Дослід 3. ВЗАЄМОДІЯ ГОМОЛОГІВ БЕНЗЕНУ ІЗ БРОМОМ
Гомологи бензену галогенуються значно легше, ніж бензен, причому залежно від умов реакції галоген заміщує атоми Гідрогену в бензеновому ядрі або в боковому ланцюзі.
До 2 мл толуену добавляють 2–3 мл розчину брому в тетрахлорметані, вносять 0,1–0,2 г залізних ошурок як каталізатор. Суміш нагрівають. Поступово спостерігається зникнення забарвлення й енергійне виділення бромоводню.. При цьому утворюється орто- і парабромтолуен:
Якщо реакції проводити при нагріванні на світлі і без каталізатора, то бром заміщає Гідроген тільки в боковому ланцюзі з утворенням бромистого бензилу:
Дослід 4. ОДЕРЖАННЯ ТРИБРОМФЕНОЛУ
В пробірку з 3мл бромної води наливають при перемішуванні по краплинам 3мл розчину фенолу. Утворюється осад трибромфенолу. Записати рівняння реакції по стадіям. Пояснити чому заміщення проходить в певні положення бензенового кільця.
Дослід 5. ВЗАЄМОДІЯ БЕНЗЕНУ
З РОЗЧИНОМ КАЛІЙ ПЕРМАНГАНАТУ
У пробірку наливають 2–3 мл бензену, добавляють 2 мл 0,1 %-ного розчину калій перманганату, дві-три краплини 10 %-ного розчину сульфатної кислоти і збовтують. Забарвлення розчину калій перманганату не змінюється навіть під час нагрівання, що вказує на стійкість бензенового ядра до окисників.
Дослід 6. ОКИСЛЕННЯ ГОМОЛОГІВ БЕНЗЕНУ
Гомологи бензену здатні окиснюватися з утворенням ароматичних карбонових кислот. В одну пробірку наливають 2–3 мл толуену, у другу — стільки ж о-ксилену. В кожну пробірку добавляють по 2 мл 0,5 %-ного розчину калій перманганату і дві-три краплі 10 % -ного розчину сульфатної кислоти. Під час перемішування і обережного нагрівання забарвлення калій перманганату змінюється й виділяється оксид мангану (IV). Кожний боковий ланцюг при цьому окиснюється в карбоксильну групу.
|
|
Толуен окиснюється до бензенової кислоти:
о-ксилен утворює фталеву кислоту:
Дослід 7. НІТРУВАННЯ БЕНЗЕНУ
У пробірку до нітруючої суміші, що складається з 2 мл сульфатної та 1 мл нітратної концентрованих кислот, доливають по краплях при перемішуванні 1 мл бензену. Перемішування продовжують ще кілька хвилин. Потім вміст пробірки виливають у хімічну склянку з 10–15 мл води. Нітробензен виділяється у вигляді маслянистої рідини на дні хімічної склянки. Про утворення нітробензену свідчить характерний запах гіркого мигдалю:
Сульфатна кислота зв'язує воду, утворювану під час реакції, і тим самим запобігає розбавленню нітратної кислоти, а також бере участь в утворенні іона нітронію відповідно до рівняння реакції: HNO3 + 2H2SO4 → NO2+ + H3O+ + 2HSO4.
|
|
Дослід 8. СУЛЬФУВАННЯ БЕНЗЕНУ І ЙОГО ГОМОЛОГІВ
Утворення бензенсульфокислоти. У пробірку з повітряним холодильником наливають З мл димучої сульфатної кислоти і по краплях додають 2 мл бензену. Суміш нагрівається, і бензен поступово розчиняється.
Реакційну суміш обережно підігрівають на водяній бані. Після охолодження розчин виливають у склянку з 30–40 мл насиченого розчину хлориду натрію. При цьому використовується натрієва сіль бензенсульфокислоти:
Утворення толуенсульфокислоти. У пробірку з повітряним холодильником наливають до 1 мл толуену, додають 3 мл концентрованої сульфатної кислоти. Реакція проходить із виділенням тепла, і толуен поступово розчиняється в кислоті. Для закінчення реакції суміші обережно нагрівають на водяній бані протягом 10–15 хв, час від часу суміш збовтують. Нагрівання закінчують коли суміш стає однорідною. Охолоджену реакційну суміш виливають у склянку з 10–15 мл насиченого розчину хлориду натрію. Випадають кристали натрієвої солі п-толуенсульфокислоти з домішками о-ізомеру:
Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 621; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!