На малюнку відсутній сам автор



1. Труднощі у стосунках із близькими: «Мене тут не поважають», «Я почуваю себе відкинутим», «Мені важко знайти своє місце в родині»

2. Дитина «відривається» від родини : «Мене не приймають, ну й не треба, і без них непогано»

3. На малюнкувигаданий член родини.Дитина намагається заповнити вакуум у почуттях, недоотриманих у родині. Діти часто малюють птахів, тварин, які насправді не живуть у будинку, це означає, що дитина жадає бути комусь потрібною і необхідною, значить батьки не задовольняють потребу в любові, ніжності, пещенні.

4. Розмір зображених персонажівпоказує їх значимість для дитини.Чим авторитетніша в очах дитини зображена людина, тим вона крупніша. Часто у маленьких дітей не вистачає аркуша, щоб розмістити всю фігуру.

Розмір дитини на аркуші.

Якщо дитина малює себе дуже маленькою, розташованою в куточку аркуша, у неї низька самооцінка на даний момент, або вона вважає себе найменшим у родині. Діти із завищеною самооцінкою малюють себе дуже великими, навіть крупнішими за батьків.

6. Місце розташування дитини на малюнкувідображає її положення в родині. Коли вона у центрі, між мамою і татом, або малює себе першою, те це значить, що вона відчуває себе потрібною і необхідною в домі. Якщо дитина зобразила себе окремо від інших, або намалювала себе останньою - це ознака ревнощів,неблагополуччя.

7. Відстань між зображеними   свідчить про емоційну близькість або, навпаки, роз'єднаність. Чим далі фігури розташовані одна від одної, тим більше їхня емоційна роз'єднаність. На деяких малюнках діти підкреслюють роз'єднаність, що відчувається ними, включенням у вільний простір між членами родини різних предметів (меблі, вази, ..), чужих,
вигаданих людей. При емоційній близькості родичі намальовані майже впритул один до одного, вони стикаються руками. Чим ближче дитина зображує себе до якого-небудь члена родини, тим вища її ступінь прихильності до цієї людини і навпаки.

Послідовність зображення членів родини.

    Звичайно першою дитина малює або себе, або самого улюбленого члена родини, або найзначнішу, авторитетну, на думку маляти, людину в родині. Звичайно найостанніший намальований родич має найнижчий авторитет (це може бути і сама дитина).

Розташування фігур на аркуші.

Уважно розглянете, хто на малюнку розташований вище, хто нижче. Найбільш високо розташований персонаж, що володіє, на думку дитини, найбільшою значимістю в родині (навіть якщо він невеликий за розміром). Наприклад, якщо на аркуші вище за всіх зображений телевізор або шестимісячна сестра, те, виходить, у свідомості дитини саме вони «управляють» іншими членами родини.

Персонаж або предмет, що викликає в дитини найбільшу тривожність.

Зображується з посиленим натиском олівця, або сильно заштрихований, його контур обведений кілька разів, але буває, що дитина малює такого персонажа ледве помітною, «тремтячою» лінією.

Частини тіла.

• Голова.Це – важлива і найцінніша частина тіла. Розум, умілість - у голові. Найрозумнішого, мислячого члена родини дитина зображує з великою головою.

Очі.Не тільки для розглядання, вони видають сум. Персонажі з більшими, розширенимиочами сприймаються дитиною як тривожні, неспокійні, які потребують допомоги. Персонажі з очами-«крапками» або очами-«щілинками» несуть у собі внутрішню заборону на плач (тобто, людина замкнена, підсвідомо або свідомо не показує свої емоції, частіше негативні).

Вуха.Це – орган сприйняття критики і взагалі будь-якої інформації про себе. Персонажіз більшими вухами слухаються навколишніх. Якщо вух взагалі немає, людина нікого не слухає, ігнорує те, що про неї говорять.

Рот.На малюнку рот – «орган нападу», ротом виражають агресію, лаються, кусаються,ображають. Персонаж з більшим або/і заштрихованим ротом сприймається як джерело погрози. Якщо рота взагалі немає, він зображений у вигляді крапки, риски – людина приховує свої почуття, не може виразити їх словами або впливати на інших.

Шия.Символізує здатність самоконтролю голови над почуттями. Той персонаж, у якогоє шия, здатний управляти своїми почуттями (частіше це дорослий).

Руки.Функція рук - чіплятися, приєднуватися, взаємодіяти з оточуючими людьми,тобто здатність діяти. Чим більше пальців на руках, тим сильніший персонаж. Довжина рук говорить про товариськість, короткі руки видають внутрішню слабість, нерішучість, недолік спілкування.

Ноги.Потрібні для ходьби, для опори, для свободи пересувань. Чим більша площаопору ніг, тим твердіше і впевненіше персонаж стоїть на землі. Права нога символізує опору у позасімейній реальності, ліва – у родині.

12. Кольорова гама малюнка– індикатор палітри почуттів. Найулюбленішими кольорами дитина малює найближчих членів родини, себе, нелюбимі, похмурі кольори дістаються неприйнятій дитині, людям. Зверніть увагу на загальну колірну палітру: перевага яскравихкольорів говорить про гарний настрій, похмурого ж кольору вказують на тривожність, пригніченість (якщо, звичайно, чорний колір не є улюбленим для маляти). Мами звичайно зображуються в гарних платтях, зі шпильками в зачісках, з безліччю дрібних деталей, колір волосся може бути найнезвичайнішим, ретельно промальовуються деталі, так дитина показує свою любов. Себе діти з адекватною самооцінкою теж ретельно промальовують, ошатно одягають. Улюблені тата теж дуже ошатні, як і всі близькі й улюблені дитиною родичі.

13.Дитина малює тільки себе, «забувши» намалювати всіх інших, це частіше говорить про те, що вона не відчуває себе членом родини. Дитину в родині не приймають, неблагополуччя і емоційні проблеми давлять на неї. Фігура може бути маленькою, «захованою» в кутку аркуша, темною, зі змазаною особою. Але буває, що дитина із завищеною самооцінкою малює одну себе, щоб підкреслити свою значимість. Вона ретельно промальовує деталі одягу, особистості; фігура дуже велика, яскрава.

14.Сонце на малюнку– символ захисту і тепла. Люди і предмети, які перебуваютьміж дитиною і сонцем – те, що заважає відчувати себе захищеним, користуватися енергією і теплом.

15. Наявність дрібних деталей, закриті деталі(шарфи, ґудзики) сигналізують про заборони, таємниці, до яких дитина не допускається.


«Дім – дерево – людина».

Проективна методика дослідження особистості «Дім-Дерево-Людина» (ДДЛ) була запропонована Дж. Буком в 1948 р. Тест призначений як для дорослих, так і для дітей. Існує можливість групового обстеження. Суть методики полягає в тому, що обстежуваному пропонується намалювати будинок, дерево і людину, а потім проводиться опитування за розробленим планом.

Особливим способом інтерпретації може бути порядок, в якому виконується малюнок. Так, якщо першим намальовано дерево, це означає, що основне для людини – життєва енергія. Якщо першим малюється будинок, то на першому місці безпека, успіх або, навпаки, нехтування цими поняттями.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 350; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!