Корекційне значення логопедичної ритміки.



Ритміка є складовою частиною фізичного та художнього виховання, особливо в дитячому віці. Вона сприяє гармонійному фізичному розвитку дітей, розвитку музичного слуху, музичної пам'яті, виразності рухів; знайомить дітей з музикою, танцями, піснями, вчить в рухах виражати характер і темп музичного твору. Зміст музично-ритмічних занять становить цілеспрямоване формування особистості шляхом впливу на неї музики і ритму з метою виховання пізнавальної, вольової та емоційної сфер особистості.

Завдяки різноманітної тематики музичних творів, музичних ігор, хороводів і т. д. розвиваються пізнавальні здібності дітей. Музично-ритмічні вправи розглядаються як вольові прояви, так як дитина діє, свідомо виконуючи поставлені перед ним завдання. Ігри, танці вимагають своєчасної реакції на зовнішній подразник, своєчасного перемикання з одного руху на інше, вміння швидко і точно його гальмувати. Музично-ритмічні рухи змушують дітей переживати виражене в музиці. Змістом музично-ритмічного виховання є пісня, гра, трудової реалізовано процес, свято.

Найбільш часто на музично-ритмічних заняттях і поза ними використовується рухлива гра. Музика впливає на підвищення якості виконання руху: поліпшуються виразність, ритмічність рухів, їх чіткість, координація, плавність, злитість, переключення. Емоційна забарвленість рухів музикою надає їм енергію або легкість, великий розмах або стриманість і в той же час сприяє їх свободи і невимушеності. Руху з музичним супроводом позитивно впливають на розвиток слуху, уваги, пам'яті, виховують тимчасову орієнтування, тобто здатність укласти свої рухи в часі, відповідно в різним метро ритмічним малюнком музичного твору. Певна метрична пульсація, з якою пов'язані руху дітей, дорослих, викликають узгоджену реакцію всього організму людини (дихальної, серцевої, м'язової діяльності), а також емоційно-позитивний стан психіки, що сприяє загальному оздоровленню організму. Рух як результат впливу механічної енергії на організм людини застосовувалося в якості профілактичного й лікувального засобу давніх-давен, ще за часів зародження медицини.

У 30-і роки лікувальна ритміка знаходить застосування і в логопедичних установах, але не в повному обсязі і в дещо специфічному вигляді. У системі ритмічного впливу на людей з мовною патологією провідне місце займає слово. У зв'язку з цим формується особливий напрямок впливу у реабілітаційних методиках - логопедична ритміка. Спочатку логопедична ритміка використовувалася в роботі з заїкатися дошкільнятами. Розвиток рухів у поєднанні зі словом і музикою представляє собою цілісний виховно-корекційний процес. Перевиховання порушених функцій і подальший розвиток збережених функцій вимагають від дитини зібраності, уваги, конкретності уявлень, активності думки та розвитку пам'яті: емоційної, якщо процес навчання викликає зацікавленість і пов'язаний з цим емоційний відгук; образної - при сприйнятті наочного зразка рухів; словесно-логічної - при розумінні задачі і запам'ятовуванні послідовності виконання логоритмічних завдань; рухово-моторної - у зв'язку з практичним виконанням завдань; довільною - без якої неможливе свідоме, самостійне виконання вправ.

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!