Ланки та принципи логоритміки.



ЛАНКИ

У логоритміці можна виділити дві основних ланки.

Перша - розвиток, виховання і корекцію немовних процесів у людей з мовною патологією, а саме: слухового уваги, слухової пам'яті, оптико-просторових уявлень, зорової орієнтування на співрозмовника, координації рухів, почуття темпу і ритму рухається, виховання та перевиховання особистості, характеру. У зміст першої ланки логоритмічних виховання входить розвиток сприйняття, слухового уваги та слухової пам'яті, яке починається від розрізнення окремих звуків музичних дитячих інструментів, музичних іграшок до подальшого цілісного усвідомленого сприйняття музичних творів, до диференційованого сприйняття висоти звуку, ритму, динаміки музики. Заняття з логопедичної ритміки надають широкі можливості для розвитку оптико-просторових уявлень і навичок, зорової орієнтування на мовця.

Друга - розвиток мови і корекцію мовних порушень: виховання темпу і ритму дихання і мовлення, орального праксису, просодії, фонематичного слуху і т. П., Корекцію мовних порушень в залежності від етіології, механізмів, симптоматики розлади і методики його усунення. Ця система логоритмічного виховання реалізується через організацію спрямованих занять з дітьми залежно від їх мовного порушення і пропонує:

-виховання і розвиток темпу і ритму дихання. Темп і ритм виховуються в процесі рухових вправ спочатку без мовлення, потім з вимовою;

-сприяє розвитку фонематичного сприйняття у дітей з різними мовними порушеннями. Сприйняття музики різної тональності, гучності, темпу і ритму створює основу для вдосконалення фонематичних процесів. Вимова під музику текстів, насичених опозиційними звуками;

-корекція мовних порушень здійснюється як з урахуванням рухових можливостей дітей з мовною патологією, так і при цілеспрямованому підборі мовного матеріалу для логоритмічних або музично-ритмічних занять.

ПРИНЦИПИ

Логопедична ритміка будується на дидактичних і специфічних принципах.

ЗАГАЛЬНОДИДАКТИЧНІ ПРИНЦИПИ

1.Принцип систематичності обумовлює послідовність викладу матеріалу всього курсу логопедичної ритміки. Систематичність полягає в безперервності, регулярності, планомірності корекційного процесу, визначеного для розвитку, виховання та перевиховання тих чи інших функцій при різних мовних розладах (рухової сфери, мімічних м'язів, тонкої довільної моторики, слухової уваги, мовленнєвого слуху, просодичних компонентів мови і т. п.). Логоритмічна корекція вимагає повторення вироблених рухових навичок. Тільки при багаторазових систематичних повторах утворюються здорові рухові динамічні стереотипи. Для ефективного повторення необхідно засвоєне поєднувати з новим, щоб процес повторення носив варіативний характер: зміна вправи, умов виконання, різноманітність прийомів, відмінності у змісті занять.

2. Принцип свідомості і активності. У процесі логоритмічного виховання важливо спиратися на свідоме й активне ставлення дитини, дорослого до своєї діяльності. Самостійна, активна діяльність дитини знаходиться в залежності від виникнення інтересу до пропонованого завданням, свідомого його сприйняття і виконання. Активність дітей стимулюється емоційністю педагога, образністю музики, різними іграми або ігровими прийомами і вправами.

3. Принцип наочності обумовлює широку взаємодію показників усіх аналізаторів, що безпосередньо зв'язують людину з навколишньою дійсністю. Будь-яке пізнання починається з чуттєвого сприйняття. Формування рухів у поєднанні зі словом і музикою, вивчення їх взаємозв'язку здійснюється з показниками усіх рецепторів: органів зору, слуху, вестибулярного, пропріоцептивного, рухового апаратів тощо. Взаємозв'язок показників різних рецепторів збагачує образ руху, його сприйняття, його зв'язки з промовою і музикою. При порушених функцій, з метою корекції, принцип наочності здійснюється шляхом показу педагогом руху.

4. Принцип доступності та індивідуалізації передбачає врахування вікових особливостей і можливостей осіб з мовленнєвими порушеннями. Він обумовлений різним розвитком фізіології і біомеханіки дорослих і дітей, різним методичним підходом до побудови логоритмічних занять, різними засобами, формами впливу і т.д. Оптимальна міра доступності визначається віковими і руховими можливостями осіб з мовними розладами, впливом мовного порушення на їх особу та ступенем складності завдань.

Однією з умов доступності є наступність рухових, мовних та музичних завдань.

Необхідною умовою для дотримання принципу індивідуалізації є попереднє з'ясування характеру патологічного процесу: етіопатогенетичне, симптоматичне, діагностичне обстеження, а також уточнення реабілітаційного потенціалу. Індивідуальний підхід передбачає також врахування типу вищої нервової діяльності, віку, статі, професії, рухового статусу.

Усі розглянуті загальнодидактичні принципи можуть бути реалізовані лише за умови їх взаємозв'язку.

 

СПЕЦИФІЧНІ ПРИНЦИПИ

1. Принцип розвитку передбачає врахування багатьох параметрів: розвиток особистості людини з мовленнєвою патологією; самого патологічного немовного і мовного процесів; збережених функціональних систем і тих змін, які наступають в організмі, руховій сфері й мовленні людини з мовним розладом. Принцип розвитку обумовлює одночасне здійснення в процесі рухової діяльності розумового, морального, естетичного і сенсорного виховання.

2. Принцип всебічного впливу впливає на організм в цілому. Ритмічні і логоритмічні засоби підвищують загальну тренованість організму, вдосконалюють нервово-рефлекторні механізми регуляції, створюючи нові взаємини між функціональними системами організму.

3. Етіопатогенетичний принцип пояснює диференційовану побудова логоритмічних занять залежно від причини і патогенезу мовного розладу. При заїкання, дислалії, дизартрії, ринолалії, афазії та інших порушеннях заняття будуються по-різному.

4. Принцип врахування симптоматики визначає фізичні можливості людей з мовною патологією, ослабленість, наявність паралічів і парезів, або середнього ступеня вираженості обмеженість рухів хворих з порушеннями опорно-рухового апарату.

5. Принцип комплексності передбачає зв'язок логопедичної ритміки з медико-психолого-педагогічними впливами і основними видами музичної діяльності (слухання музики, спів, музично-ритмічні рухи і т.д.)

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 85; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!