Методика незакінчених речень Сакса – Сіднея



Обстежуваному пропонується 64 незакінчених речень, які він повинен доповнити. Інструкція має вказівку про необхідність робити це як можна швидше, без обдумування, не пропускаючи жодного із запропонованих речень. За результатами аналізів та інтерпретацій отриманих даних можна зробити висновок про особливості ставлення обстежуваного до оточення, представників своєї чи протилежної статі, друзів, людей взагалі, яким є його ставлення до самого себе, свого майбутнього, здоров’я, грошей, закону і т.д. При цьому можуть бути виявлені наявність іпохондрії, думок про самогубство, надмірна вразливість.

Даний метод допомагає виявити приховані хворим чи навіть не усвідомлювані ним переживання.

За допомогою методу незакінчених речень виявляються характерні для хворих шизофренією зміни системи особистісних стосунків. Ефективно застосовується також дана методика для обстеження хворих епілепсією.

Досить важливе значення має названа методика для побудови психотерапевтичної та психопрофілактичної роботи, а також для вирішення низки соціальних питань по влаштуванню хворих у суспільстві.

Метод незакінчених речень є досить простим і нескладним в інтерпретації, може бути особливо корисним при межових нервово-психічних, в тому числі і психосоматичних захворюваннях.

Бланк опитувальника

Інструкція.Прочитайте уважно ці незакінчені речення, доповнивши їх першим, що спало Вам на думку. Робіть це якнайшвидше. Якщо Ви не можете закінчити яке-небудь речення, залиште його, обвівши кружечком номер, і поверніться до нього пізніше. Будьте правдиві. Ваші відповіді нікому, крім психотерапевта, не будуть відомі.

1. Думаю, що мій батько рідко...

2. Якщо всі проти мене, то...

3. Я завжди прагнув...

4. Якби я посідав керівний пост...

5. Майбутнє видається мені...

6. Коли б не хвороба...

7. Моє начальство...

8. Знаю, що нерозумно, але боюся...

9. Думаю, справжній друг...

10. Коли я був дитиною...

11. Ідеалом жінки (чоловіка) для мене є...

12. Коли я бачу жінку разом із чоловіком...

13. Порівняно з більшістю інших родин, моя родина...

14. Найкраще мені працюється з...

15. Моя мати і я...

16. Усе-таки здорові люди...

17. Зробив би все, щоб забути...

18. Коли б тільки мій батько захотів...

19. Думаю, що я досить вільний, щоб...

20. Я міг би бути дуже щасливим, коли б...

21. Якщо хто-небудь працює під моїм керівництвом...

22. Сподіваюся на...

23. У школі мої вчителі...

24. Більшість моїх товаришів не знають, що я боюся...

25. Не люблю людей, які...

26.Раніше я...

27. Вважаю, що юнаків (дівчат)...

28. Подружнє життя видається мені...

29. Моя родина поводиться зі мною, як із...

30. Люди, з якими я працюю...

31. Моя мати...

32. Моєю найбільшою помилкою було...

33. Я прагнув би, щоб мій батько...

34. Моя найбільша слабкість полягає в тому...

35. Моя хвороба...

36. Моїм прихованим бажанням у житті...

37. Мої підлеглі...

38. Настане той день, коли...

39. Коли до мене наближається мій начальник...

40. Хотілося б мені перестати боятися...

41. Найбільше люблю тих людей, які...

42. Коли б я знову став молодим...

43. Вважаю, що більшість жінок (чоловіків)...

44. Коли б у мене було нормальне статеве життя...

45. Більшість відомих мені родин...

46. Люблю працювати з людьми, які...

47. Вважаю, що більшість матерів...

48. Коли я був молодим, то почував себе винуватим, якщо…

49. Думаю, що мій батько...

50. Коли мені починає нещастити, я...

51. Коли я даю іншим доручення...

52. Найбільше я прагнув би в житті...

53. Коли я буду старим...

54. Люди, перевагу яких над собою я визнаю...

55. Мої побоювання не раз змушували мене...

56. Коли мене немає, мої друзі...

57. Через хворобу...

58. Моїм якнайживішим дитячим спогадом є...

59. Мені дуже не подобається, коли жінки (чоловіки)...

60. Моє статеве життя...

61. Коли я був дитиною, моя родина...

62. Люди, які працюють зі мною...

63. Я люблю свою матір, але...

64. Найгірше, що мені довелося зробити, це...

У разі появи складнощів досліджуваному необхідно повторити інструкцію й надати приклад відповіді: «Я гадаю, що мій батько буває неправий». Відповіді досліджуваного групуються в ключі.

Ключ до методики незакінчених речень Сакса – Сіднея

1. Ставлення до матері – речення № 15, 31,47, 63.

2. Ставлення до батька – речення № 1, 18, 36, 49.

3. Ставлення до родини – речення № 13, 29, 45, 61.

4. Ставлення до жінок (чоловіків) – речення №11, 27, 43 59.

5. Ставлення до статевого життя – речення № 12, 28, 44, 60.

6. Ставлення до товаришів і знайомих – речення № 9, 25,41,56.

7. Ставлення до вищепоставлених осіб на роботі, у школі – речення № 7, 23, 39, 54.

8. Ставлення до підлеглих – речення № 4, 21, 37, 51.

9. Ставлення до товаришів по роботі – речення № 14, 30, 43, 62.

10. Страхи й побоювання – речення № 8, 24, 40, 55.

11. Свідомість провини – речення № 17, 32, 48, 64.

12. Ставлення до себе – речення № 2, 19, 37, 50.

13. Ставлення до минулого – речення № 10, 26, 42, 58.

