Дослід 3. Окислення ацетилену
У пробірку наливають 3–4 мл розбавленого розчину калій перманганату, що має лужне середовище завдяки добавленій соді, і пропускають через нього ацетилен. При цьому забарвлення розчину змінюється й утворюється бурий осад оксиду мангану (IV), що вказує на окислення ацетилену.
Реакція окислення ацетилену калій перманганатом проходить досить складно. Протягом реакції утворюються щавлева, мурашина кислоти і в кінцевому результаті — вуглекислий газ і вода.
Дослід 4. Горіння ацетилену.
До кінця газовідвідної трубки підносять запалений сірник. Ацетилен горить кіптявим полум'ям з утворенням вуглекислого газу і води:
2 CH≡CH + 5O2 → 4CO2 + 2H2O.
Дослід 5. ДОБУВАННЯ АЦЕТИЛЕНІДУ АРГЕНТУМУ та АЦЕТИЛЕНІДУ КУПРУМУ
У пробірку вносять 3–4 мл амоніачного розчину оксиду аргентуму, приготовленого з нітрату аргентуму та амоніаку: AgNO3 + 3NH3 → [Ag(NHg3)2]OH + NH4OH.
Через цей розчин пропускають ацетилен. При цьому утворюється сірий осад ацетиленіду аргентуму: CH≡CH + 2[Ag(NH3)2]OH → Ag–C≡C–Ag + NH4OH + 3NH3.
У пробірку наливають 2–3 мл амоніачного розчину хлориду купруму ( І ), приготовленого добавкою амоніаку до невеликої кількості хлориду купруму ( І ) до повного розчинення. Через добутий розчин пропускають ацетилен. Розчин спочатку забарвлюється в червоний колір, а потім випадає червоний осад ацетиленіду купруму:
CH≡CH + 2[Cu(NH3)2 ]Cl → Cu–C≡C–Cu + NH4Cl + 3NH3.
|
|
Зробити висновок про властивості гідрогену при потрійному зв'язку.
Контрольні запитання:
1.Навести приклади простих хімічних реакцій, за допомогою яких можна розрізнити етан, етилен та ацетилен.
2. Напишіть схеми синтезу з ацетилену наведених нижче сполук:а) 1,1-диброметану, б) ацетальдегіду, в) пропіну, г) 2-бутіну, д) транс-2-бутену.
АРОМАТИЧНІ ВУГЛЕВОДНІ ( АРЕНИ )
Ароматичні вуглеводні належать до карбоциклічних сполук, в молекулах яких міститься особлива циклічна група із шести атомів карбону, що називається бензеновим ядром, або Лензеновим кільцем. Першим представником з ароматичних сполук є бензен C6H6. За складом його відносять до ненасичених сполук, але за хімічною здатністю його можна віднести до насичених вуглеводнів. Так, він не знебарвлює бромну воду й розчин калій перманганату, але вступає в реакцію електрофільного заміщення: нітрування, сульфування, галогенування, тощо.
Особливі властивості ароматичних сполук зумовлені наявністю в них бензенового ядра. Сучасні дослідження вказують на рівноцінність всіх зв'язків між атомами Карбону бензенового кільця. Саме це визначає ароматичний характер бензенового ядра.
Під час вивчення реакції електрофільного заміщення треба враховувати правила заміщення в бензеновому ядрі. Кожний замісник у бензеновому кільці має певну орієнтуючу дію. Замісники першого ряду (–N(CH3)2, –NHCH3, –NH2, –OH, СH3, –CnH2n+1, –Hal) спрямовують електрофільний замісник переважно в орто- і пара-положення. Замісники другого ряду (–NO2, –CN, –SO3H, –CHO, –COOH та ін.) спрямовують електрофільний замісник у мета-положення.
|
|
Лабораторна робота № 5
ДОБУВАННЯ Й ВЛАСТИВОСТІ АРОМАТИЧНИХ ВУГЛЕВОДНІВ
Реактиви й матеріали: бензен; толуен; ксилен; бензоат натрію; розчин брому в тетрахлорметані; концентровані нітратна й сульфатна кислоти; розчин калій перманганату.
Дослід 1. ДОБУВАННЯ БЕНЗЕНУ З БЕНЗОАТУ НАТРІЮ
У фарфоровій ступці ретельно розтирають 2–3 г бензоат натрію з 4–6 г попередньо прожареного натронного вапна. Приготовлену суміш вносять у пробірку. Останню закривають пробкою з газовідвідною трубкою, закріплюють на штативі з невеликим нахилом у бік пробки і обережно нагрівають. Кінець трубки вставляють у пробірку-приймач, занурену в склянку з холодною водою. Бензен збирається в приймачі, і його легко упізнати за характерним запахом: C6H5COONa + NaOH → C6H6 + Na2CO3.
Якщо добутий продукт вилити у фарфорову чашку і підпалити, то він горить кіптявим полум'ям. За достатньої кількості кисню бензен повністю згоряє з утворенням вуглекислого газу і води: 2C6H6 + 15O2 → 12CO2 + 6H2O.
|
|
Дослід 2. ВЗАЄМОДІЯ БЕНЗЕНУ ІЗ БРОМОМ
У пробірці збовтують 2 мл бензену з 1–2 мл бромної води. Забарвлення брому не зникає, оскільки у звичайних умовах бензен не реагує із бромом. Бензен при цьому забарвлюється в жовто-бурий колір завдяки розчиненню брому в ньому. Наявність каталізаторів сприяє реакції заміщення атомів Гідрогену в ядрі бензену.
У пробірку до 1–2 мл бензену добавляють 1–2 мл розчину брому в тетрахлорметані і 0,5 г ошурків як каталізатора. Суміш нагрівають на водяній бані й спостерігають за виділенням бромоводню, що вказує на проходження реакції бромування бензену. Бромування можна визначити за зміною кольору синього лакмусового папірця, піднесеного до отвору пробірки, а також за утворенням туману з парою води і повітря. Бромування бензену приводить до утворення бромбензену. У процесі подальшого галогенування утворюється суміш, що складається з о-дибромбензену й п-дибромбензену:
Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 680; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!