ПРОГРАМА підвищення рівня психолого-педагогічної



 

Компетентності класних керівників «Спілкування»

 

 

Пояснювальна записка

 

Спілкування — важлива сфера життєдіяльності людини; складний багатовимірний процес, при якому відбувається вста-новлення психологічного контакту між співрозмовниками, пере-дача інформації та емоційного стану, координація спільної діяль-ності.

 

Уміння вчителя спілкуватися з учнями – один із факторів ус-пішності педагогічної діяльності. Оволодіння комунікативними знаннями та вміннями використовувати на практиці загальні схеми


 

367


(правила) спілкування сприятимуть створенню позитивного психо-логічного клімату в учнівському колективі, оптимальній та ефек-тивній організації виховної роботи з учнями; допоможуть класним керівникам регулювати взаємостосунки між учнями, координу-вати взаємодію учасників навчально-виховного процесу; успішно спілкуватися з колегами по роботі та членами власної сім’ї.

 

Програма «Спілкування» спрямована на формування комуні-кативних умінь педагогів (вміння сприймати та розуміти учнів, обмінюватись інформацією, організовувати спілкування, ви-рішувати конфлікти). Окрім того, програмою передбачено ово-лодіння класними керівниками знаннями нормативно-правових актів, що регламентують функціонування освітньої системи; психолого-педагогічними, навчально-методичними знаннями; формування гностичних вмінь (вміння працювати з різними джерелами інформації, отримувати необхідну інформацію, об-робляти, систематизувати, узагальнювати та використовувати її на практиці), діагностико-проективних і аналітичних умінь (ви-користовувати педагогічні та психологічні методи дослідження, аналізувати особистісне зростання учнів) та рефлексивно-регу-лятивні вміння (вміння визначати власні особистісні характерис-тики, співставляти їх з особистісними характеристиками учнів, визначати напрями самоосвіти, регулювати власну діяльність, аналізувати рівень особистісного зростання).

 

Програма «Спілкування» розрахована на чотири роки і при-значена для організації та проведення науково-методичної робо-ти з класними керівниками на шкільному та районному (місько-му) рівнях, а також під час курсового підвищення кваліфікації.

 

Програмапідвищення рівня психолого-педагогічної компе-тентності класних керівників складається із розділів:

 

«Зміст програми» – перелік теоретичних положень, ідей,ключових категорій і понять, якими повинен оволодіти клас-ний керівник.

«Етапи реалізації програми» передбачає опис детальногоплану впровадження програми, етапи роботи та заходи (дії) суб’єктів діяльності.

«Критерії результативності» – визначення критеріїв ре-зультативності реалізації програми та способи їх перевірки. Особливість програми полягає в тому, що реалізація її змісту

 

відбувається послідовно (від накопичення необхідної інформації з проблеми, її усвідомлення до розробки і апробації авторських поглядів, шляхів, способів вирішення педагогічних ситуацій на практиці) та поетапно (поетапне вирішення загальної проблеми, дотримання принципів наступності, системності та єдності).


 

368


Зміст програми

 

Тема 1. Виникнення, розвиток спілкування і взаємин в онтогенезі. Дорослий і дитина

 

Поняття спілкування. Структура спілкування: комунікатив-на, перцептивна, інтерактивна. Види спілкування: опосередкова-не і неопосередковане, вербальне і невербальне. Спілкування як діяльність. Спілкування і взаємини. Роль спілкування у психіч-ному розвитку дитини у різні вікові періоди. Виховання як міжо-собистісна взаємодія дорослих і дітей.

Спілкування і соціалізація особистості.

 

Виникнення спілкування з ровесниками і його роль у розвит-ку особистості. Психологічні особливості спілкування підлітків з дорослими.

 

Тема 2. Сім’я та спілкування

 

Сучасні тенденції розвитку української сім’ї. Стилі взаємовід-носин у сім’ї: демократичний, авторитарний, ліберальний. Конф-лікти у сім’ї. Спілкування в конфліктних ситуаціях.

Психолого-педагогічні методи дослідження сім’ї.

 

Практична робота: «Крок за кроком до успішного спілку-вання».

 

Методика проведення батьківських зборів на теми: «Спілку-вання та його значення в житті людини», «Спілкування та розви-ток особистості».

 

Форми та методи виховної роботи з учнями на теми: «Роль сім’ї у розвитку особистості», «Права та обов’язки членів сім’ї», «Проблеми батьків і дітей».

 

Вироблення рекомендацій щодо формування позитивного пси-хологічного клімату в сім’ї.

 

Особливості педагогічної взаємодії класного керівника з бать-ками.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 490; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!