Інформаційні, роздаткові матеріали до заняття.    „ Особистість. Самооцінка



   „ Особистість. Самооцінка.  Кордони особистості.”


 

                                                                                          Додатки

 

                                Образ                Я [8]

Навколишній нас світ величезний і безмежний, але все, що в нім існує, сконцентровано довкола однієї маленької піщинки – одної-єдиної людини, якою є «Я». Моє «Я» непомітно на величезному світі, але для мене воно – єдино реальне, відчутне Лише завдяки моєму «Я» навколишній світ стає доступним сприйняттю і розумінню. «Я» – щось досконале особливе, не схоже ні на кого іншого, і разом з тим в ньому є щось, що ріднить мене  з |із іншими. Так що ж таке моє «Я»?

Наше «Я» – це відображення самого себе в свідомості людини. Безумовно, «Я» – це продукт самопізнання, але сприймає і усвідомлює себе людина цілісно, у всіх своїх іпостасях. Існує фізичне «Я» – моє тіло, моя зовнішність, мій фізичний стан. Емоційне «Я» – мої почуття і переживання, настрої. Інтелектуальне або розумове «Я» – світ моїх думок. Нарешті, людина сприймає себе як істота соціальна, включена в систему взаємин,  із іншими людьми, в свою професійну діяльність, що має певні цінності, інтереси, установки. Це – соціальне «Я».

Отже, «Я» можна вважати за результат складної інтеграції в єдине ціле різних психічних функцій і властивостей людини.

Оскільки «Я» – це віддзеркалення  самого себе, погляд зсередини, відповідно у кожної людини формується свій образ «Я» або те, що психологи називають «Я-концепція». Я-концепція – сукупність всіх представлень уявлень індивіда про себе, установок на себе: хто| я? Що я є? Який я?

 Ставлення до світу і навколишніх людей, здатність до самостійних рішень, вільних і відповідальних дій залежать від того, які уявлення людини про саму себе, яка її Я-концепція.

Я-концепція – достатньо складне і багаторівневе утворення.. Представимо деякі її складові за допомогою схеми, розробленою Р. Бернсом (у скороченні)1.

Я-концепція як сукупність установок на «себе»

реальне Я ідеальне Я дзеркальне Я
або уявлення про те, який я насправді фізичне соціальне розумове           емоційне   або уявлення про те, яким я хотів би бути фізичне соціальне розумове        емоційне   або уявлення про те, як мене сприймають інші фізичне соціальне розумове         емоційне  

Отже, «реальне Я» – це те, якою людина здається собі насправді, якою є вона бачить себе в даний момент.

«Ідеальне Я» – яким вона поставила собі мету бути або те, до чого неусвідомлено прагне, про що мріє. «Ідеальне Я» є| основним спонукачем, рушійною силою поведінки і дій людини, орієнтиром його особистого зростання

«Дзеркальне Я» зберігає в собі наші смутні, а іноді ясні,   уявлення про те, що думають про мене інші люди, яким я виглядаю в їх очах. «Я дзеркальне» – це те, що примушує нас страждати або радіти, частенько обмежує нас в наших діях і розвитку або, навпаки, стимулює.

У всіх цих «Я» ми усвідомлюємо себе як істота фізична, емоційна|, розумова, соціальна. У нас є уявлення про свою фізичну зовнішність і ідеал, до якого ми прагнемо, уявлення про те, як сприймають наш зовнішній вигляд інші, і так далі..

Чи існує залежність між цими структурними компонентами Я-концепції? Безумовно. Вони взаємозв'язані і взаємовпливають   один на одного|. Моє фізичне реальне уявлення про себе «Я занадто повний» формується під впливом мого переконання в тому, що так сприймають мене інші («Я дзеркальне»). Воно, у  свою чергу, народжується від того, що більшість моїх друзів – стрункі і худорляві люди, отже, це норма, еталон, до якого мені треба прагнути («Я ідеальне»). Таким чином, наші внутрішні установки залежать від того, як ми сприймаємо навколишній нас світ і які еталони, цінності панують на цьому світі.

Яким же чином складається Я-концепція людини? Представимо цей процес у вигляді схеми:

Образ Я

самооцінка


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 527; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!