Практичне заняття № 5 (2 год). 

1. Поняття та система юридичних гарантій забезпечення земельної реформи.

2. Класифікація юридичних гарантій забезпечення земельної реформи.

3. Проблеми юридичної відповідальності як гарантії забезпечення земельної реформи.

 

Задача 1.

Розгляньте запропоноване звернення громадянки щодо вирішення земельної справи, визначте вид правовідносин та нормативно-правові засади їх регулювання. Проаналізуйте ці правовідносини і запропонуйте різні варіанти можливого вирішення цієї ситуації. Які юридичні гарантії реалізації прав громадян у сфері земельної реформи необхідно застосувати?

 

Голові Чернігівської міської ради

Колосову Василю Антоновичу

 

Громадянки Антонюк Тамари Миколаївни

Адреса: м. Чернігів

вул. Кривоноса, 28

 

З А Я В А

 

У відповідності до Закону України від 2 жовтня 1996 року “Про звернення громадян” звертаюся до Вас із проханням сприяти у реалізації моїх земельних прав.

Справа полягає в тому, що наша сім¢я з 1980 року користується земельною ділянкою 0,8 га, на якій займається особистим підсобним господарством (городництвом). Місце розташування цієї земельної ділянки: вул. Кривоноса, в бік масиву Малиновського, недалеко від недобудованого багатоповерхового житлового будинку поряд з межею колишнього колгоспного двору. Ця земельна ділянка відводилася нам із земель колгоспу ім. Калініна під город.

Нажаль, з-за нашої необізнаності копії рішення колгоспу про відведення цієї земельної ділянки ми не вимагали, а колгоспу вже декілька років немає, тому підтвердити своє право на цю земельну ділянку ми не можемо.

Згодом нам стало відомо, що земельний масив, до складу якого входить зазначена земельна ділянка, відійшов Чернігівському радіозаводу під забудову багатоповерхового житлового будинку для співробітників та прибудинкової території при ньому. Але оскільки будівництво затягнулося, ми й досі користуємося зазначеною земельною ділянкою.

Та нещодавно ми дізналися від сусідів, що землі житлової забудови радіозаводу знову передані до відання Чернігівської міської ради і будуть передаватись громадянам під забудову.

У зв’язку з цим прошу Вас роз¢яснити наші можливості щодо отримання зазначеної земельної ділянки у власність:

чи можна приватизувати її як земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки в нашій сім¢ї є повнолітня донька, що потребує поліпшення житлових умов;

якщо це земля сільськогосподарського призначення, то чи можна її приватизувати для ведення особистого селянського господарства (ст. 116 Земельного кодексу України).

З нетерпінням чекаю на відповідь, яку згідно зі ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” маю право отримати у місячний термін.

Заздалегідь Вам вдячна.

 

“___” ____________ 2006 року ___________________ (Антонюк Т. М.)

 

Задача 2.

 

У червні 2006 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) “Добробут”, зареєстроване у м. Вінниці, подало клопотання до виконавчого комітету Козелецької селищної ради (Чернігівська область) про викуп земельної ділянки площею 0,20 га, яка розташована у центральній частині селища Козелець, для будівництва супермаркету.

У січні 2006 року на адресу ТОВ “Добробут” надійшов лист, підписаний головою Козелецької селищної ради, в якому зазначалось про неможливість продажу земельної ділянки ТОВ “Добробут”, оскільки:

ТОВ “Добробут” не зареєстроване в Чернігівській області;

відповідно до Перехідних положень Земельного кодексу до 1 січня 2015 року забороняється продавати та іншим способом відчужувати земельні ділянки;

зазначена в заяві земельна ділянка прощею 0,20 га зарезервована за приватним підприємством (далі – ПП) “Діброва” для будівництва торгівельно-розважального центу.

Вважаючи відмову незаконною, ТОВ “Добробут” звернулося за консультацією до юридичної фірми “Добра порада”, адвокат якої порадив подати до Чернігівської міської ради заяву про визнання недійсним рішення Козелецької селищної ради про відмову у продажу земельної ділянки та про спонукання селищної ради укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,98 га.

Визначте коло суспільних правовідносин.

Чи були порушені земельні права ТОВ “Добробут”?

Яке юридичне значення резервування земель?

Чи відповідає вимогам чинного законодавства консультація адвоката?

Визначте можливі шляхи захисту земельних прав ТОВ “Добробут”.

Завдання для самостійної роботи (2 год)

 

Задача.

 

Дочка та мати Діденко займали квартиру № 2 у трьохквартирному будинку у с.м.т. Згурівку Київської області. В 1997 році квартири в цьому будинку було приватизовано. Мешканці будинку звернулись до селищної ради із заявою про приватизацію землі навколо будинку.

Оскільки згоди про розподіл землі між мешканцями досягнуто не було, рада на свій розсуд розділила земельну ділянку. Але зроблено це було таким чином, що для сім’ї Діденко не було можливості дістатися до шляхів загального користування, а також до власного городу. Причому відразу ж після прийняття рішення радою сусіди побудували паркани навколо своїх ділянок.

Сім’я Діденко звернулась до суду із заявою про визнання рішення ради незаконним та про вилучення земельних ділянок у власників квартир № 1 та № 3.

Суд відмовив у прийнятті заяви, мотивуючи це тим, що спори таких категорій вирішуються місцевими радами.

 

Визначити коло правовідносин.

Вирішити справу.

 

Література [1-12, 26, 27, 30, 33, 51, 56, 87]


Тема № 8. Юридичні засади приватизації земель (6 год.).

Лекція № 8. Юридичні засади приватизації земель (2 год.).

Науково-методологічні та правові основи приватизації земель. Юридична природа приватизації земель. Юридичні підходи до визначення приватизації земель. Поняття приватизації земель та її правове забезпечення. Основні ознаки приватизації земель та їх відображення у праві. Співвідношення понять “приватизація земель” та “роздержавлення земель” за законодавством України. Основні концепції приватизації земель в Україні.

Особливості земельних приватизаційних правовідносин. Юридичні підстави виникнення, зміни та припинення земельних приватизаційних правовідносин. Суб’єкти земельних приватизаційних правовідносин: види та особливості правосуб’єктності. Об’єкти земельних приватизаційних правовідносин та їх класифікація. Зміст земельних приватизаційних правовідносин та його особливості.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 416;