Виховні завдання майстра виробничого навчання



Виховна робота майстра виробничого навчання має спрямовуватись до підвищення рівня своїх знань, удосконалення навичок, оволодіння передовими методами праці. У ньому завжди є можливість показати учням значення їх загальноосвітньої підготовки. Необхідно залучати учнів не тільки до виробничого, а й до активного громадянського життя. Важливе виховне значення має їхня участь на заключній стадії навчання. Необхідною умовою ефективності виховних зусиль майстра є його особистий приклад, ділова кваліфікація, глибоке знання справи, моральні якості, сувора вимогливість до себе, доброзичливе ставлення до учнів, тактовність, невимушеність поведінки. Майстер повинен бути в очах учнів зразком витримки принциповості й справедливості. Його особистий приклад допомагає і в формуванні в учнів дбайливого ставлення до суспільної власності. Позитивним фактором у виховній роботі є правильні взаємовідносини майстра і учнів, які базуються на взаємній повазі. Майстер повинен давати можливість учневі висловити свою думку, виявляти довіру до його знань, утримуватись від поспішних і категоричних заперечень та висновків.

Сутність та характеристика проблемного методу навчання

 

Під проблемним навчанням розуміється сукупність дій, які спрямовані на створення проблемної ситуації, формування цієї проблеми, її осмислення і вирішення. В основі проблемного методу навчання - ідея про спосіб розвитку свідомості людини через розв'язування пізнавальних проблем, що містять суперечності. Тому суть проблемного навчання - у постановці (педагогом) і розв'язанні (студентом) проблемного питання, завдання і ситуації. Для проблемного навчання характерно те, що знання й способи діяльності не подано готовими, не запропоновано правила чи інструкції, завдяки яким той, хто навчається, міг би гарантовано виконати завдання. Матеріал не подано, а задано як предмет пошуку. І зміст навчання полягає саме в стимулюванні пошукової діяльності студента. У цьому методі навчання найпослідовніше реалізовано принцип проблемності, який припускає використання об'єктивної суперечливості досліджуваного, організацію на цій основі пошуку знань, застосування способів педагогічного керівництва, які дають змогу керувати інтелектуальною діяльністю й розвитком тих, кого навчають (розвитком потреб та інтересів, мислення й інших сфер особистості).

Структура нестандартного уроку

Нестандартний урок - це імпровізоване навчальне заняття, що не має традиційної структури. Такі уроки не вкладаються (повністю або частково) в рамки виробленого і сформованого дидактикою. Учитель не дотримується чітких етапів навчального процесу, традиційних методів, видів роботи. Особливість нестандартних уроків полягає в такому структуруванні змісту і форми, яке б викликало зацікавлення в учнів, сприяло їхньому оптимальному розвитку й вихованню. Для нестандартних уроків характерною є інформаційно-пізнавальна система навчання - оволодінні готовими знаннями, пошук нових даних, розкритті внутрішньої сутності явищ через диспут, змагання На цьому уроці вчитель може організувати діяльності класу так, щоб учні в міру можливості працювали самостійно, а він керував цією діяльністю, забезпечуючи її необхідними дидактичними матеріалами. Порівняно із звичайним, нормативним заняттям нестандартний урок максимально стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів.

Білет №15

Видозміни уроків виробничого навчання

Навчально-виробнича діяльність при професійному навчанні протікає у різних організаційних формах, які відрізняються місцем їх проведення, тих, хто навчається, загальною характеристикою діяльності інженера-педагога(або майстра виробничого навчання) і тих хто навчається. Існують такі типи уроків виробничого навчання: -урок формування початкових умінь і виконувати виробничі прийоми і операції; -урок удосконалення умінь і формування навичок; -урок комплекних робіт; -урок виконання контрольно-провірочних робіт; -урок-спостереження за діяльністю передовиків і новаторів виробництва. Види уроків з виробничого навчання : Урок-конкурс професійної майстерності, Урок-залік, Урок-практикум (самостійна робота учнів), Семінар виробничого навчання,  Виробнича конференція, Виробнича екскурсія,  Урок інструктування, Урок-свято першої деталі, , Урок винахідництва і раціоналізації, Урок-аукціон учнівських виробів, Урок-звіт, Урок-«ділова гра» і т.д. Кожний тип уроку вимагає різного співвідношення інструктажів і безпосереднього виконання навчально-виробничих завдань. На уроці формування початкових умінь і операцій дуже важливо сформувати у тих хто навчається, орієнтовну основу діяльності, а також загальний образ, алгоритм виконання необхідних дій. У зв’язку з чим для нього зростає роль наочних методів навчання : демонстрація робочих рухів, хватки інструменту. На уроці виконання комплексних робіт важливе значення має самостійне виконання робіт у робочому темпі.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 659; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!