Спілкування як важлива умова обєднання людей для спільної діяльності



Спілкування є однією з найважливіших умов обєднання людей для спільної діяльності, для навчання і виховання як опосередкованої спілкуванням спільної діяльності викладача і учнів.

Спілкування забезпечує передавання людської культуризасвоєння знань сприяє формуванню ціннісних орієнтацій.

Спілкування має носити субєкт-субєктний хаарактер, який полягає в рівності психологічних позицій взаємній спрямованості, активності.

В процесі спілкування провідною особистісною потребою є потреба самовираження і самореалізації

Спілкування у навчальному процесі має бути особистісно орінтованим,. діалогічним.

Спілкування у навчанні- це система соціально- психологічних взаємодій між викладачем та студентом спрямована на створення оптимального соціально- психологічних умов для соціальної діяльності

Спілкування може відбуватись у двох формах:

1)вербальній, тобтозвукома мова, під час якої чути мову

2)за допомогою невербальних засобів спілкування:

-міміка, -являє собою прояв психіних станів, передусім емоційних, через сукупність координованих рухів, мязів обличчя

-жести- поза рух тіла, це рухи які мають виражальні рухи головою або рукою в процесі комунікації.

 

Охарактеризуйте фактори гігієни розумової праці студента.

Гігієна розумової праці студента включає такі фактори: 1. працездатність; 2. спрацьованість; 3. робоча настанова; 4. втома. 1) Готовність до виконання навчальної роботи з високим ступенем напруженості та великими затратами нервової енергії протягом певного проміжку часу. Пояси активності протягом доби: 10.00, 16.00, 20.00 – зростання активності; 13.00, 18.00, 23.00 – спад активності. Найнижча активність у 8.00, 15.00, 19.00, 24.00. Найбільша активність у 12.00, 17.00, 22.00. Тобто активність спадає протягом доби через кожні 7 годин. Фази активності протягом заняття: перші 5-10 хвилин – фаза впрацювання; 30-45 хвилин – фаза максимальної розумової працездатності; 5 останніх хвилин – фаза стомлення; 0 хвилин – фаза крайньої перевтоми. Чинники, що впливають на працездатність: Внутрішні: - особливості волі; - ступінь тренованості; - стан здоров’я; - інтелектуальні здібності. Зовнішні: - загальна обстановка у закладі; - організація робочого місця; - режим праці і відпочинку; - кількість розумового навантаження. Тривалість працездатності для старшокурсників 10-11, для молодших курсів 7-8. 2) На спрацьованість впливає: - тиша в аудиторії; - навчальна обстановка; - достатнє освітлення робочого місця; - початок роботи в один і той же час; - зв'язок між попереднім і наступним навчальним матеріалом. 3) Робоча настанова націлена на контролювання аудиторії голосом. Слід уникнути гомону та шепоту.

Розклад навчальних занять регламентує академічну роботу викладачів та студентів, забезпечує оптимальні умови для навчальної роботи студентів (учнів) на основі чинних навчальних плану і програми. При цьому повинні враховуватись педагогічні і психофізичні закономірності навчально-пізнавальної діяльності студентів (учнів), викладачів, аудиторний фонд і матеріальна база вузів (шкіл). Важливою вимогою до розкладу є забезпечення методично правильної послідовності навчальних занять. Розклад ВФЕУ сформований на належному рівні. Недоліком можна вважати недостатню налагодженість занять за розкладом в комп’ютерних аудиторіях, зміщений розклад дзвінків для заочників, що не співпадає з денним відділенням. Можна порекомендувати складати розклад за допомогою ЕОМ, що скоротить затрати часу на це та дозволить уникнути помилок в формуванні розкладу. Недоцільним в ВФЕУ є обраний розмір одного заняття (пари) – 1.20 хв., що призводить до перевтоми студентів і поганого засвоєння матеріалу. Рекомендовано застосувати 1 пара = 45 – 60 хв. Ще доцільно було б призначити початок занять у 08:30.

 

Принцип сполучення різних методів і засобів.

Принцип сполучення різних методів і засобів навчання відповідно до завдань і змісту. Процес навчання охоплює широке коло різних засобів навчання, а також багатоманітних методів. Такими є вербальні, наочні, репродуктивні, пошукові, методи стимуляції і мотивації навчальної діяльності і контролю. Кожен викладач, виходячи з завдань і змісту навчання, повинен сам вибирати ті, які на його думку, найбільш ефективні при вирішенні саме цього питання, саме цієї проблеми. Якщо сукупність методів і засобів навчання відповідає поставленим завданням, то ефективність їх виконання зростає як в якісному, так і в кількісному значеннях.

Звичайно, при виборі методів і засобів слід враховувати рівень підготовки учнів та студентів. Враховуючи, що в класі, студентській групі є люди з різним рівнем знань, слід добирати саме такі методи і засоби, які дають можливість активізуватись сильним учням (студентам) і разом з тим принаймні зацікавити більш слабких. Розрахунки тільки на сильну частину групи чи курсу або на слабку дає малоефективні результати. У першому випадку половина присутніх є в становищі статистів, в другому – за одне-два заняття слабкіші учні чи студенти не піднімуться навіть до середнього рівня. Звичайно, розрахунок на «середнячка» знижує темпи навчально процесу і тому викладачеві слід посилити індивідуальну роботу з відстаючими. При цьому не обов’язково це робити кожен раз особисто. Якщо в класі чи на курсі добре поставлена виховна робота, то в якості наставників можна залучити тих із студентів чи учнів, хто краще підготовлений. Цілком зрозуміло, що така акція повинна бути добре організована викладачем.

При виборі різних методів і засобів навчання, залежно від його завдань і змісту, слід кожен раз підходити діалектично: в одному випадку це може дати відповідний ефект, в іншому – невдачу. В такій ситуації слід уважно проаналізувати всю технологію навчання, виявити, яка з ланок навчального процесу виконана недбало, з порушенням вимог педагогічної науки чи психологічних установок.

 

 

50. Комунікативні знання вміння навички.

Комунікативні знання –узагальнений досвід людства в комунікативній діяльності, відображення у свідомості людей комунікативних ситуацій у їх причинно-наслідкових звязках і відношеннях. Особливістю комунікативних знань є комплексність , що потребує від учителя вміння синтезувати матеріал для успішного розвязання комунікативних задач, аналізу комунікативних ситуацій, вибору ефективних засобів комунікації.

Їм притаманна індивідуальна забарвленність , оскільки комунікатор не лише озвучує здобуту інформацію, а й передає власний комунікативний досвід

Комунікативні уміння- комунікативні дії засновані на грунтовній теоретичній і практичній підготовленості що дає змогу творчо використовувати комунікативні знання, навички для відображення і перетворення дійсності За своєю сутністю вон є внутрішньою моделлю майбутньої комунікації, забезпечують її ефективність.Формуючись у процесі комунікації, комунікативні уміння є наслідком розвитку комунікативних здібностей- здатності до спілкування з іншими людьми.

Комунікативні здібності, знання, уміння трансформуються у комунікативні навички- автоматизовані усвідомленні дії, що сприяють швидкому і точному відображенню комунікативних ситуацій, обумовлюють адекватність сприйннятя, розуміння обєктивного світу, вплив на нього у процесі педагогічної комунікації.

Отже, основою професійно-педагогічної комунікації є спільна діяльність субєктів комунікації, опосередкована взаємообміном інформацією, у процесі якої кожен субєкт засвоює загально-людський досвід, історично сформовані суспільні, педагогічні цінності, знання й способи комунікативної діяльності, а також виявляє, розкриває власні психічні якості.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 344; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!