Формування та поглиблення мотивів навчання. Види мотивів



В основі успішної діяльності, зокрема й навчання, закладені мотиви та мотивація. Мотив(відлат. moveо — рухаю) — це внутрішній потяг людини до діяльності, особисті причини, що спонукають людину до дій, вчинків, те, заради чого діяльність відбувається.

Мотив означає певну спонукальну причину дій та внесків людини. Від мотивів залежить що являє собою у психологічному плані та чи інша діяльність, який суб’єктивний зміст вона має для особистості. Про наявність мотивації до якої-небудь діяльності свідчить прагнення до її здійснення. Якщо учень постійно і систематично самостійно навчається, кажуть, що в нього спостерігається мотивація до навчання. І стимулювання, і мотивація навчання забезпечують активність особистості, її дії, поведінку і діяльність як вищий прояв активності.

Кожна діяльність зумовлює певні мотиви, які можуть називатись і класифікуватись по-різному. У навчанні також виділяють певну сукупність мотивів та пропонують їх класифікації. За видами виділяють соціальні і пізнавальні мотиви, що, у свою чергу, поділяють за рівнями (К. А. Маркова, М. І. Алексєєва): 1. широкі соціальні мотиви (борг, відповідальність, розуміння соціальної значущості навчання); 2. вузькі соціальні (або позиційні) мотиви — прагнення підвищити свій соціальний статус, зайняти певну посаду в майбутньому, отримати визнання оточуючих, отримати гідну винагороду за свою працю; 3. мотиви соціального співробітництва — орієнтація на різні способи взаємодії з оточуючими, затвердження своєї ролі і позиції у групі; 4. широкі пізнавальні мотиви — орієнтація на ерудицію, задоволення від самого процесу навчання та його результатів; 5. навчально-пізнавальні мотиви — орієнтація на способи добування знань, засвоєння конкретних навчальних предметів; 6. мотиви самоосвіти — орієнтація на здобуття додаткових знань. Мотиваційний компонент пізнавальної активності студента ґрунтується на: - загальній скерованості студента на пізнання та навчальну діяльність; - позитивному ставленні до навчальної діяльності; - сформованості пізнавальної потреби, як внутрішньої необхідності.

До цих мотивів можна додати ще особистісні мотиви, до яких належать мотиви саморозвитку, самоствердження, ідентифікації з іншою людиною, влади, досягнення та інші. У практиці навчання ці мотиви поєднуються у групи за спрямованістю і змістом:

1. соціальні (соціально-ціннісні); 2. пізнавальні; 3. професійно-ціннісні; 4. естетичні; 5. комунікаційні; 6. статусно-позиційні; 7. традиційно-історичні; 8. утилітарно-практичні (меркантильні).

Людина будь-якого віку не буде навчатись успішно, якщо вона слабко розуміє, заради чого вона навчається. Відірваність навчання від практичної діяльності призводить до того, що у людини з’являється справжній мотив до навчання лише після його завершення, і вона починає жалкувати за змарнованим часом. Допомогти у виникненні і підсиленні необхідної мотивації учнів будь-якого віку здатний і зобов’язаний викладач.

Для того, щоб підсилити мотивацію своїх підлеглих (учнів), керівнику (вчителю) необхідно працювати щонайменше у трьох напрямах: 1. задіяти (актуалізувати) якомога більшу кількість мотивів; 2. збільшити збуджувальну дію найзначущих мотивів; 3. забезпечити необхідні ситуативні фактори.

Таким чином, запорукою успішного управління навчанням є з’ясування викладачами (вчителями) дійсних мотивів навчання учнів і спирання на ці мотиви, врахування і підсилення наявної мотивації.

Уява, як психічний процес.

Уява – це психічний процес, що полягає в створенні нових образів шляхом переробки матеріалу сприйняття й уявлень, отриманих у попередньому досвіді. Уява є необхідним елементом творчої д-сті людини, що виражається в побудові образа майбутніх продуктів праці, а також забезпечує створення програми поведінки в тих випадках, коли проблемна ситуація характеризується невизначеністю. Уява орієнтує людину в процесі д-сті, тому що створює психічну модель кінцевого й проміжного продуктів праці, що і сприяє їх предметному втіленню. Уява тісно зв’язана з мисленням (дозволяє передбачити майбутнє). Уява працює на тім етапі пізнання, коли невизначеність ситуації дуже велика. За допомогою уяви формуються такі морально-психологічні якості особистості як почуття відповідальності, патріотизм, наполегливість, гуманність, чуйність, цілеспрямованість.

Уява буває пасивною (сновидіння, мрії) та активною. У свою чергу активна уява підрозділяється на відтворюючу (репродуктивну) і творчу (конструктивну). Обидва види уяви одержують будівельний матеріал від уявлень. На основі репродуктивної уяви створюється багато творів мистецтва, у яких відтворюється колись бачене або чуте з більшою чи меншою точністю. Творча уява дозволяє створювати нові образи на основі комбінації колишніх уявлень, нові наукові теорії на основі раніше висловлених гіпотез.

Уява народилася в процесі праці і супроводжує її. Від творчої гри уяви потрібно відрізняти просту мрійність. Мрія – різновид уяви. Аналіз і синтез в уяві мають інші напрямки і проявляють при активному процесі оперування з образами інші тенденції, ніж процеси сприйняття, пам’яті й мислення. Уява, фантазії – це відображення реальної діяльності в нових, несподіваних, незвичних сполученнях і зв’язках. Творчий процес передбачає виникнення безлічі асоціацій. Специфічна особливість творчої уяви полягає в тім, що вона відхиляється від звичного ходу асоціацій, підкоряючи його тим емоціям, думкам, прагненням, що переважають у даний момент у психіці творця.

Уява належить до вищих пізнавальних процесів. Уяву породжують потреби, які виникають у житті людини, і насамперед потреба змінити ті чи інші предмети навколишнього світу. Функції уяви полягають у:

- створенні програми поведінки людей, коли проблемна ситуація не визначена;

- створенні образів об’єктів з опорою на схеми, графіки карти;

- створенні принципово нових предметів і явищ.

Коли в уяві людини створення нових образів не кероване спеціальною метою, уява має мимовільний характер. Її зумовлюють потреби і почуття. Коли людина ставить спеціальну мету створити образ того чи іншого об’єкта, уява набуває довільного характеру.

 

53.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 361; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!