштовх до розпаду Радянського Союзу. Незалежна Україна в посткомуністичній Європі. Розширення НАТО та новий формат системи європейської безпеки.

Зміни в територіальному обширі України. «Обміни населенням», депортації та демографічна ситуація

Нові кордони України із західними сусідами. «Обміни населенням» між Польщею й Чехо-Словаччиною та УРСР. Депортації до Сибіру осіб, які перебували на примусових роботах у Німеччині, та людей, звинувачених у співпраці з німецькими окупантами й у підтримці УПА. Внутрішні міграційні процеси в Україні і приплив робочої сили з Росії: загальний напрям демографічних змін. Входження Кримської області до складу УРСР; національна структура населення повоєнного Криму. Чисельність населення та адміністративний поділ української території станом на середину 1950-х рр.

Важка ціна відбудови

Повоєнна відбудова енергетичних об’єктів, шахт Донбасу та металургійного комплексу. Перехід економіки України на мирні рейки. Відновлення міської інфраструктури і мережі транспортних сполучень. Роль репарацій у відновленні економіки. Використання праці військовополонених, брак трудових ресурсів. Жіноча й дитяча праця в налагодженні сільського господарства. Посуха та завищені держпоставки як причина голоду 1946-1947 рр.

Повторна радянізація:


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!