Поняття про логопедичну ритміку. Значення та завдання логопедичної ритміки.



У педагогіці ритміка (від грецького - рівномірний, що відноситься до ритму) - це система фізичних вправ під музику, побудованих на зв’язку рухів із музикою. Саме слово “лого-ритміка” складається з двох частин: “лого” - термін грецького походження, що в перекладі означає “виховання правильного мовлення”, та “ритміка” - термін також має грецьке походжен-ня й означає “рівномірний,розмірений”. Як зазначає Л. Волкова, у логопедії “логопедична ритміка” розуміється як система фізичних вправ, побудована на зв’язку слова, рухів, музики. Вона поєднана з музичним вихованням-із методикою музичного виховання, методикою музично-ритмічного виховання в дошкільному віці, черпає деякі дані з теорії музики, теорії танцю, історії музичного виховання. В основі ритміки лежить поняття ритмічного почуття, властиве майже кожній людині. У ритміці музика й рухи нерозривно пов’язані, тому що ритм - це часова характеристика музичного твору, що створює ілюзію розвитку й руху. Ритміка є складовою художньо-естетичного виховання, сприяє гармонійному фізичному розвитку, розвитку музикального слуху, пам’яті, виразності рухів, грації, учить виражати в рухах темп, характер музичного твору. Здавна ритміку використовують як ефективний лікувальний засіб, завдання якого полягає в тому, щоб за допомогою системи фізичних вправ під музику стимулювати виконання корекційних завдань, тому що саме музика є каталізатором усіх рухових актів. На заняттях із ритміки використовуються біг, стрибки ігрові вправи, елементи художньої гімнастики, танцювальні й імітаційні рухи. Під час рухів під музику регулюються процеси порушення й гальмування в центральній нервовій системі, стимулюються пам’ять і увага, нормалізуються емоційно-вольові процеси. На думку більшості логопедів - О. Аніщенкової, О. Пропіснової, Т.Сидоренко, О. Сагірової, логоритміка - це комплексна методика, що включає в себе засоби логопедичного, музично- ритмічного й фізичного виховання. У педагогічній практиці логоритміка необхідна для того, щоб корекційна робота була більш ефективною.

Завдання логопедичної ритміки визначаються як оздоровчі, освітні (пізнавальні), виховні, корекційні.

В результаті рішення оздоровчих завдань у людей з мовленнєвими порушеннями зміцнюється кістково-м'язовий апарат, розвиваються дихання, моторні, сенсорні функції, виховується почуття рівноваги, правильна постава, хода, грація рухів.Здійснення освітніх завдань сприяє формуванню рухових навичок і вмінь, просторових поданні та здатності довільно пересуватися в просторі щодо інших людей і предметів; розвитку спритності, сили, витривалості, переключення, координації рухів, організаторських здібностей. При реалізації освітніх завдань люди з мовною патологією засвоюють теоретичні знання в області метроритміки, музичної культури, музичного сприйняття і вразливості. Рішення виховних завдань сприяє розумовому, моральному, естетичному і трудовому вихованню людей з мовною патологією. Рішення виховних завдань сприяє:

1) розвитку відчуття ритму, здатності відчувати в музиці, рухах і мовленні ритмічну виразність;

2) розвитку здатності сприйняття музичних образів та вмінню ритмічно, виразно рухатися відповідно зданим чином, тобто вмінню перевтілюватися, проявляти художньо-творчі здібності;

3) вихованню позитивних особистісних якостей, почуття колективізму, навчанню правилам в різних видах діяльності та ін.

Корекційна спрямованість занять обумовлена ​​урахуванням механізму і структури мовного порушення, комплексністю і по етапністю логопедичної роботи. Логопед враховує вікові і особистісні особливості дитини, стан його рухової системи, характер і ступінь порушення мовних і немовних процесів: просторового праксису, гнозису, слухового і зорового сприйняття, уваги, пам'яті і т.д.

Всі ці завдання вирішуються в залежності від типу спеціальної установи: мовленнєва група при дитячому садку, при дитячому будинку - дошкільному, шкільному; логопедичний пункт при загальноосвітній школі; логопедичний кабінет в дитячій, дорослої поліклініках, в психоневрологічному диспансері; стаціонар, напівстаціонар, санаторій.

(Завдання за Волковою:

-зняти втому в напргу

-внести емоційний заряд

-удосконалити загальну моторику

-виробити чіткі координоапні дії у взаємодії з мовленням)


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 53; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!