Біологічні та господарські особливості свиней



Галузь свинарства постачає свинину, яка є високоцінним продуктом харчування, а також шкури й щетину. Висока економічна ефективність виробництва продукції свинарства зумовлюється важливими біологічними і господарськими особливостями тварин цього виду й забезпечується в результаті створення оптимальних умов їх утримання та годівлі.

Багатоплідністьу свиней найвища серед усіх сільськогосподарських тварин. У середньому вона становить 10-12 поросят за опорос (інколи 20-30).

Поросята народжуються живою масою 1,0-1,3 кг, а до 8-10-місячного віку вона може збільшуватися у 100 разів. Дуже цінною біологічною особливістю свиней є короткий період вагітності (поросності) - 114-115 діб. Це дає можливість одержувати від свиноматки по два опороси за рік.

Молодняк сучасних порід свиней у 4-5-місячному віці досягає статевої зрілості. Проте для одержання повноцінного приплоду свиноматок осіменяють у 9-10-місячному віці.

Молодняк на інтенсивній м'ясній відгодівлі досягає живої маси 100-110 кг у 6-7-місячному віці.

Важлива біологічна ознака свиней ще й та, що через кожні 18-21 добу свиноматки приходять в охоту і можуть запліднитися та давати приплід у будь-яку пору року. Тому свинину можна одержувати рівномірно протягом усього року, максимально ефективно використовуючи тварини й приміщення, забезпечуючи ритмічність роботи переробних підприємств.

Характерною особливістю є також низькі витрати корму на 1 кг приросту живої маси - 4,0-4,5 корм. од. За цим показником свині поступаються лише бройлерам.

Забійний вихід свиней коливається у межах від 75 до 82% (залежно від породи, віку, статі та вгодованості).

Для порівняння: наведений показник у великої рогатої худоби і овець становить, відповідно, 40-70 і 40-60%.

Свинина переважає м'ясо інших сільськогосподарських тварин за поживністю та смаковими якостями. Вона добре консервується, довго зберігається не втрачаючи якості (у засоленому чи копченому вигляді). Для свинини характерно значно виший вміст жиру, а тому енергетична цінність її вища, ніж м'яса тварин інших видів.

Хімічний склад і енергетична цінність м'яса сільськогосподарських тварин, %

 

Вид м’яса

Вода

Білок

Жир

Зола

Енергетична цінність 100 г

ккал кДж
Яловичина 67,7 18,9 12,4 1,0 187 783
Свинина 54,8 16,4 27,8 1,0 316 1323
Баранина 67,6 16,3 15,3 0,8 203 850
Кролятина 65,3 20,7 12,5 1,1 199 833
Курятина 69,3 17,6 12,3 0,8 183 768

 

Всеїдністьє важливою властивістю свиней. Вони поїдають корми як рослинного, так і тваринного походження, а також харчові та інші відходи. Свині охоче поїдають і коренебульбоплоди, зелені корми. Але вони гірше, ніж жуйні, використовують грубі корми через високий вміст у їхньому складі клітковини.

 

Годівля свиноматок

За фізіологічним станом свиноматок поділяють на холостих, поросних і підсисних (лактуючих).

При підготовці до парування або осіменіння годівлю свиноматок нормують із розрахунку на 100 кг живої маси холостих свиноматок віком до двох років повинно припадати 1,8 корм. од. та 1,8-2,4 кг сухої речовини раціону, старших 2 років відповідно 1,5-1,6 корм. од. та 1,2-1,6 кг сухої речовини.

Розрізняють такі типи годівлі свиней (і свиноматок зокрема): концентратний, концентратно-коренеплідний і концентратно-картопляний.

Холостим свиноматкам обов'язково згодовують зелені корми і трав'яне борошно, які містять фітоестрагени. Вони сприяють прояву охоти. З концентрованих кормів використовують овес, ячмінь, пшеничні висівки, а також кормові дріжджі. Добовий раціон холостої дорослої свиноматки (жива маса 200 кг) у зимовий період може бути таким: суміш концкормів 2,5-3,0 кг, трав'яне борошно - до 1 кг, коренеплоди - 3-4 кг, знежирене молоко чи сколотини - не менше 1 кг. Останні можна замінити еквівалентною за протеїном кількістю інших кормів тваринного походження.

На промислових комплексах із безвигульним утриманням свиноматок за відсутності в раціонах зелених та інших соковитих кормів для стимуляції статевої охоти застосовують ін'єкції СЖК.

Парувати свиноматок доцільно з 9-10-місячного віку, коли вони досягнуть живої маси 120-130 кг. Нераціональним вважається як дуже раннє (у віці 9 міс), так і пізнє (у віці старше 12 міс) парування. При ранньому паруванні свинки не закінчують свого розвитку, від них одержують дрібних поросят. Пізнє парування невигідне економічно, оскільки в цьому разі знижується інтенсивність використання тварин.

Неповноцінна годівля й недоліки в утриманні поросних свиноматок є основними причинами загибелі зародків на ранніх стадіях розвитку та народження слабких поросят. Найкритичніші періоди - перший місяць після запліднення та останній — поросності. Згодовування недоброякісних кормів і скупчене утримання свиноматок упродовж першого місяця поросності можуть бути причиною загибелі великої кількості зародків та абортів. У останній місяць поросності значно зростає інтенсивність обміну речовин: рівень нагромадження енергії і протеїну в тілі свиноматок збільшуються у 8-10 разів, оскільки швидкість росту плодів у цей період різко зростає.

Крім цього тварини потребують нагромадження в тілі певних запасів поживних речовин, за рахунок яких буде утворюватися молозиво і молоко.

У результаті розвитку ембріонів та нагромадження резервних речовин у середньому за період поросності жива маса молодих свиноматок повинна збільшуватися на 50-60, дорослих - на 35-50 кг.

Для поросних свиноматок взимку необхідно організовувати щоденний активний моціон, влітку на 4 — 6 год щоденно випускати на пасовище.

Норми годівлі поросних свиноматок визначають з урахуванням живої маси і періоду поросності (перші 84 чи останні 30 днів).

Упродовж періоду поросності раціони тварин систематично контролюють за енергетичною, протеїновою, амінокислотною, мінеральною та вітамінною поживністю. За недостатності тієї або іншої поживної речовини або вітаміну тварини можуть народжувати багато мертвих (чи нежиттєздатних) поросят.

У господарствах, не забезпечених спеціальними (повнораціонними) комбікормами, можна застосовувати концентратно-картопляний чи концентратно-коренеплідний типи годівлі.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 91; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!