Санітарно-бактеріологічне дослідження м’яса та ковбасних виробів



 

Зміст роботи:

1. Визначення загальної кількості мікроорганізмів в м'ясі та продуктах його переробки.

2. Визначення свіжості м'яса бактеріоскопічним методом.

 

М'ясо та м'ясні продукти можуть бути обсімінені різними мікроорганізмами. Існує багато шляхів інфікування м'яса:

- первинне обсіменіння (прижиттєве) унаслідок ослаблення організму тварини, тобто при стані, коли порушуються бар'єрні функції кишечнику, і мікроби з нього потрапляють в органи і кров;

- розповсюдження мікробів по організму при захворюванні тварини (сальмонельоз);

- попадання мікробів при забої тварин і обробленні туш (найбільш частий спосіб);

- попадання мікробів при неправильному зберіганні м'яса і м'ясних продуктів.

М'ясо, ковбасні вироби і готові вироби з рубленого м'яса вимагають суворої санітарної оцінки. Ковбасні вироби і продукти з м'яса промислового виробництва досліджують у відповідності, яку регламентує нормативна документація за такими показниками:

- загальне число бактерій в 1 г продукту;

- присутність бактерій групи кишкової палички в 1 г;

- сальмонели в 25 г продукту;

- бактерії групи протея;

- сульфітредукуючі клостридії (сульфіт-відновлювачі);

- коагулазопозитивні стафілококи;

- Listeria monocytogenes.

Відповідно до санітарних вимог і рекомендацій, в ковбасних виробах мікробне число не повинно перевищувати 1000/г.

 

Визначення загальної кількості мікроорганізмів в м'ясі та продуктах його переробки

Від кожної партії ковбасних виробів відбирають не менше двох проб з різних місць, з яких далі складають загальну пробу для досліджень. Загальні проби кожного продукту упаковують окремо в стерильний пергамент та наносять етикетку з такими даними: назва продукту, місце відбирання проби, час відбирання (дата, година), мета дослідження, підпис особи, що відбирала пробу.

Проби зберігають при температурі 6-8°С. Аналіз проводять не пізніше, ніж через 4 г з моменту відбору проб.

Під час підготовки проб поверхню твердих продуктів (батона ковбаси) протирають тампоном, змоченим спиртом і обпалюють. Батон розрізають і стерильним ножем відбирають пробу з різних місць. З інших м'ясних виробів вирізають ділянки переважно ближче до кістки.

З виробів без оболонки спочатку беруть змиви з поверхні зволоженим тампоном і засівають на визначення бактерій групи кишкової палички. Потім з внутрішньої частини виробу вирізають шматочки масою 20 г.

З об'єднаної проби беруть наважку в 20 г і в стерильній фарфоровій ступці гомогенізують з 2-3 г стерильного піску, поступово додаючи 80 мл стерильного фізіологічного розчину. Отриманий гомогенат настоюють при кімнатній температурі 15 хв.

Методика визначення загальної кількості мікроорганізмів в 1 г продукту:

Сутність методу полягає у здатності мезофільних аеробів і факультативних анаеробів рости на поживному агарі при температурі 30°С з утворенням колоній, видимих при збільшенні х5.

З кожної проби має бути зроблено не менше двох посівів, різних за об'ємом. При цьому на одну чашку Петрі проводять посів 0,1 г продукту, а на іншу – 0,01 г продукту.

Для посіву 0,1 г продукту готують перше десятиразове розведення досліджуваної суспензії: стерильною піпеткою відбирають 5 мл суспензії і переносять в пробірку з 5 мл стерильного фізіологічного розчину або пептонної води. Кінець піпетки має бути занурений нижче за поверхню розчину, не торкаючись до стінок пробірки, щоб уникнути змивання бактерій з зовнішнього боку. 1 мл отриманого розчину містить 0,1 г дослідного продукту.

