Дослід 10.  ВИЯВЛЕННЯ СИВУШНОГО МАСЛА У СПИРТІ



У дві пробірки наливають по одній краплі концентрованої сульфатної кислоти і додають; в першу–10 крапель спирту-ректифікату, в другу–10 крапель спирту-сирцю. Потім у кож­ну пробірку додають по п'ять крапель 0,01 %-ного розчину фур­фуролу в спирті-ректифікаті. Залежно від кількості сивушного масла в досліджуваному спирті розчин забарвлюється від роже­вого до червоного кольору.

 

Дослід 11.  РЕАКЦІЯ НА   НЕНАСИЧЕНІ ОДНОАТОМНІ СПИРТИ

Взаємодія алілового спирту із бромом. У пробірку нали­вають 2 мл бромної води, добавляють кілька крапель розбавле­ного водного розчину алілового спирту й пробірку струшують. Відбувається швидке знебарвлення бромної води внаслідок реак­ції приєднання брому до алілового спирту: CH2=CH-CH2OH + Br2 → CH2Br-CHBr-CH2OH.

Взаємодія алілового спирту з калій перманганатом. У пробірку наливають 2 мл  0,1 %-ного розчину калій перманганату і добавляють кілька крапель розбавленого алілового спирту. Під час збовтування спостерігається знебарвлення калій перманганату внаслідок окислення алілового спирту за місцем подвійного зв'язку з утворенням гліцерину:

3 CH2=CH-CH2OH + 2KМnO4 + 4H2O → 3 CH2OH-CHOH-CH2OH + 2KOH + 2MnO2.

 

Контрольні запитання

1. Обчисліть масу метанолу, що утворюється при лужному гідролізі 5,6 л хлористого метилу. Запропонуйте інші методи отримання метанолу та етанолу.

2. З якими речовинами, що наведені нижче, вступає в хімічні реакції бутанол (напишіть можливі реакції): етанол, хлороводнева кислота, пропан, перманганат калію, луги, оцтова кислота, сульфатна кислота, натрій, бром.

 

 

БАГАТОАТОМНІ СПИРТИ

Багатоатомні спирти розглядаються як похідні вуглевод­нів, у яких два або кілька атомів Гідрогену заміщені на гідро­ксили. Двохатомні спирти називають гліколями, трьохатомні –  гліцеринами, чотирьохатомні – еритритами, п'ятиатомні – пентитами, шестиатомні –  гекситами і т.д. За номенклатурою IUPAC назви двохатомних спиртів мають  закінчення -діол, трьохатомних – -тріол. Цифрами вказується положення гідро­ксильних груп у карбоновому ланцюзі.

Введення в молекулу другого й третього гідроксилу знач­но підвищує температуру кипіння, збільшує густину спирту і його розчинність у воді, приводить до збільшення рухомості атомів Гідрогену в гідроксилах. Завдяки цьому багатоатомні спирти здатні розчиняти гідрати оксидів важких металів.

 

 

Лабораторна робота № 8

ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ БАГАТОАТОМНИХ СПИРТІВ

Реактиви й матеріали: етиловий спирт; етиленгліколь; гліцерин; Натрій; сульфат купруму; гідроксид натрію; гідро­сульфіт калію; амоніак; лакмус; розчин фенолфталеїну; фільтру­вальний папір.

 

Дослід 1.  ВЗАЄМОДІЯ ЕТИЛЕНГЛІКОЛЮ З НАТРІЄМ

У пробірку наливають 2 мл етиленгліколю і добавляють невеликий шматочок очищеного Натрію, висушеного фільтру­вальним папером. Спостерігається енергійна взаємодія остан­нього з етиленгліколем з утворенням гліколяту натрію й Гідро­гену. Реакція проходить із виділенням тепла:

CH2OH-CH2OH CH2OH-CH2ONa  

       CH2ONa-CH2ONa     CH2OH-CH2OH.

Після повного розчинення Натрію алкоголят розкладають водою і додають фенолфталеїн. З'являється характерне мали­нове забарвлення.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 421; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!