Переваги від використання концепції логістичного аутсорсингу



Вигоди Характеристика
Основне виробництво. Спеціалізація – Концентрація на основній діяльності, найбільш – рентабельної для підприємства; – Підвищення якості комплектуючих; – Зниження загальних витрат за рахунок відсутності – заготівельного та допоміжного виробництва; – Вивільнення дефіцитного устаткування та висококваліфікованої робочої сили для роботи над ресурсномісткими операціями.
Економічного та фінансового характеру   – Оптимізація структури витрат; – Зменшення витрат логістики; – Скорочення витрат на персонал і приміщення; – Зменшення адміністративних витрат; – Зменшення фінансових та виробничих ризиків.
Ринкові відносини – Вирішення проблем функціонування й розвитку в ринковій економіці завдяки зменшенню витрат.
Гнучкість – Здатність гнучко реагувати на ринкові зміни та внутрішні проблеми компанії; – Підвищення гнучкості внаслідок використання вивільненого потенціалу; – Швидко адаптуватися до зовнішніх умов функціонування та покращувати економічні результати.
Організаційного характеру – Спрощення організаційної структури; – Скорочення штату працівників.
Нове виробництво (інновації) – Зосередження на розробці нових продуктів і послуг, поліпшення якості продукції та послуг; – Диверсифікація діяльності внаслідок використання потенціалу, що вивільнився.
Інвестування – Домогтися підвищення ефективності діяльності промислової компанії без великих інвестувань у дорогі технології; – Мінімізація інвестицій в логістику.
Обслуговування клієнтів – Якісний стандартизований сервіс; – Покращення обслуговування клієнтів; – Удосконалення якості товарів та послуг; – Можливість працювати за гнучким графіком; – Впровадження новітніх технологій; – Завдання аутсорсингу можна ускладнити або спростити відповідно до поточних вимог.

Джерело: складено автором на основі праць [4; 10; 5; 11; 86; 94; 89, 41]

операторами, оскільки немає оператора, який надавав би весь спектр логістичних послуг, як це відбувається в європейських країнах та США.

Провайдери логістичних послуг за ступенем інтегрованості з бізнесом замовника, кількості логістичних функцій, що реалізуються, а також рівнем доступу до міжнародних ринків збуту, поділяються на три основні групи:

1) вузькоспеціалізовані логістичні посередники, що пропонують аутсорсинг окремих завдань. Це транспортні компанії, експедитори, склади загального користування, вантажні термінали, митні брокери, агенти, фірми з надання інформаційно-консалтингових послуг у галузі логістики тощо;

2) 3PL – провайдери (Third Party Logistics Providers), які пропонують комплексний логістичний сервіс, тобто беруть під свій контроль декілька або всі логістичні функції. Вони забезпечують функціонування найважливіших складових всього ланцюга розподілу. Подібні відносини будують на основі довгострокових договорів, із закріпленням матеріальної відповідальності логістичних провайдерів;

3) 4PL – провайдери (FourthPartyLogisticsProviders) – це логістичні інтегратори повного циклу, тобто компанії, які використовують системний підхід до управління всіма логістичними бізнес-процесами замовника та координують дії компанії та її ключових контрагентів уланцюгу постачань. Фактично це процес планування, управління та контролю всіх логістичних процедур одним постачальником послуг з довгостроковими стратегічними цілями. В цьому випадку клієнт тільки виробляє продукцію та займається маркетингом, а всю логістику віддає до рук професіоналів [92, с. 174-175].

На ринку логістичних послуг відомий ще один тип провайдерів – 5PL-провайдери, які надають логістичні послуги з електронної комерції та здійснюють управління всіма компонентами ланцюга постачань за допомогою електронних засобів інформації.

Оператор 5 PL відрізняється від операторів 3PL та4 PL своєю цільовою аудиторією, а саме: оператор 5 PL обслуговує Internet-споживача. Оператор 5 PL може задовольнити потреби споживача, діючи як посередник між клієнтом та оператором 4PL, а може і сам виконувати функції оператора 4 PL. Оператору 5 PL властиве: надання широкого спектру послуг; низький рівень логістичних активів; глобальні масштаби діяльності (рис. 3.1).

