VA/DoD Clinical Practice Guideline For Management of Outpatient COPD, 2007



Антибіотики

З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ

До половини загострень ХОЗЛ пов'язано з бактеріальною інфекцією дихальних шляхів. Лікування загострень ХОЗЛ бактеріального походження за допомогою антибіотиків прискорює одужання і може запобігти ускладненням. Визначення загострень, які ймовірно пов'язані з бактеріальною інфекцією, допоможе обрати відповідну антибактеріальну терапію. Стратифікація хворих із загостренням на неускладнених (див. таблицю 13) і складних пацієнтів з клінічними критеріями, які легко визначити, допомагає визначити антибіотик вибору.

ПОЛОЖЕННЯ ЩОДО ДІЇ

Призначають курс антибіотиків при загостреннях ХОЗЛ, якщо симптоми вказують на бактеріальну інфекцію; вибір антибіотика може бути заснований на ступені складності (кількість загострень, ОФВ1, попереднє застосування антибіотиків, наявність серцевих захворювань).

РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Для пацієнтів із загостренням ХОЗЛ, які мають принаймні два з наступних прояви, швидше за все будуть мати користь від антибактеріальної терапії [A]:

­ Збільшення гнійного мокротиння (зміна кольору мокротиння)

­ Збільшення обсягу мокротиння

­ Збільшення задишки.

2. Вибір антибіотиків, може бути визначений на основі місцевої бактеріальної резистентності. [C]

3. Вибір антибіотиків може грунтуватися на частоті загострень протягом останніх 12 місяців, тяжкості ХОЗЛ, наявності захворювання серця, і недавнього (в межах 3 місяців) прийому антибіотиків пацієнтом. [B]

4. Для неускладнених загострень ХОЗЛ слід розглянути застосування доксицикліну, триметоприму/сульфаметоксазолу, цефалоспоринів другого покоління. [C]

5. Для ускладнених загострень ХОЗЛ, слід розглянути бета-лактамні інгібітори або фторхінолони. [C]

Стратифікація хворих із загостренням на неускладнених і складних пацієнтів може бути корисна для вибору антибіотику та наведена у таблиці 13.

Таблиця 13. Визначення рівня ускладнень пацієнта і антибіотиків

Характеристика хворих Антибіотики
Пацієнти без підвищеного ризику ускладнень  
1. Мали менше 3 загострень протягом останніх 12 місяців Доксициклін
2. Базове значення ОФВ1> 50% від належного Триметоприм/сульфаметоксазол
3. Відсутні захворювання серця Цефалоспорини ІІ та ІІІ покоління
4. Не отримували антибіотики протягом останніх 3 місяців Макроліди широкого спектру дії
Пацієнти з підвищеним ризиком ускладнень  
1. Мали більше 3 загострень протягом останніх 12 місяців Бета-лактамні антибіотики
2. Базове значення ОФВ1 < 50% від належного Фторхінолониа
3. Наявні захворювання серця  
4. Отримували антибіотики протягом останніх 3 місяців  

аДля точного визначення пацієнтів, які отримають користь від застосування хінолонів, варто пам’ятати, що використання цих препаратів при неускладнених загостреннях не рекомендується.

ОБГРУНТУВАННЯ

► Бактеріальна інфекція є однією з основних причин загострення ХОЗЛ. Лікування пацієнтів із загостренням ХОЗЛ за допомогою антибіотиків корисно, коли доведена бактеріальна інфекція. У зв’язку з тим, що визначення культури мокротиння і резистентності рідко доступні, визначення резистентності не рекомендоване в якості критеріїв вибору антибіотиків під час амбулаторної допомоги. Для амбулаторного лікування значного загострення ХОЗЛ наявність симптомів є достатньою і аналіз мокротиння не рекомендується. Основними бактеріями, що викликають загострення ХОЗЛ є Haemophilus influenzae, streptococcus pneumoniae, moraxella catarrhalis, pseudomonas spp, and enterobacteriaceae spp.

