Годівля великої рогатої худоби в забруднених радіонуклідами регіонах



         Значна частина території України, після аварії на Чорнобильській атомній електростанції, забруднена радіонуклідами, зокрема цезієм –137 та стронцієм-90.   Забезпечення населення молоком та м’ясом у цих регіонах істотно погіршилось, оскільки виробництво цих продуктів істотно ускладнилось.

На сьогодні склалась ситуація, коли не забруднені радіонуклідами регіони вже не мають змоги в повній мірі допомагати тим, які постраждали сильніше, оскільки зниження виробництва відбулось і в цілому по країні. З огляду на це, значна частина населення забруднених регіонів вимушена виробляти та споживати продукти тваринництва, які вироблені у місцях проживання у домашньому та фермерському господарствах.

    За роки, що пройшли з моменту аварії, на територіях забруднених районів здійснюють комплекс організаційних, агротехнічних, агромеліоративних, зооветеринарних та інших міроприємств, спрямованих на отримання вільної від радіонуклідів тваринницької продукції.

Однак, слід відзначити, що на територіях з щільністю забруднення 10 Ки/км2 досить складно та проблемно виробляти чисту в радіаційному відношенні тваринницьку продукцію. Не можна не говорити і про те, що споживання забрудненого радіонуклідами молока та м’яса небезпечно для здоров’я людей, особливо – дітей.

    На забруднених радіонуклідами територіях при виробництві молока та яловичини слід суворо дотримуватись ряду рекомендацій, які дозволять істотно знизити рівень їх забруднення при виробництві у місцевих умовах.

Недоцільно здійснювати випас худоби у лісах, на болотах, де основним кормом для тварин є природні трави. У цих регіонах, як би це не було важко, слід уникати використання природних сіножатей та пасовищ. Худобу слід випасати на культурних пасовищах з сіяними травами. Необхідно пам’ятати, що радіонукліди зосереджені в основному у верхньому шарі грунту.

 Найбільш раціонально починати випас після того, як трава на культурному пасовищі відросте на 10-12 см від грунту. При цьому в одному гурті повинно бути не більше 100-120 корів.

Корми, які заготовлені з сіяних пасовищ та травостоїв, як правило, більш “чисті”, порівняно з природними. Якщо влітку корів годувати травою з сіяних травостоїв, то молоко буде більш “чистим”. При наявності великої кількості забруднених радіонуклідами пасовищ та кормів доцільно перейти на виробництво яловичини. За 3-4 місяці до завершення відгодівлі бугайців слід перевести на більш “чисті” корми (сіно з хороших пасовищ, концентрати, картоплю та вимиті коренеплоди.

При відгодівлі худоби слід суворо відстежувати забезпечення тварин мінеральними речовинами. Так, якщо у раціонах дефіцит кальцію, то його місце займає радіоактивний стронцій, за подібною схемою радіоактивний цезій заміщує звичайний калій.

Радіоцезій накопичується у м’яких тканинах і порівняно швидко (за 20-30 днів) виводиться з організму. Тварини повинні бути постійно забезпечені кухонною сіллю та водою. Встановлено, що чим менше тварини п’ють, тим менше виведення радіоцезію з організму.

Калій перешкоджає накопиченню цезію в рослинах а у організмі тварин він є антагоністом натрію.

Деякі радіоактивні елементи добре зв’язуються білковими структурами молока. З огляду на це, якщо з забрудненого радіонуклідами молока виготовити вершкове масло, то радіонукліди в нього майже не переходять, а залишаються у сколотинах.

У регіонах з щільністю забруднення понад 10 Ки/км2 для виробництва молока, чистого від радіонуклідів, рекомендують згодовувати з кормами спеціальні антицезієві препарати (сорбенти), які містять у собі ферроцин. Застосування таких препаратів (ФСП) зв’язує радіонукліди цезію-137 у шлунково-кишковому тракті тварин у міцні сполуки, які виводяться з організму з фекаліями.

Уведення ферроцину у раціони годівлі худоби дозволяє знизити радіоактивність молока в 5-15 разів, тобто забезпечує отримання нормативно чистої продукції.

В практиці тваринництва отримали поширення 4 види ФСП (таблетки-болюси, біфеж, солеві брикети та ферроцин). Найпоширеніший з названих – біфеж (порошок фіолетового кольору), оскільки ферроцин, що міститься у ньому, зв’язує у шлунково-кишковому тракті цезій-137, робить його нерозчинним та виводить у гній. Біфеж сприяє зниженню радіоцезію у молоці в 5-10 разів. Добова норма витрат порошку –50 г/гол.

