Система методів проблеми навчання



У цій системі методи навчання групуються за кількома ознаками: за рівнем проблемності; за видами діяльності вчителя (методи викладу викладача - монологічне, показове, діалогічне; методи організації самостійної навчальної діяльності учнів - евристичний, дослідницький, програмований, алгоритмічний); за характером навчальної діяльності учнів (репродуктивна, продуктивна, частково-пошукова); по основним дидактичним цілям і функцій (організації, розвитку, освіти, спонукання і контролю). Така класифікація сприяє усвідомленому засвоєнню теорії методів; дозволяє науково обгрунтовано вибрати метод і свідомо його застосувати в потрібному місці і в потрібний момент. Специфіка маркетингових дисциплін висуває специфічні вимоги до методики та організації навчального процесу, залишаючи досить мало місця його традиційним формам (лекції + семінарські заняття), на перший план виступають поки що незвичні форми і підходи, передусім так званий аналіз ситуації. Суть методу полягає в тому, що студентам пропонується реальна ситуація або проблема, яка потребує вирішення. При цьому не задається яких-небудь готових стандартів рішення.

Методика закріплення вивченого матеріалу та повідомлення д/з

Закріплення вивченого матеріалу на заняттях може досягатися шляхом повторення чи виконання практичних завдань з використанням вивченого матеріалу. Для повторення може використовуватися впізнавання, коли сам викладач кілька разів повторює будь-яку думку, теза, визначення. Закріплення та вдосконалення знань відбувається і у вигляді самостійної роботи, а також в оповіданні викладача та прочитання книги . Опитування учнів на уроці може служити як цілям контролю засвоєння знань, так і цілям закріплення знань. Звичайною для школи формою опитування є розгорнутий усну відповідь, коли один учень відповідає біля дошки, а інші слухають. Інший тип опитування - фронтальний усний чи письмовий опитування групи учнів. У такому випадку ставляться більш конкретні питання, які потребують відносно короткого відповіді.

Вчитель повинен продумувати зміст домашнього завдання, щоб воно було конкретним, по­сильним для учнів. Домашнє завдання не можна давати наспіх, коли пролунав дзвоник уроку. На повідомлення і пояснення домашніх завдань відводять спеціальний час. Домашнє завдання не завжди може бути повідомлене в заключній частині уроку, а тоді, коли цього вимагає логіка навчального процесу. Важливим завданням учителя є: пояснити зміст роботи, прийоми і послідовність її виконання та оформлення результатів. Зміст багатьох домашніх завдань є логічним продовженням класної роботи. Домашні завдання не повинні перевантажувати учнів. У тому випадку, коли завдання складне, вчителю необхідно переконатися, наскільки учні зрозуміли його суть, оволоділи прийомами виконання.

Білет №17

Методика складання навчальної робочої програми з навчальної дисципліни

В першому розділі розкривається роль і значення дисципліни у підготовці фахівців, уточнюється до якого циклу дисципліни вона належить, перелічуються забезпечуючі дисципліни і дисципліни, яуі вона забезпечує. Викладається мета дисципліни, яка має бути конкретною, щоб можна було визначити необхідний рівень володіння навчальним матеріалом. Зміст навчального матеріалу. Викладається логічно упорядкований і дидактично обгрунтований перелік основних питань з розподілом на розділи (нумеруються арабськими цифрами) і теми (номер теми складається з номеру розділу і порядкового номеру теми, які відокремлені крапкою). Зміст навчального матеріалу нормативної дисципліни повинен відповидати вимогам організацію педагогічного процесу. Орієнтовна тематика практичних (семінарських) занять. Наводяться основні цілі практичних (семінарських) занять та їх орієнтовна тематика. Орієнтовний перелік лабораторних робіт. Зазначаються основні цілі лабораторних робіт та їх орієнтовний перелік.  Індивідуальні завдання. В розділі пропонуються можливі індивідуалъні завдання (курсові проекти і роботи, розрахунково-графічні роботи, реферати та ін.) та цілі цих завдань. Контрольні роботи. Рекомендується кількість і теми контрольних робіт з дисціпліни. Зазначаються основні цілі контрольних робіт. Робоча навчальна програма дисципліни складається на підставі відповідної навчальної програми дисципліни навчального плану, в ній може бути змінена послідовність, методика і ступінь повноти викладання окремих розділів, тем і питань залежно від особливостей спеціалъності, забезпечення навчально-методичною літературою, графіка навчального процесу тощо.

Методи самонавчання

Самонавчання (англ. self-instruction) - спрямована індивідуумом діяльність на самостійне одержання знань і (або) досвіду. Студент (лат.) - самонавчальний. Самонавчання, самостійне утворення, придбання систематичних знань у якій-небудь галузі науки, техніки, культури, політичного життя і т. п., що припускає безпосередній особистий інтерес займається в органічному поєднанні з самостійністю вивчення матеріалу. Основна форма Самонавчання - вивчення наукової, науково-популярної, навчальної, художньої та іншої літератури, преси. Самонавчання передбачає також можливість використання різноманітних допоміжних засобів: прослуховування лекцій, доповідей, концертів, фонозапису; перегляд вистав, кінофільмів, телепередач; відвідування музеїв, виставок, галерей. Однією з умов, що спонукає студентів до самонавчення, виступає дистанційна освіта, яка з кожним роком поширюється у світі. Дистанційна освіта (Fernstudium) – це систематично  організована форма самонавчання, де студентське дорадництво, презентація навчального матеріалу, супервізорство проводиться командою викладачів, кожен з яких несе певну відповідальність. Отже, самонавчання може бути успішним, якщо виконується така педагогічна умова, як попередня організація самостійної роботи студентів. Самостійна робота студентів починається під керівництвом викладача, який на всіх етапах організації самостійної роботи виконує на високому професійному рівні мотиваційну, регулювальну, контролюючу, оцінювальну функції. Сформованість у студентів навчальних мотивів, образу мети та способів її досягнення, знань і


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 461; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!