Розрахунок вартості земельної ділянки під будівництво логістичного центру при її купівлі



Вартість земельної ділянки в м. Мелітополь (в середньому, станом на липень 2013 року), 1080 грн./м2 1080 х 24347,9048 (таблиця 3.3 п.4), тис. грн.     26295,7372
Оформлення проектної документації на виділення земельної ділянки 1 м2 – 10 грн. 10 грн. х 24347,9048 (таблиця 3.3 п.4), тис. грн.     243,4790
Всього витрат при купівлі земельної ділянки, тис. грн. 26539,2162

 

здійснення виробничої діяльності, з урахуванням коефіцієнтів та періоду будівництва 1 рік.

Сума податку на землю за період будівництва логістичного центру 1 рік складатиме:

4018,22 * 3,2 8 1,756 * 24,3479 * 5 % * 1,0 = 27,4877 (тис. грн.)

Таким чином, загальна вартість інвестицій у земельну ділянку за варіантом її купівлі, складатиме:

26539,2162 + 27,4877 = 26566,7039 (тис. грн.)

В роботі розрахована сума дольової участі кожного з підприємств-учасників в інвестиціях, з урахуванням інвестицій в будівництво логістичного центру та в купівлю земельної ділянки під це будівництво.

Результати розрахунків занесені до таблиці (Додаток Е.1)

Орендна плата за користування земельною ділянкою, згідно з XII розділу Податкового кодексу складає від 3 до 12% (в м. Мелітополь вона складає 12 %) від вартості земельної ділянки за рік й дорівнює:

26295,7372 * 12 % = 3155,4885 (тис. грн.)

Враховуючи, що період будівництва логістичного центру складає 1,0 рік, орендна плата за цей період складатиме:

3155,4885 * 1 = 3155,4885 (тис. грн.)

Отже, в разі обрання варіанту інвестиційного проекту з орендою землі, загальна вартість проекту, з урахуванням витрат на оформлення проектної документації та з урахуванням дисконтної ставки 23% (середня кредитна (дисконтна) ставка, яка пропонується банками України для суб’єктів господарювання), складатиме 148677,2132 тис. грн., що на 28496,3158 тис. грн. менше від вартості проекту при обранні варіанту з купівлею земельної ділянки (таблиця Додаток Е.2).

177173,529-148677,2132 = 28496,3158 (тис. грн.)

Але, враховуючи, що щорічна орендна плата складатиме 3155,4885 тис. грн., а плата за землю всього 27,4877 тис. грн. за рік, доцільно обрати варіант з купівлею земельної ділянки, так як різниця в вартості двох варіантів проекту 28496,3158 тис. грн. буде усунена за дев’ять років:

28496,3158: (3155,4885 – 27,4877) = 9,11 (років)

Всі розраховані та занесені до таблиць витрати здійснюватимуться при будівництві логістичного центру підприємствами-учасниками з метою оптимізації складської діяльності, логістичних процесів та передання логістичних функцій на аутсорсинг. Пропозицію з будівництва логістичного центру машинобудівними підприємствами розглянуто як інвестиційний проект. Будь-який інвестиційний проект неможливо розглядати, не враховуючи грошовий потік, який формується з грошового притоку та відтоку коштів.

Всі вигоди та витрати при будівництві логістичного центру розраховано з врахуванням фактору часу з визначенням нарощеної величини. Для визначення нарощеної величини співвідношень вартості засобів до обумовленого моменту в майбутньому (використовуючи розрахунки за складними відсотками), необхідно користуватися формулою:

, (3.1)

де – нарощена величина вартості сьогоднішніх грошей у майбутньому;

P – сьогоднішня вартість капіталу;

r – дисконтна ставка;

t – індекс (порядковий номер) року чи іншого періоду часу, обраного як одиниця виміру тривалості майбутнього періоду.

У дослідженні розглянуто всі можливі вигоди, які отримають машинобудівні підприємства-партнери, якщо всі складські операції та інші логістичні процеси передаватимуть третій стороні (логістичному центру):

– вигоди від передачі логістичних функцій на аутсорсинг;

– вигоди від здачі в оренду власних складських площ;

– вигоди від передачі в оренду вільних площ логістичного центру.

Розрахунок чистого прибутку проведено відповідно із % ставкою податку на прибуток підприємств у 2014 році – 18%.