 

1PL
5PLLLL
3PL
2PL
4PL
Високий рівень  
Логістичні активи
Низький рівень
Повний спектрспільні
Логістичні послугизагальні
Обмежені
Глобальні склади для промислового тарно-штучного товару штучного вантажу
Масштаби діяльності
Місцеві митні склади

 


Рис. 3.1. – Позиціонування логістичних оперторів

Джерело: [84, с. 126]

 

Основними мотивами, якими керуються промислові підприємства, що приймають рішення про аутсорсинг, є бажання зменшити витрати логістики, збільшення гнучкості, покращення обслуговування споживачів.

Але поряд з перевагами аутсорсингу логістичних послуг, існує ряд ризиків та недоліків, які виникають, коли підприємства передають логістичні функції третій стороні як самостійному суб’єкту господарювання:

– передача важливої інформації про підприємство в «чужі руки». Позитивний ефект від використання аутсорсингу залежить від надійності та сумлінності партнерів по аутсорсингу при виконанні контрактних умов. Пошук та­ких партнерів, особливо в українських умовах, є проблематичним, що суттєво ускладнює та обмежує поширення аутсорсингу;

– існує ризик зниження ефективності праці власного персоналу та втрати ним необхідних знань та досвіду надання функції, що передається на аутсорсинг. Відновлення виконання даної функції власними силами буде в цих умовах проблематичним;

– у випадку недобросовісності аутсорсера, виникнення форс-мажорних обставин або його банкрутства можливі суттєві втрати, пов’язані з необхідністю термінового пошуку іншого аутсорсера або налагодження виконання даної функції власними силами. Персонал підприємства розцінює звільнення частини персоналу та впровадження аутсорсингу як певну «зраду» або сигнал неблагополуччя, що може спровокувати конфліктні ситуації, втрату іміджу керівництва тощо;

– існує також вірогідність монополізації ринку відповідних послуг окре­мими аутсорсерами та використання ними переваг свого монопольного ста­новища при взаємодії із замовником послуг;

– недотримання прийнятих зобов’язань щодо рівня обслуговування;

– складність у досягненні зниження витрат (великі тарифні ставки);

– зниження можливості впливу та контролю за функціями, переданими аутсорсеру;

– при замовленні значної кількості аутсорсингових послуг в одного аутсорсера існує ризик появи конкурента, який використовуватиме знання та досвід замовника аутсорсингових послуг.

Мінімізувати або навіть повністю уникнути цих ризиків та недоліків дозволить створення власного логістичного центру.

Цей висновок підтверджується думкою відомого вітчизняного науковця – фахівця з логістики Крикавського Є.В., який стверджує, що у багатьох випадках рентабельно користуватися зовнішніми, спеціалізованими засобами, не відмовляючись при цьому від управління ними.У цьому випадку управління зовнішніми засобами повинно зводитися до спільного із зовнішнім оператором визначення цілей, розроблення відповідної тактики, а також встановлення ключових показників, які допоможуть орієнтуватися у поточній ситуації, а також уможливлять проведення необхідних дій.

Щоб дійти правильного висновку щодо утримання власної логістичної служби або користуватися послугами логістичного провайдера (логістичного центру), передавши йому управління логістичними функціями підприємства, автор роботи дослідив та зробив порівняння основних факторів, які характеризують діяльність логістичного центру і підприємства з власною логістичною службою та відобразив результати дослідження в таблиці 3.2.

Логістичний центр найбільш повно виконує функції складу загального користування, надаючи повний спектр логістичних послуг.

У другому підрозділі першого розділу роботи досліджено та систематизовано всі переваги та недоліки власних складів та складів загального користування та визначено, що промисловим підприємствам вигідніше користуватися складами загального користування.

Таблиця 3.2


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!