Слід мати на увазі, що використання ФСП не вирішує повністю проблеми виробництва чистого молока. На жаль, позитивна дія цих препаратів має свою межу, що залежить від ступеню радіоактивного забруднення грунтів та кормів. Дія ФСП стає малоефективною при використанні пасовищ з щільністю забруднення понад 30 Ки/км2 коли вміст радіоцезію у молоці перевищує граничний рівень у 10 та більше разів.

 

Лекція 9

Тема: Годівля великої рогатої худоби

Зміст лекції (анотація)

Особливості обміну речовин у великої рогатої худоби. Нормування годівлі й характеристика раціонів корів, молодняку при вирощуванні та відгодівлі (типи і види відгодівлі худоби), племінних плідників, особливості у нормуванні, техніці і режимі годівлі тварин окремих груп виробничого призначення.

План лекції:

1.Особливості травлення та специфіка годівлі

    великої рогатої худоби.

2.Годівля тільних сухостійних корів і нетелей.

3.Годівля дійних корів.

4.Годівля молодняку.

5.Відгодівля худоби.

6.Годівля бугаїв-плідників.

 

Список додаткової літератури

1. Богданов Г.О. Промислове виробництво молока. - К.: Урожай, 1976-168с.

2. Вертійчук А.І. Маценко М.І. Технологія виробництва продукції тваринництва. — К.: Урожай, 1995. — 376 с.

3. Вирощування ремонтного молодняку сільськогосподарських тварин // І.І.Ібатуллін, А.І.Сривов, Л.М. Цицюрський та - ін. - К.: Урожай, 1993. - 246 с.

4.Гулий М.Ф. Хімізм біологічного окислення і синтезу жирів та проблема підвищення жирномолочності.-К.: Вид. Акад. наук Укр.РСР, 1959.-120с.

5.Деталізовані норми годівлі сільськогосподарських тварин: Довідник / М.Т.Ноздрін, М.М.Карпусь, В.Ф.Каравашенко та ін. / - К.: Урожай, 1991.-344с.

6.Использование питательных веществ жвачными животными / Пер. с нем.. Н.С.Гельман; Под ред. А.М.Холманова. - М.: Колос, 1978.-424с.

7. Клейменов Н.И. Полноценное кормление молодняка крупного рогатого скота. - М.: Колос, 1975.

8. Кондырев В.Е. заменители молока для телят. - М.: Колос, 1969. -188 с.

9. Крамаренко Н.М., Эрнст Л.К. Виращивание, содержание и племенное использование быков. - М..: Колос, 1971. - 264 с.

10.Курилов Н.В., Кроткова А.П. Физиология й биохимия пишеварения жвачных. — М..: Колос, 1971. - 432 с.

11.Мак-Дональд П., Єдварс Р., Гоинхилдж Дж. Питание животных. - М.: Колос, 1970.

12. Пшеничиний П.Д. Актуальные вопросы кормления молочного скота// Кормление и выращивание молодняка сельскохозяйственных животных: Сб.науч. тр. - Вьш. 5.— Л.: Колос, 1964.-С. 5-25.

13. Пшеничний П.Д. Основи балансирования новых типов кормления сельскохозяйственных животных // Корма й кормление сельскохозяйственных животных. — 1964. -Вьш. 1. — С. 3-9.

14. Пшеничний П.Д. Неотложные вопросы кормления молочних коров // Корма и кормление сельскохозяйственных животных. - 1967. - Вып. 10. - С. 1-12.

15.Свечин К.Б., Шевченко Н.Г. Жировые отложения в теле крупного рогатого скота в зависимости от его возраста й уровня кормления // Корма й кормления сельскохозяйственных животных. — 1964. - Вып. 1.-С. 10-12.

16.Солдатенков Л.Ф. Обмен веществ й продуктивность у жвачных животных. - Л.: Наука, 1970.

17.Солдатов А.П., Эпштейн Н.А., Едель К.Е. Биологические свойства й основи рационального использования молозива коров. - М.: ВНИИТЭИсельхоз, 1989. - 51 с.

18.Шарабрин И.Г. Профилактика нарушений обмена веществ у крупного рогатого скота. - М.: Колос, 1975. - 304 с.

Мета лекції - спрямувати навчальну роботу на поглиблення знань студентів з теоретичних і практичних питань організації нормованої годівлі худоби, що належить до окремих груп виробничого призначення.

Лекція повинна вирішувати такі основні завдання: викласти у послідовній формі навчальний матеріал, який би дав можливість студентам детальніше вивчити методику нормування годівлі та зоотехнічні вимоги до раціонів, техніки й режиму годівлі худоби залежно від віку, статі, живої маси, фізіологічного стану та рівня і напряму продуктивності.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 30; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!