Іншою стерильною піпеткою ретельно перемішують вміст пробірки продуванням за допомогою гумової груші, відбирають 1 мл і переносять в стерильну чашку Петрі, при цьому кришку повністю не відкривають, а злегка піднімають.

Для посіву 0,01 г продукту готують розведення: стерильною піпеткою відбирають 1 мл розчину, що містить 0,1 грама продукту і переносять в пробірку з 9 мл стерильного фізіологічного розчину. 1 мл випробовуваного розчину вторинного розведення містить 0,01 грама продукту. 1 мл даного розчину стерильною піпеткою переносять в стерильну чашку Петрі.

Після внесення розведень суспензії до чашки Петрі заливають 12-15 мл розплавленого і охолодженого поживного агуру, швидко змішують з м'ясо-пептонним агаром обережно нахиляючи і обертаючи чашку по своїй осі.

Після застигання агару чашки Петрі загортають, етикирують та термостатують при 30°С протягом 72 год. Через 72 год підраховують загальну кількість колоній бактерій, що виросли на чашках з урахуванням зроблених розведень. Визначене число бактерій в 1 г продукту порівнюють з нормативними даними (Додаток Б).

 

2. Визначення свіжості м'яса бактеріоскопічним методом

 

При санітарно-гігієнічній експертизі м'яса згідно з ГОСТ 23392-78 проводять бактеріоскопічне дослідження, яке дозволяє швидко встановити ступінь його свіжості шляхом мікроскопування фарбованих за Грамом мазків-відбитків. Метод ґрунтується на визначенні кількості бактерій і ступеня розкладу м’язової тканини.

 

Методика проведення бактеріоскопії м 'яса:

1. За допомогою обпаленого над полум'ям спиртівки скальпелю і пінцету вирізують невеликі шматочки м'яса з різної глибини. Зрізаними сторонами прикладають шматочки до стерильного предметного скла. Отримані мазки-відбитки підсушують на повітрі, фіксують над полум'ям і фарбують за методом Грама.

2. Підготовлений препарат мікроскопують, при цьому відмічають:

- наявність грамнегативних бактерій;

- співвідношення кокової та паличкоподібної мікрофлори, що є показником ступеня розвитку гнильних процесів;

- підраховують кількість бактерій у полі зору мікроскопа (середнє з 10 полів зору);

- обробку результатів провести згідно з нормам чинного стандарту (Додаток Б).

М'ясо вважають свіжим, якщо в мазках-відбитках не знайдено мікроорганізмів або в полі зору препарату видно поодинокі (до 10 клітин) кулясті та паличкоподібні бактерії та відсутні сліди розкладу м'язової тканини.

М'ясо сумнівної свіжості в полі зору мазка-відбитку з поверхневого шару м'язів містить до 10 мікроорганізмів, а з глибоких шарів – до 20-30 мікробів (переважно кулясті) і в ньому виявлені сліди розкладум'язової тканини.

М'ясо вважають несвіжим, якщо в полі зору мазка-відбитку знайдено понад 30 мікроорганізмів (переважно паличкоподібні) та спостерігається значний розклад м'язової тканини.

Завдання:

1. Відібрати проби продуктів для дослідження.

2. Визначити загальну кількість мікроорганізмів в м'ясі та ковбасних виробах: зробити відповідні розведення, засіяти та культивувати в термостаті при 30°С протягом 72 год.

3. Підрахувати число колоній прямим або непрямим методом та порівняти отримані результати з нормативною документацією.

4. Провести бактеріоскопію м'яса та визначити ступіть свіжості дослідного зразка.

 

Питання для самоконтролю:

1. Які існують шляхи обсіменіння мікроорганізмами м'яса та ковбасних виробів?

2. За якими показниками досліджують ковбасні вироби та продукти з м'яса промислового виробництва?

3. В чому полягає методика визначення загальної кількості мікробів в 1 г продукту?

4. Як здійснюється оцінка свіжості м'яса бактеріоскопічним методом? Яке м'ясо вважається свіжим, сумнівної свіжості та несвіжим?

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 14


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1157; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!