Етап «Кордони особистості» (25 хв.)



 

Вступне слово ведучого :

„Серед важливих умов, що впливають на успішність спілкування, на 1-му занятті ми визначили особистісні якості людини.

На попередньому етапі роботи ми з'ясували, що самоприйняття людини, або самооцінка впливає і на самопочуття і на поведінку людини, на те, які стосунки вона створює  з оточуючими.

Вміння поводитись гідно – (асертивно) – якість, що ґрунтується на адекватній самооцінці і на такому понятті, яке в психології позначається як «кордони особистості».

Далі пропонується інформаційне повідомлення «кордони особистості» (7 хв.)

 

Інформаційне повідомлення  „Кордони особистості”[7]

 

Система зовнішніх кордонів дозволяє вирішувати питання дистанції, яку ми хочемо утримувати щодо світу та інших людей. Внутрішні кордони оберігають наші почуття, думки, цінності. Людині важливо ще з дитинства вчитися визначати кордони і дотримуватися їх.

Деякі наші „кордони” є від народження, а деякі формуються протягом життя. Вони необхідні кожному для збереження психічного та фізичного життя. Коли наші кордони порушуються, ми починаємо „боротьбу-захист”, або хворіємо.

Кордони встановлюються для нашої безпеки, а також, щоб лімітувати наші дії.

Кордони поділяють на:

Фізичні.Першим кордоном є людська шкіра, яка надає тілу характерний вигляд. Крім того, існують ще просторові кордони, які окреслюють можливу чи неможливу для прийняття фізичну близькість. Просторові кордони визначаються індивідуальними перевагами, ступенем близькості стосунків та культурними нормами.

Інтелектуальні.Здорові інтелектуальні кордони дозволяють нам вірити власним спостереженням. Завдяки їм ми можемо довідатись, чого прагнемо і чого потребуємо, а також, чого ми хочемо і що для нас зайве. Завдяки здоровим інтелектуальним кордонам ми не ототожнюємо наші прагнення з прагненнями інших людей. Еластичні інтелектуальні кордони роблять можливим сприйняття нами інформації із зовнішнього світу, її аналіз та утвердження, або сприйняття її за „свою”.

Духовні.Вони встановлюють для людини певні обмеження і одночасно вчать відповідальності. Здорові духовні кордони вимагають від людини постійного перебування на боці правди та постійної рефлексії стосовно ієрархії цінностей та системи переконань.

Людина, яка не має здорових кордонів, не сприймає кордони інших.

Вплив кордонів на стосунки з іншими людьми можна символічно уявити наступним чином:

Непорушена система кордонів:

· свідоме налагодження стосунків;

· свідоме переживання близькості;

· задоволення від перебування з людьми;

· почуття безпеки, повага до чужих кордонів;

· вміння говорити „Ні”.

Брак кордонів:

· проблеми у спілкуванні з людьми;

· прийняття ролі агресора або жертви;

· порушення чужих кордонів;

· відчуття загрози і брак захисту;

· брак уміння говорити: „Ні”.

Пошкоджена система кордонів:

· провокування конфліктів;

· частковий захист;

· проблема з дотриманням кордонів інших людей (порушення психологічної дистанції);

· неповне почуття безпеки;

· вміння говорити „Ні” іноді, у певних ситуаціях.

Мури замість кордонів:

· почуття ізоляції;

· брак інтимності;

· самотність;

· говорить „Ні” в будь-якій ситуації.

Таким чином, кордони виконують дві функції: захищають і обмежують одночасно. Якщо Ви не хочете, щоб Вас били, ніколи нікому не дозволяйте себе вдарити. Якщо у Вас недостатньо грошей, щоб позичати знайомим, чи Ви не бажаєте потім вести неприємні розмови з приводу повернення грошей, встановіть собі правило не позичати. Коли Вас попросять щось позичити, потрібно пояснити це, і не буде ніякої незручності. Потрібно сказати з посмішкою: „Моя політика – не позичати гроші нікому”, - все, тема закрита. До Вас не прийдуть в наступний раз і не попросять знову, тому що Ви встановили кордони.

Фрази: „Я б хотіла, щоб Ви складали речі на місце”, або „Я не позичаю свої речі” - не є образливими, але допомагають Вам чітко окреслити власні кордони. Ви не зобов’язані надавати знайомим звіт про свій щомісячний бюджет чи дозволяти комусь одягати свій одяг. Все залежить від Вас самих. Вам вирішувати, які потрібно встановити кордони, щоб захистити себе. Подумайте про те, чого хочете і чого не хочете в житті. Якщо у Вас є певні правила, і Ви встановили свої власні кордони, вони Вам будуть служити.

А тепер подумайте, які саме кордони Ви хотіли б встановити? Далі учасники за бажанням коментують свій вибір власних кордонів.

 

VI. & Підсумки четвертого заняття (10 хв.)

Ведучий проводить обговорення результатів роботи:

- Яка інформація була новою для вас?

- Чому необхідно розглядати саме цю інформацію?

- Яке значення для життя людини має її самооцінка?

- Від чого залежить кордони особистості?

- Для чого мають існувати кордони особистості?

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 860; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!