14. Ставлення до майбутнього – пропозиції № 5, 22, 38, 53.

15. Цілі – речення № 3, 19, 36, 52.

16. Ставлення до хвороби – речення № 6, 16, 35, 57.

Оброблення результатів

Враховується якість відповіді (зміст закінченого речення), латентний період (час, витрачений на обмірковування відповіді), а також емоційна реакція досліджуваного.

Кожна відповідь (система стосунків) оцінюється за 3-бальною системою (0, 1, 2).

0 балів ставиться в тому разі, якщо адаптацію не порушено, конфлікт не виявлено;

1 – якщо конфлікт на субклінічному рівні, досліджуваний сам бачить шляхи розв'язання конфлікту;

2 – коли адаптацію порушено, потрібна психотерапевтична корекція.

Аналізуючи відповіді досліджуваного, вдається виявити його ставлення до себе, свого минулого, сьогодення, майбутнього, навколишнього середовища та ін.

Частина відповідей буває формального характеру, відповідаючи за змістом початку фрази. Емоційно значущі речення навіть за формальної відповідності відповіді супроводжуються затримкою (подовженням латентного періоду), міміко-вегетативною реакцією.

У пацієнтів з істеричною акцентуацією, як правило, виявляється безліч конфліктів, виражена демонстративність, вичурність відповідей.

У пацієнтів зі страхами й хворобливими переживаннями виявляється непевність у майбутньому.

Чим категоричніші і яскравіші навіть негативні відповіді, що свідчать про конфлікт, тим більше вони говорять про соціальну дезадаптацію досліджуваного.

Методика допомагає зорієнтуватися в різноманітній системі стосунків особистості пацієнта, виявити порушення цих стосунків, визначити точки застосування психотерапевтичної корекції й реабілітації пацієнтів.

Включення чотирьох додаткових речень (№ 6, 16, 35, 57) дозволяє оцінити ступінь виразності психотравмувального впливу на соматичне захворювання.

При цьому слід мати на увазі, що захворювання як психотравма може знаходити своє відображення й у висловленнях пацієнтів з інших питань, прямо не пов'язаних із хворобою.

 

Метод малюнка

Емпіричні дослідження в галузі клінічної психології свідчать про те, що заслуговує на увагу в практиці консультативної роботи  медичного психолога використання методу малюнка.

Застосування малюнка може допомогти медичному психологу у діагностиці, збагативши комунікацію і соціальний репертуар особистості. Особливо цей метод є результативним у роботі з пацієнтами, у яких часто виникають проблеми з самовираженням за допомогою слів. Самовираження за допомогою малюнка є більш символічним і менш специфічним, ніж слова. Під час малювання активізуються спогади і фантазії, пов’язані з неусвідомленими смислами. Пацієнт може вести комунікацію не напряму, не усвідомлюючи, що намальований ним будинок в дійсності не є місцем, де він живе. Такий захист від безпосередньої конфронтації з емоційно насиченою інформацією викликає при вираженні почуттів менше хвилювання, зменшуючи вірогідність появи захисної позиції.

Малюнок є методикою оцінки психофізичного стану пацієнта і шансом для вираження його проблем і конфліктів. Особистість з сильним захисним характером здебільшого відображає відсутність спонтанності в малюнках. Депресію пов’язують з такими рисами малюнка, як уникання кольорів, багато пустого простору, різноманітні обмеження, дезорганізація, незавершеність, відсутність смислу і виконання при найменшій затраті зусиль. Роботи хворих на шизофренію привертають увагу релігійним змістом, а їх параноя проявляється часто в малюванні очей, вікон і телевізорів.

Малюнок– це форма, в якій проявляють себе страхи, бажання і фантазії. Він також допомагає отримати контроль над фрустраціями та імпульсами, які проявляються в процесі розвитку комунікативних здібностей.

Малюнок не забирає багато часу, найчастіше доповнює такі проективні методики, як тест Роршаха і ТАТ. Застосовується у повсякденній роботі клінічного психолога в процесі вивчення хворого, у розпізнаванні та лікуванні різноманітних психічних відхилень. Зв’язок між малюнком і лікуванням може вказувати на просування терапевтичного лікування, а також пояснювати динаміку особистості, оголюючи скриті конфлікти. Малюнок звільняє спонтанність у маленьких дітей, а загальмованим дорослим допомагає подолати перешкоди у власному розвитку.

Малюноктакож має здатність полегшувати у пацієнтів ідентифікацію мотивів, які повторюються в їх поведінці, і звертати увагу на проблеми.

Також малюнок здатний викликати катарсис: агресивні та ворожі почуття перетворюються у більш прийнятні способи самовираження. Діти та дорослі, які погано контролюють свої спалахи емоцій, можуть завдяки цьому відкрити для себе альтернативні стратегії, які не помічали раніше.

При інтерпретації малюнків клініцисту слід звертати увагу на використання кольорів, якщо вони складають елемент малюнка. Наприклад, надмірне використання червоного кольору часто пов‘язане з агресією. Систематичне використання переважно темних кольорів вважається ознакою депресії. Надмірна кількість різних строкатих кольорів свідчить проманіакальні тенденції. Якщо ж на малюнках з‘являються світлі ледь помітні тони, існує вірогідність того, що їх автор намагається приховати свої істинні почуття.

Малюнок цінний також тим, що ініціюється і контролюється самим пацієнтом, чим зміцнює його его. Завершена робота над малюнком, як і сам процес, дає клієнтам почуття розвитку і досягнення мети, являючись умовою особистого задоволення і переконання у власній значущості.

В практиці роботи клінічного психолога найпопулярнішими техніками малюнка, що дають діагностичну інформацію, є наступні :

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 4869; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!