Практичне заняття № 7 (2 год.)



 

1. Поняття та класифікація правових моделей приватизації земель.

2. Юридичні процедури приватизації земель громадянами України.

3. Юридичні моделі приватизації земель об’єднаннями громадян.

4. Поняття та порядок паювання і розпаювання земель (сертифікаційно-ресертифікаційні процедури).

 

Задача 1.

 

Андрій Сазонов 30 років працював у колгоспі “Слава Жовтню” в с. Горіхове Вовчанського району Харківської області. В 1966 році він вийшов на пенсію, але продовжував працювати в колгоспі до 1980 року. Оскільки він став непрацездатним і тяжко хворів, його разом з дружиною забрав до себе син в інше село того ж району.

Після того, як колгосп було реформовано у колективне сільськогосподарське підприємство (далі - КСП) “Горіховське” в 1992 році та проведено розпаювання землі та майна колишнього колгоспу, Андрій Сазонов як колгоспник-пенсіонер звернувся до КСП з проханням виділити йому земельну частку (пай).

Рішенням правління КСП “Горіховське” від 22 лютого 2000 року А. Сазонову було відмовлено у наданні права на земельну частку (пай) з тих підстав, що він не проживає на території господарства. В квітні того ж року він помер.

В 2002 р. син Андрія Сазонова Петро звернулася до суду із позовом про визнання незаконним рішення правління КСП “Горіховське” про позбавлення його батька права на земельну частку (пай) та про оформлення на нього як на спадкоємця А. Сазоненка Сертифіката на право на земельну частку (пай).

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

Які підстави та порядок набуття прав на земельну частку (пай) визначено в чинному законодавстві України?

Чи правомірне рішення правління КСП “Горіховське”?

Яке рішення має прийняти суд за позовом П. Сазонова?

Вирішіть справу.

 

Задача 2.

 

Степанида Авраменко (1930 р.н.) звернулась до суду із позовом про визнання права на земельну частку (пай) та видачу Сертифікату на право на земельну частку (пай).

У позовній заяві позивачка зазначила наступне. Майже сорок років - з 1946 року і до виходу на пенсію в 1985 році - вона пропрацювала дояркою в колгоспі “Заповіт Ілліча” в с. Залісся Чорнобильського району Київської області. В 1986 р. жителі с. Залісся були відселені у зв’язку із аварією на ЧАЕС до с. Стайки Кагарлицького району Київської області.

В 1993 році під час передачі земель в колективну власність колективному сільськогосподарському підприємству (далі – КСП) “Стайківське” С. Авраменко була включена до Списку співвласників, який додавався до Державного акта на право колективної власності на землю КСП “Стайківське”.

В 2000 році було прийнято рішення про розпаювання земель КСП “Стайківське”. Проте до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), Степаниду Авраменко не було включено, оскільки вона ніколи не була членом КСП “Стайківське”.

Оскільки відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується, а вона отримала б у власність земельну ділянку, якби не була відселена у зв’язку з аварією на ЧАЕС, С. Авраменко просить захистити свої земельні права в судовому порядку.

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

Чи правомірне рішення щодо включення С. Авраменко до Списку співвласників, який додавався до Державного акта на право колективної власності на землю КСП “Стайківське”?

Чи відповідає вимогам земельного законодавства виключення позивачки зі списку осіб, які мають право на земельну частку (пай)?

Яке рішення має прийняти суд?

Вирішіть справу.

 

Завдання для самостійної роботи (2 год).

Задача.

 

В 2000 році правління колективного сільськогосподарського підприємства (далі – КСП) “Зоря” прийняло рішення про паювання земель даного підприємства та про затвердження списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) в КСП, до якого включила всіх працюючих членів КСП, а також працівників дитячого садка, школи та їдальні, які пропрацювали в селі не менше 10 років.

При цьому в рішенні правління КСП було передбачено, що пенсіонери з числа членів КСП, які не переїхали на постійне місце проживання в іншу місцевість, мають право отримати у власність додатково 0,5 га земель для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель резервного фонду сільської ради.

Марія Якименко, яка 40 років пропрацювала в колгоспі, а потім в КСП “Зоря” і вийшла на пенсію в 1996 році, не погодилась із зазначеним рішенням правління КСП “Зоря” і звернулась до суду із позовом про визнання незаконним рішення правління і набуття права на земельну частку (пай). 

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

Хто має право на земельну частку (пай) в КСП?

Чи правомірне рішення правління КСП “Зоря”?

Який порядок отримання земельних ділянок працівниками соціальної сфери села?

Чи підлягає позов М. Якименко задоволенню?

Вирішіть справу.

Література [1-12, 14, 20, 26, 27, 35, 43, 44, 47-52, 54, 57, 65, 84, 85, 95, 109]


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 902; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!