Є ) Корми тваринного походження



Корми тваринного походження - найбільш цінні за протеїновою поживністю, характерною особливістю яких є високий рівень білка і його біологічна повноцінність, а також наявність вітамінів групи В, мінеральних речовин і відсутність клітковини.

Молоко - натуральна їжа молодих тварин у перші тижні життя. Понад 200 різних поживних речовин, які містяться у молоці, добре засвоюються - білки і лактоза перетравлюються на 98%, а молочний жир – на 95%.

СКЛААД МОЛОКА РІЗНИХ ТВАРИН

 

Види тварин

Хімічний склад молока, %

вода жир білок молочний цукор зола
Корова 87,2 3,8 3,5 4,8 0,7
Буйволиця 82,2 7,5 4,3 5,2 0,8
Коза 86,9 4,1 3,5 4,6 0,9
Вівця 82,1 6,7 5,8 4,6 0,8
Кобилиця 89,0 2,0 2,0 6,7 0,3
Верблюдиця 86,4 4,5 3,5 4,9 0,7
Зебу 86,2 4,8 3,0 5,3 0,7
Як 82,0 6,5 5,0 5,6 0,9
Свиня 83,1 5,6 7,1 3,1 1,1
Північний олень 65,7 19,8 10,5 2,6 1,4
Кролик 69,5 10,5 15,5 2,0 2,5

 Хімічний склад молока надзвичайно змінюється і залежить від періоду лактації, виду, породи тварин, характеру їх годівлі у різні сезони року. Молоко у перший тиждень лактації (молозиво) містить найбільшу кількість поживних речовмн. Наявність у молозиві великої кількості солей магнію сприяє виділенню у першу добу меконію, а імунних речовин - створенню пасивного імунетету у перші дні життя.

 

Енергетична поживність коров’ячого молока залежить від вмісту жиру: при 3% - 0,3 корм.од/кг, при 5% - 0,42 корм.од/кг. Молоко містить 13% сухої речовини і 33 г/кг пп.

 Сухе молоко містить 92% сухої речовини, 2,02 корм.од/кг і 221 г/кг перетравного протеїну. Використовується переважно для приготування стартових комбікормів для молодняка птиці, поросят та ягнят раннього відлучення.

Молоко - цінний харчовий продукт для людини, тому частіше у годівлі тварин використовуються залишки його переробки - знежирене молоко, молочна сироватка, сколотини тощо.

 За енергетичною поживністю знежирене молоко (молочні відвійки) і сколотини приблизно у 2 рази нижче ніж натуральне молоко, а сироватка - у 3 рази. Усі ці корми у порівнянні з молоком бідні на жиророзчинні вітаміни, але зберігають увесь комплекс водорозчинних вітамінів. Знежирене молоко, сколотини та сироватка містять відповідно 9, 9,5 і близько 6% сухої речовини, а також 35 г/кг, 34 г/кг і 9 г/кг перетравного протеїну. Згодовують молоко телятам (5-7 кг/гол на добу), молочні відвійки - телятам 5-7 кг/гол, поросятам до 2-місячного віку до 0,7 кг/гол; добова даванка усіх молочних кормів становить для відлучених поросят і молодняка 1-1,5 кг/гол, для дорослих свиней - 1- 4 кг/гол. Крім молочних кормів в годівлі твраин використовують відходи м'ясокомбінатів (м'ясне, м'ясокісткове і кров'яне борошно), рибокомбінатів (рибне борошно), інкубаторних станцій (тумаки, задохлики), шовкового виробництва (лялечки шовкопряда) і ін.

 М'ясне борошно є добрим джерелом лізину, вітамінів В2, В4, В5 і В12, але воно мало містить метіоніну та триптофану. Цей корм містить 90% сухої речовини, 1,49 корм.од/кг і 516 г/кг перетравного протеїну. М'ясокісткове борошно містить 90% сухої речовини і до 23% сирої золи, 1,04 корм.од./кг і 341 г/кг перетравного протеїну. М'ясне і м'ясокісткове борошно вводять до складу комбікормів для птиці і свиней.