Передавши всі складські операції логістичному центру, машинобудівні підприємства-партнери, матимуть вільні складські приміщення (склади), які запропоновано здавати в оренду сільським господарствам (фермерам) для сезонного зберігання зерна. В таблиці (Додаток Е.3) наведено розрахунки можливого прибутку, який машинобудівні підприємства отримують у разі передачі в оренду власних складських приміщень. Запропоновано передавати в оренду певну долю існуючої площі: ПАТ «Мелком», ПАТ «Гідросила МЗТГ» та ТОВ «АГАТ», здаватимуть 80% існуючої складської площі; ПАТ «Бердянські жниварки» та ПАТ «Бердянсьсільмаш» – 70% (оскільки дані підприємства знаходяться в м. Бердянськ і деяка готова продукція знаходиметься в їх власних складах); ТОВ «МЗАтЗ» – 50%, інші 50% власних складських приміщень пропонується переобладнати під нові цехи, з метою розширення виробництва (оскільки дане підприємство працює з 2000 року і має сучасні складські приміщення, які більш придатні під переобладнання); складські приміщення ТОВ «Тара» та ТОВ «ТЕТІС» пропонується повністю переобладнати під нове виробництво (оскільки дані машинобудівні підприємства мають сучасні складські приміщення, утримання яких не вигідно для них через велику частку витрат на автоматизацію складського процесу, що розглядалося в підрозділі 2.2 дисертаційної роботи).

При розрахунках пропонуємо брати 75 % від площі, що здаватиметься в оренду, оскільки враховуємо не повне завантаження площі, що здається в оренду; ціна за 1 м2 – 10 грн. на добу (середня ціна оренди на подібні склади на ринку – склади класу В та D при середній тривалості оренди в 175 днів (сезоне зберігання зернових) та витратах на утримання 1 м2 2 грн. на добу (таблиця Е.3).

До потенційних вигід також відносимо дохід, який отримують машинобудівні підприємства при здачі в оренду частки логістичного центру. Розподіл вигід проведено відповідно до дольової участі машинобудівних підприємств-партнерів в інвестиціях на будівництво логістичного центру.

При розрахунку вигід від здачі в оренду вільної площі логістичного центру запропоновано брати 85% від 11284,684 м2 (вільна площа логістичного центру за мінусом площі, яка потрібна для зберігання машинобудівним підприємствам) за ціною 40 грн. на добу за 1 м2 (опираючись на існуючу інформацію, що тарифи за послуги складу загального користування – логістичного центру, на серпень 2013 року складали від 40 до 70 грн. за 1 м2 на добу в місті Києві, відповідно пропонуємо нижчу границю тарифу – 40 грн., оскільки м. Мелітополь – провінціне місто. При тривалості строку оренди – календарний рік (365 діб) та поточних витратах на утримання логістичного центру в 20 грн. за 1 м2 на добу. Дані розрахунків занесені до таблиці додатку Е.4.

Також до основних можливих вигід від передання машинобудівними підприємствами логістичних функцій логістичному оператору, належать: передання всіх логістичних витрат логістичному центрові та ліквідація всіх логістичних активів (вигоди від зниження логістичних витрат).

В дослідженні розраховані всі можливі вигоди від передачі логістичних функцій на аутсорсинг (Додаток Е.5).

Крім цього розраховано план доходів та витрат у перший рік експлуатації логістичного центру машинобудівними підприємствами-партнерами (Додаток Е.6) та показники оцінки ефективності інвестицій у будівництво логістичного центру машинобудівними підприємствами-партнерами (Додаток Е.7).

Хоча кожне з машинобудівних підприємств має економічну ефективність вищу за нормативну (0,15) та строк окупності менше за 6,67 років, але для окремих підприємств доля їх інвестицій у проект є занадто важкою.

На думку автора, доцільно розглянути реалізацію ідеї зі створення логістичного центру за участю держави.

Діяльність логістичного центру в практичній діяльності більшості країн світу розглядається як спільна діяльність, оскільки в їх створенні, підтримці та розвитку майже завжди беруть участь як держава, так і підприємства, які користуються їх послугами.

Органи влади мають бути зацікавленими в успішній діяльності створюваного логістичного центру та надавати йому підтримку. Такою підтримкою держави може бути часткове фінансування проекту, надання земельної ділянки в місці, зручному для користувачів послугами логістичного центру, пільгів зі сплати земельного податку або орендної плати за землю та інше.

За ідеєю автора, група досліджених машинобудівних підприємств-партнерів виступить з пропозицією до держави (відповідних державних органів) про будівництво логістичного центру з частковим державним фінансуванням проекту. Звернення машинобудівних підприємств – партнерів до держави про часткове фінансування будівництва логістичного центру з метою оптимізації логістичних витрат та підвищення рівня конкурентоспроможності машинобудівних підприємств, є цілком обґрунтованим та доцільним, оскільки логістичний центр, який пропонує побудувати автор, є об’єктом інфраструктури, що не створює матеріальних цінностей, забезпечує вільний рух товарів та ресурсів та відповідає вимогам до об’єктів інфраструктури, як до таких, що сприяють розвитку малого та середнього бізнесу. Такі вимоги до логістичного центру не суперечать положенням Закону України «Про державно-приватне партнерство» № 2404-IV від 01.07.2010 р. та Закону України «Про концесії» № 997-XIV від 16.07.1999 р. В нормах зазначених Законів автор вбачає правову основу реалізації своєї ідеї.

Яким чином норми зазначених Законів будуть застосовані в реалізації ідеї автора більш детально буде розглянуто в наступному підрозділі, де також визначатимуться напрями удосконалення окремих положень цих Законів.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 63; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!