Обгрунтування доцільності створення логістичного центру та передачі логістичних функцій на аутсорсинг



РОЗДІЛ 3 КІЛЬКІСНО-ЯКІСНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЗАСТОСУВАННЯ ЛОГІСТИЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ В УПРАВЛІННІ СКЛАДСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Обгрунтування доцільності створення логістичного центру та передачі логістичних функцій на аутсорсинг

 

Досвід розвитку провідних країн світу доводить, що підвищення рівня конкурентоспроможності економіки можна досягти тільки шляхом переходу на іннова­ційну модель розвитку. Одним із можливих варіантів стимулювання інноваційного розвитку промисловості взагалі, та машинобудування зокрема, є використання такої конкурентної стратегії, як аутсорсинг.

Аутсорсинг – один з перспективних способів підвищення рівня впровадження інновацій, а отже – і збільшення конкурентоспроможності українських промислових підприємств, якщо розглядати його з позиції залучення зовнішніх ресурсів (і не тільки фінансових, але й у вигляді послуг чи готової продукції). Аутсорсинг широко застосовується в західній практиці ведення бізнесу, але слабо розвинутий в Україні. Тема аутсорсингу найбільш повно розкрита в працях західних науковців Жана Луї Браварта та Роберта Морган [10, с. 175-278]. Великий внесок у розвиток концепції аутсорсингу зробили російські економісти: Б. Анікін, І. Руда [4, с. 110-137; 5, с. 97-163]. В працях українських вчених [86, с. 51-55; 94, с. 96-100; 41] дана концепція розкрита фрагментарно, недостатньо висвітлені можливості застосування аутсорсингу як ефективного інструменту підвищення конкуренто-спроможності промислових підприємств.

Аутсорсинг – це сучасна форма ділових відносин, пов’язана з розвитком спільного підприємництва й кооперації та базована на довгострокових, стратегічних рішеннях. Всі основні ознаки аутсорсингу – стратегічний характер прийняття рішень, тривалість партнерських відносин, добровільність і високий рівень довіри дають змогу розглядати його як одну з перспективних форм стратегічного розвитку бізнесу. Аутсорсинг є способом оптимізації діяльності промислового підприємства за рахунок концентрації зусиль на основному предметі діяльності та передачі непрофільних функцій та корпоративних ролей зовнішнім спеціалізованим компаніям. Принцип або формула аутсорсингу достатньо проста та зрозуміла: «залишити собі лише те, що я роблю краще за інших, передати зовнішньому виконавцю (надійному та професійному партнеру) все те, що він зробить краще за мене» [89, с. 116].

Журнал «Wired» у своїй «Енциклопедії нової економіки» [84, с. 107] визначив аутсорсинг як нову стратегію управління. На думку автора, це визначення доцільне, адже аутсорсинг не є простим видом партнерства, оскільки його впровадження передбачає певну реструктуризацію корпоративних процесів та зовнішніх зв’язків суб’єкта господарювання.

Основною класифікаційною ознакою, за якою здійснюється типологія аутсорсингу, є його предмет. Інститут аутсорсингу в своїх дослідженнях виокремлює такі типи аутсорсингу: виробничий аутсорсинг; аутсорсинг бізнес-процесів (BRO – business process outsoursing); аутсорсинг інформаційних технологій (IT–аутсорсинг).

З погляду застосування до українських реалій під аутсорсингом слід розуміти не просту передачу окремих функцій підприємства фірмам – аутсорсерам, а створення цілісної організаційної системи, у якій виконання окремих внутрішніх функцій підприємства трансформовано в організацію їх централізованого виконання для мережі підприємств однієї галузі.

Сьогодні, коли пропозиція усюди перевищує попит, менеджери підприємств орієнтуються на забезпечення оптимізації процесів постачання, транспортування, складування та збуту, делегувавши ці бізнес-процеси «третій стороні», що надає послуги з логістичного аутсорсингу.

Логістичний аутсорсинг – передання логістичних функцій підприємства зовнішньому оператору – висококваліфікованому інтегратору логістичних бізнес-процесів, з метою оптимізації витрат в ланцюзі поставок.

Впровадження концепції логістичного аутсорсингу на підприємствах вітчизняного машинобудування є найменш витратним напрямом логістичної діяльності підприємств, враховуючи, що логістизація сучасних підприємств є досить витратним процесом.

Як вже зазначалося в першому підрозділі другого розділу, передача логістичних функцій зовнішній компанії на правах аутсорсингу дозволить машинобудівним підприємствам мінімізувати складські витрати та підвищити якість складських процесів, мінімізувати витрати на формування запасів у незавершеному виробництві, витрати на утримання страхових запасів, транспортні витрати та частково мінімізувати витрати на утримання логістичної служби підприємства за рахунок інтеграції логістичних процесів. Це також звільнить підприємства від непрофільних робіт, підвищить оперативність виконання замовлень, спростить документообіг, облік операцій з товарами, прискорить рух товарно-матеріальних потоків, забезпечить безперебійний процес «постачання-збут».

Передача логістичних функцій машинобудівних підприємств спеціалізованій фірмі дозволить підвищити конкурентоспроможність підприємств на ринку, завдяки: зростанню ефективності за рахунок скорочення операційних витрат; скороченню інвестицій у сфері логістики, що забезпечить більшу ефективність та гнучкість діяльності підприємств; підвищенню якості ринкового обслуговування внаслідок швидшої та своєчасної доставки товарів, гнучкості логістичних рішень залежно від потреб клієнтів, професійного управління ресурсами, детального контролю.

Передавши функції логістики зовнішнім структурам, підприємства можуть зосередитись на основних завданнях, позбавляються проблем підбору спеціалістів з логістики, знижують витрати.

Автор поділяє точку зору Е.Г.Багірова [36, с. 112-117], І.Є. Матвія [92, с. 169-175; 93, с. 197-201], Л.О.Лігоненко [89, с. 115-125], що в Україні не існує належного оператора з надання послуг з логістичного аутсорсингу. Досвід свідчить, що часто підприємства співпрацюють з декількома

Таблиця 3.1


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 80; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!