Практичне заняття № 6 (2 год).



 

1. Поняття приватизації земель та її правове забезпечення.

2. Основні ознаки приватизації земель та їх відображення у праві.

3. Особливості земельних приватизаційних правовідносин.

4. Юридичні наслідки приватизації земель.

5. Перспективи правового регулювання приватизації земель.

 

 

Задача 1.

 

Марія Приймаченко в 2005 році успадкувала після смерті свого батька житловий будинок із городом та садом у с. Ярославець Сумської області, який розташований на земельній ділянці площею 0,80 га, а також земельну частку (пай) площею 4 га, на яку її батькові в 2002 році було видано Сертифікат на право на земельну частку (пай).

На початку 2006 року М. Приймаченко звернулась до Ярославецької сільської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком площею 0,80 га та про виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) для ведення особистого селянського господарства.

Ярославецька сільська рада відмовила в задоволенні заяви М. Приймачено з наступних підстав:

земельна ділянка, на якій знаходиться житловий будинок, перевищує максимальні розміри безоплатної приватизації земель, передбачені Земельним кодексом України;

М. Приймаченко прописана і постійно мешкає в м. Шостка, тому земельну ділянку вона хоче приватизувати з метою її наступного продажу разом із будинком;

земельна частка (пай) не може бути виділена в натурі для ведення особистого селянського господарства, оскільки М. Приймаченко уже приватизувала земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства в м. Шостка площею 0,60 га;

М. Приймаченко є лікарем за фахом, а згідно положень чинного законодавства земельна частка (пай) може бути виділена в натурі лише особі, яка має досвід роботи в сільському господарстві або відповідну підготовку.

Вважаючи відмову сільської ради неправомірною, М. Приймаченко звернулась до сільськогосподарської дорадчої служби, спеціалісти якої порадили їй продати земельну частку (пай), яку вона успадкувала, а за ці гроші придбати в сільської ради земельну ділянку площею 0,80 га, на якій знаходиться житловий будинок.

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

Які юридичні моделі приватизації земель мають бути застосовані в наведеній ситуації?

Чи правомірна відмова Ярославецької сільської ради в задоволенні заяви М. Приймаченко?

Чи відповідає положенням земельного законодавства консультація сільськогосподарської дорадчої служби?

Які земельні права М. Приймаченко порушені та як їх захистити?

Підготуйте юридичну консультацію для М. Приймаченко.

 

 

Задача 2.

 

В лютому Петро Бурчак звернувся до Іванівської сільської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки прощею 50 га для ведення фермерського господарства (далі - ФГ).

До заяви він додав: а) список членів майбутнього ФГ, до якого були включені його дружина Марія Бурчак та три сини – Іван, Павло та Семен, б) статут ФГ, в) обґрунтування розмірів земельної ділянки для ведення ФГ, в якому він зазначив, що згідно Закону “Про фермерське господарство” кожен член ФГ має право на приватизацію земельної ділянки для ведення ФГ в розмірі земельної частки (паю), який на території Іванівської сільської ради складає 10 га.

В травні виконком Іванівської сільської ради розглянув заяву П. Бурчака і відмовив у приватизації земельної ділянки для ведення фермерського господарства, оскільки:

а) П. Бурчак проживає не в с. Іванівка, а в м. Конотопі, тому не буде мати змоги вести фермерське господарство. Крім цього, першочергове право на приватизацію земель сільськогосподарського призначення мають громадяни, які постійно проживають в селі;

б) П. Бурчак успадкував земельну частку (пай) площею 10 га від матері, а згідно законодавства особа, яка має право на земельну частку (пай), не може приватизувати земельну ділянку для ведення фермерського господарства;

в) всі сини П. Бурчака є неповнолітніми, тому не мають право на приватизацію земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

 Не погодившись із відмовою виконкому Іванівської сільської ради П. Бурчак звернувся до суду із позовом до Іванівської сільської ради про: а) визнання незаконною відмову в приватизації земельної ділянки для ведення фермерського господарства та б) відшкодування збитків, заподіяних тривалим розглядом заяви, оскільки він взяв кредит під заставу квартири і збирався в квітні проводити посівні робити.

Суд розглянув позов П. Бурчака і прийняв рішення: а) визнати рішення виконкому Іванівської сільської ради незаконним; б) зобов’язати Іванівську сільську раду в місячний термін повторно розглянути заяву П. Бурчака про приватизацію земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

За якою юридичною моделлю та в яких розмірах здійснюється приватизація земельних ділянок для ведення фермерського господарства?

Чи має право П. Бурчак на приватизацію земельної ділянки для ведення фермерського господарства?

Чи правомірне рішення виконкому Іванівської сільської ради?

Чи відповідає положення чинного законодавства рішення суду?

Вирішіть справу.

 

 

Завдання для самостійної роботи (2 год).

Задача.

 

Громадянин України Петро Савченко, який придбав трьохкімнатну квартиру на першому поверсі 9-ти поверхового житлового будинку на Лісовому масиві м. Києва, звернувся із заявою до Деснянської районної ради про приватизацію його частки земельної ділянки, на якій знаходиться багатоповерховий житловий будинок.

Деснянська районна рада прийняла рішення про передачу частини прибудинкової території, пропорційну площі квартири П.Савченка в житловому будинку, в приватну власність Петру Савченку для обслуговування житлового будинку.

Дізнавшись про таке рішення Деснянської районної ради, прокурор опротестував його до суду, оскільки в житловому будинку, де мешкає П. Савченко, створено товариство співвласників квартир “Господар”, якому в 2004 р. було надано в постійне користування прибудинкову земельну ділянку.

 

Визначте коло суспільних правовідносин.

Чи правомірне рішення Деснянської районної ради?

Чи відповідає положенням чинного законодавства протест прокурора?

Чи може бути приватизована земельна ділянка під багатоквартирним житловим будинком та за якою юридичною моделлю?

Яке рішення має прийняти суд?

Вирішіть справу.

Література [1-12, 14, 20, 26, 27, 35, 43, 44, 47-52, 54, 57, 65, 84, 85, 95, 109]

 

 


Тема № 9. Правові форми (моделі) приватизації земель (6 год.)

Лекція № 9. Правові форми (моделі) приватизації земель (2 год.)

 

Поняття та визначення правових моделей приватизації земель. Класифікація правових моделей приватизації земель.

Процесуально-правові процедури приватизації земель громадянами України. Правові особливості повної та спрощеної моделі приватизації земель. Правові особливості приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств. Правові особливості приватизації земель для ведення фермерського господарства. Правові особливості приватизації земель для ведення особистого селянського господарства. Правові особливості приватизації земель для ведення садівництва.

Процесуально-правові процедури приватизації земель об’єднаннями громадян. Особливості приватизації земель об’єднаннями співвласниками житлових будинків. Особливості приватизації земель водного фонду та лісогосподарського призначення.

Процесуально-правові процедури паювання і розпаювання земель (сертифікаційно-ресертифікаційні процедури): нормативно-правові засади регулювання. Поняття паювання та розпаювання земель за законодавством України. Юридичні підстави паювання та розпаювання земель. Порядок паювання та розпаювання земель. Підстави виникнення права на земельну частку (пай) та правові форми його реалізації.

Юридичні наслідки приватизації земель. Перспективи правового регулювання приватизації земель.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 854; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!