ДОБУВАННЯ Й ВЛАСТИВОСТІ ГАЛОГЕНОПОХІДНИХ
Реактиви й матеріали: етиловий спирт; хлороформ; йодоформ; бромоформ; резорцин; хлорид натрію; бромід калію; сульфатна кислота; гідроксид натрію; нітрит аргентуму; оксид кальцію; мідна спіраль; лакмус; фільтрувальний папір.
Дослід 1. ДОБУВАННЯ ХЛОРИСТОГО ЕТИЛУ
У пробірку приливають 2–3 мл заздалегідь приготовленого розчину етилового спирту з концентрованою сульфатною кислотою. Добавляють 1–2 г хлориду натрію. Пробірку закривають пробкою з невеликою газовідвідною трубкою, закріплюють на штативі та обережно нагрівають над полум'ям пальника. Якщо піднести через деякий час до отвору газовідвідної трубки запалений сірник чи скалку, хлористий етил, утворюваний під час реакції, горітиме із характерним зеленим кільцем по краях газовідвідної трубки. Реакція утворення хлористого етилу проходить за такою схемою:
CH3-CH2OH + HOSO2OH CH3-CH2OSO2OH + H2O;
2NaCl + H2SO4 2HCl + Na2SO4;
CH3-CH2OSO2OH + HCl CH3-CH2Cl + H2SO4.
Після проведення досліду прилад слід охолодити у витяжній шафі, а потім промити пробірку і пробку водою. Пам'ятайте, що в пробірці була концентрована сульфатна кислота.
Дослід 2. СИНТЕЗ БРОМЕТАНУ
Реактиви : етанол 96% - 10 мл, бромід калію – 15 г, сульфатна кислота (густина 1,84 г/см3 , вода – 9 мл, хлорид кальцію( безводний) – 20 г.
У колбу В’юрка ( 250 мл) обережно наливають 10 мл етилового спирту, додають 9 мл води і охолоджують під холодною водою з крану. Не припиняючи охолодження, обережно, невеликими порціями додають 16 мл концентрованої сульфатної кислоти. До охолодженої суміші добавляють 15 г розтертого в фарфоровій ступці порошок броміду калію. Колбу закріплюють на штативі і закривають пробкою з термометром, поміщають у пісочну баню та з'єднують з холодильником Лібіха. Кінець його занурюють у конічну колбу, заповнену холодною водою із льодом. Реакційну суміш обережно нагрівають до слабкого кипіння. Бромистий етил, утворюваний під час реакції, збирається на дні приймача у вигляді важкої олієподібної рідини. Як тільки перестануть відганятися краплі бромистого етилу, нагрівання припиняють і виймають алонж із приймача. Реакція утворення бромистого етилу аналогічна схемі утворення хлористого етилу.
|
|
По закінченні реакції продукт переливають у ділильну воронку, відокремлюють бром етан від води, висушують безводним хлоридом кальцію, зважують на терезах та розраховують вихід продукту. Розрахунок провести по броміду калію.
З отриманим препаратом слід зробити пробу Бейльштейна. Для цього на кінець окисленої мідної спіралі треба нанести кілька крапель добутого бромистого етилу і внести у полум'я пальника. Полум'я забарвлюється в характерний зелений колір, що свідчить про наявність галогену.
|
|
Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 399; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!