ДОБУВАННЯ Й ВЛАСТИВОСТІ ГАЛОГЕНОПОХІДНИХ 

Реактиви й матеріали: етиловий спирт; хлороформ; йодо­форм; бромоформ; резорцин; хлорид натрію; бромід калію; суль­фатна кислота; гідроксид натрію; нітрит аргентуму; оксид каль­цію; мідна спіраль; лакмус; фільтрувальний папір.

 

Дослід 1. ДОБУВАННЯ ХЛОРИСТОГО ЕТИЛУ

У пробірку приливають 2–3  мл заздалегідь приготовлено­го розчину етилового спирту з концентрованою сульфатною кис­лотою. Добавляють 1–2 г хлориду натрію. Пробірку закрива­ють пробкою з невеликою газовідвідною трубкою, закріплюють на штативі та обережно нагрівають над полум'ям пальника. Якщо піднести через деякий час до отвору газовідвідної трубки запалений сірник чи скалку, хлористий етил, утворюваний під час реакції, горітиме із характерним зеленим кільцем по краях газовідвідної трубки. Реакція утворення хлористого етилу про­ходить за такою схемою:

CH3-CH2OH + HOSO2OH      CH3-CH2OSO2OH + H2O;

2NaCl + H2SO4            2HCl + Na2SO4;

CH3-CH2OSO2OH + HCl          CH3-CH2Cl + H2SO4.

Після проведення досліду прилад слід охолодити у витяж­ній шафі, а потім промити пробірку і пробку водою. Пам'ятай­те, що в пробірці була концентрована сульфатна кислота.

 

Дослід 2. СИНТЕЗ БРОМЕТАНУ

Реактиви : етанол 96% - 10 мл, бромід калію – 15 г, сульфатна кислота (густина 1,84 г/см3 , вода – 9 мл, хлорид кальцію( безводний) – 20 г.

 

У колбу В’юрка ( 250 мл) обережно наливають 10 мл ети­лового спирту, додають 9 мл води і охолоджують під холодною водою з крану. Не припиняючи охолодження, обережно, невеликими порціями додають 16 мл концентрованої сульфатної кислоти. До охолодженої суміші добавляють 15 г розтерто­го в фарфоровій ступці порошок броміду калію. Колбу закріплюють на штативі і закривають пробкою з термометром, поміщають у пісочну баню та з'єднують з холодильником Лібіха. Кінець його занурюють у конічну колбу, запов­нену холодною водою із льодом. Реак­ційну суміш обережно нагрівають до слабкого кипіння. Бромис­тий етил, утворюваний під час реакції, збирається на дні прий­мача у вигляді важкої олієподібної рідини. Як тільки перестануть відганятися краплі бромистого етилу, нагрівання припи­няють і виймають алонж із приймача. Реакція утворення бромистого етилу аналогічна схемі утво­рення хлористого етилу.

По закінченні реакції продукт переливають у ділильну воронку, відокремлюють бром етан від води, висушують безводним хлоридом кальцію, зважують на терезах та розраховують вихід продукту. Розрахунок провести по броміду калію.

З отриманим препаратом слід зробити пробу Бейльштейна. Для цього на кінець окисленої мідної спіралі треба нанести кілька крапель добутого бромистого етилу і внести у полум'я пальника. Полум'я забарвлюється в характерний зелений колір, що свідчить про наявність галогену.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 399; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:


Мы поможем в написании ваших работ!