Кров'яне борошно (1,04 корм.од/кг і 527 г/кг перетравного протейну) містить мало метіоніну, ізолейцину і гліцину, тому біологічна цінність протеїну відносно невисока. Можна вводити його до складу комбікормів для свиней і птиці до 10%.

Рибне борошно - один з кращих протеїнових кормів. За амінокислотним складом білки рибного борошна наближа-ються до білків курячого яйця. В залежності від якості сировини 1 кг рибного борошна містить 0,9-1,5 корм.од., 480-630 г перетравного протеїну, 20-80 г кальцію, 15-60 г фосфору.

Завдяки наявності значної кількості повноцінного білку, кальцію, фосфору, критичних амінокислот і вітамінів групи В рибне борошно вводять до складу комбікормів для свиней та птиці у кількості 5-15%.

 

Ж) Балансуючі та біологічно активні кормові добавки

Дефіцит окремих елементів живлення в раціонах тварин можливо компенсувати за рахунок кормових добавок, які виробляє хімічна та мікробіологічна промисловості, або вони зустрічаються в природі і використовуються в натуральному виді. До цієї групи добавок відносять мінеральні підкормки (джерела мінеральних речовин - макро- і мікроелементів), вітамінні препарати (природні, хімічного або мікробіологічного синтезу), протеїнові добавки - синтетичні азотовмістні сполуки та окремі амінокислоти хімічного чи мікробіологічного синтезу.

Крім того, практика і досвід підтвердили високу ефективність використання натуральних кормів при збагаченні раціонів речовинами, які не мають енергетичної цінності та не являються фактором живлення, але впливають на стан здоров’я, апетит та інші фізіологічні показники - це антибіотики, ферменти, транквілізатори, сорбенти, антиоксиданти, смакові добавки.

Слід зауважити, що всі кормові добавки по різному впливають на організм тварин залежно не тільки від їх фізіологічної дії, а від дози самої добавки. Передозування цих речовин може привести до небажаних наслідків і навіть до отруєнь.

Мінеральні кормові добавки.

Як додаткові джерела кальцію для тварин і птиці використовують в основному сполуки, які добувають з природніх родовищ. Це крейда, вапняки, травертини, мергель, гарніш і другі. До їх складу входить до 80-95% вуглекислого кальцію

(в перерахунку на кальцій- 26-37%), крім цього вони містять в незначних кількостях і інші мінерали - магній, залізо, кремній, сірку, натрій. Використовують їх після подрібнення до порошкоподібного стану, змішуючи з сухими подрібненими кормами.

Джерела фосфору. Хімічна промисловість виробляє з фосфорної кислоти дінатрійфосфат і мононатрійфосфат кормові в вигляді порошків, до складу яких входить 20-24% фосфору та 30-10% відповідно натрію.

Джерела фосфору і кальцію. Хімічна промисловість на основі природних фосфоритів, фосфорної кислоти та крейди виробляє  кормові мінеральні добавки, які містять одночасно і кальцій і фосфор. Це знефторений фосфат, трикальційфосфат, преціпітат (дікальційфосфат), монокальційфосфат. Вміст каль-цію в них коливається від 32 до 15%, а фосфору 10-25%. Коли в раціоні більша нестача кальцію, а менша фосфору то викорис-товують знефторений фосфат або трикальційфосфат, а якщо навпаки, то дікальційфосфат або монокальційфосфат. Хорошим джерелом кальцію і фосфору є кісткове борошно, яке містить до 32% Са і до 15% фосфору.

Як джерело натрію та хлору використовують зазвичай кухонну сіль.

Джерела мікроелементів. Дефіцит мікроелементів в раціонах можна компенсувати за рахунок включення в раціон їх солей сірчанокислих, вуглекислих або хлористих.

Джерела вітамінів.

Основними джерелами вітамінів для тварин і птиці є натуральні корми. Але при їх нестачі доводиться додатково збагачувати раціони або комбікорми вітамінними препаратами, одержаними хімічним або біологічним синтезом.

Джерела вітаміну А і каротину. Кормовий препарат мікробіологічного каротину (КПМК) - порошок оранжово-червоного кольору, який одержують культивуючи гриб Блакеслеа триспора. Містить 8-18 мг каротиноїдів в 1 г. Мікровіт А кормовий - мікрогранульована форма вітаміну А - ацетату в 1 г препарату, містить 250-440 тис. МО вітаміну.( 400 МО вітаміну еквівалентно 1 мг каротиноїдів). Крім цого випускають і такі препарати: розчин ретінол-ацетату в олії (для ін'єкцій, в 1 мл від 100 до 250 тис МО вітаміну), концентрат вітаміну А (масляний розчин, в 1 г - 100 тис МО), вітамінізований риб'ячий жир (в 1 г - 2000-50000 МО).

 Джерела вітаміну Д. Дріжджі кормові опромінені - 1г препа-рату містить близько 400 МО вітаміну Д2.

Відеін Д3 - концентрат вітаміну Д3 на казеїні, в 1г порошка близько 200 тис. МО вітаміну Д3. 

Гранувіт Д3 - гранульований порошок, в 1г міститься 100 тис. МО вітаміну Д3. Крім цого використовують розчинні форми вітаміну - ергокальціферол в олії або спирті (в 1 мл до 200 тис. МО), вітамін Д3 в маслі (1 мл 50 тис МО), аквахол (емульгована форма вітаміну Д3, в 1 мл 400 тис. МО).

Джерелами вітаміну Е - розчини токоферолу (токоферол, токоферол-ацетат в маслі) та порошки (концентрат вітаміну Е кормовий, капсувит Е-25 кормовий, гранувит Е). Останні містять близько 25% вітаміну.

Промисловість виробляє і комбіновані препарати: тривіт (вітаміни А, Д, Е), тетравіт (А, Д, Е,F), масляна суміш вітамінів А і Д3 для птиці та інші.

Небілкові азотисті добавки.

 Раціон жуйних при дефіціті протеїну можна збалансувати за рахунок включення в нього сечовини або других азотовмістних синтетичних добавок. Для моногастричних інколи виникає потреба збалансувати раціони по окремих амінокислотах. Промисловість виробляє для потреб тваринництва такі добавки: сечовина - вміст азоту 46%, карбамідний концентрат-екструдат (складу 20% сечовини + 80% подрібненого зерна), біурет, амонійні солі неорганічних і органічних кислот (бікарбонат амонію, сірчанокислий амоній, діамонійфосфат, ацетат амонію, а також лактат і пропіонат амонію), аміачна вода. Із цих сполук в рубці жуйних виділяється аміак, який використо-вується для синтезу бактеріального білка, а бактерії в кишечнику перетравлюються як і звичайні білки кормів.

Норми згодовування синтетичних азотистих добавок визна-0чають з урахуванням нестачі перетравного протеїну та протеї-нового еквіваленту добавки (1 г добавки забезпечує синтез перетравного протеїну - сечовина 2,6 г, інші близько 1 г). Доза становить частку від ділення дефіціту перетравного протеїну на протеїновий еквівалент добавки. При цоьму, можна замінити не більше 30% норми перетравного протеїну.

Амінокислоти, які виробляються хімічним та біологічним синтезом: кормовий концентрат лізіну (ККЛ), з вмістом до 10% лізіну, лізін кормовий кристалевий (вміст лізіну 80%); метіонін кормовий, цистін, триптофан кристалевий, кормовий концент-рат триптофану, треонін, глутамат натрію та інші. Інші кормові добавки.

Ферментні препарати: амілосубтілін ГЗХ, глюкавамарін ПХ, амілосубтілін ГЗХ, пектаваморин П10Х. Використовуються для підвищення перетравності поживних речовин кормів при їх обробці препаратами під час підготовки до згодовування.

Антибіотики: бацитрацин, грізін, тетрациклін, тілозін, біовіт, лєвоміцетин та інші - використовують як біокаталізатори продуктивності та профілактичні засоби.

Транквілізатори: фенотіазін, аміназін, пропазін, резерпін, хлорпротикан, феназанан, мепротан, фенобарбітал.

Антиоксиданти: бутілоксітолуол, сантохін, ділудін, дибут, пропілгалеат, додецілгаллат та інші.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 33; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!