► Сучасний підхід до лікування загострень досить субоптимальний. Частота рецидивів після амбулаторного лікування загострення ХОЗЛ може бути від 20 до 25 відсотків випадків. Рецидиви пов'язані зі значною захворюваністю і збільшенням витрат. Найбільша частина витрат пов’язана з невдалим лікуванням, особливо якщо воно закінчуються госпіталізацією (Miravitlles et al., 2002).

► Практика показує, що число пацієнтів з патогенними бактеріями в респіраторному секреті і бронхіальне бактеріальне навантаження збільшується під час загострень. Крім того, місцеві запальні реакції також сприяють збільшенню бактеріального навантаження. Можна припустити, що для того щоб з’явилися симптоми загострення, повинна бути мінімальне бактеріальне навантаження в дихальних шляхах, тобто поріг, вище якого запальна реакція є досить серйозною та може викликати клінічні симптоми загострення. Цей поріг може змінюватися від пацієнта до пацієнта через різні змінні фактори. Деякі з цих факторів можуть бути визнані факторами ризику рецидиву, такі, як старший вік, порушення функції легень, супутні захворювання або часті загострення в минулому.

► Хоча це і не доведено, дуже ймовірно, що відповідне лікування окремих пацієнтів більш ефективними антибіотиками дійсно може скоротити число госпіталізацій і витрати на лікування. Раннє агресивне лікування загострень амбулаторно має потенціал для зниження госпіталізації, в результаті чого зменшиться використання антибіотиків при госпіталізації та появи резистентності.

ПОЛОЖЕННЯ ДОКАЗІВ

· Бактеріальна інфекція призводить до важких загострень ХОЗЛ (Sethi et al, 2002).

· РКВ (стратифіковані на використання стероїдів), які порівнювали хінолони зі стандартним лікуванням антибіотиками (наприклад, амоксицилін, кларитроміцин, або цефуроксим [250 мг два рази протягом 7 днів]) (Wilson et al, 2002, 2004) показали більш швидке зняття симптомів, менші невдачі лікування, меншу потребу в додаткових антибіотиках, і меншу частоту рецидивів загострень у наступні 6 місяців у пацієнтів, які отримували хінолони. Ці клінічно значущі результати, показали перевагу хінолонів.

· Антибіотики є корисним у хворих із загостренням ХОЗЛ і симптомами бактеріальної інфекції (Allegra et al, 2001; Anthonisen et al, 1987; Nouira et al, 2001; Saint et al, 1995).

· Аналіз мокротиння не рекомендується для визначення бактеріальної інфекції при амбулаторному лікуванні загострення ХОЗЛ (NICE, 2004).

· Гнійне мокроти або збільшення продукції мокротиння, яке супроводжується збільшенням задишки, вказує на чутливість до антибактеріальної терапії (Anthonisen et al, 1987; Stockley et al, 2000).

· Пацієнти з важким загостренням, більш імовірно, будуть мати резистентність до антибіотиків та найгірший результат загострення (Martinez et al, 2005; Miravittles et al, 2001; O’Donnell et al, 2003). Вихідні характеристики пацієнтів, такі як ступінь задишки, супутня ішемічна хвороба серця, і кількість попередніх загострення респіраторних захворювань тісно пов'язані з підвищеним ризиком рецидиву після амбулаторного лікування загострень (Miravittles et al, 2001).

· Систематичний огляд 11 (917 пацієнтів) РКВ, який оцінював вартість антибіотиків при лікуванні важких загострень ХОЗЛ (період пошуку: 1966 - 2005), показав, що при лікуванні загострення ХОЗЛ з сильним кашлем і гнійним мокротинням антибіотиками, незалежно від вибору, відмічалося зниження ризику короткострокової смертності на 77 %, зниження ризику невдачі лікування на 53 %, а ризик гнійного мокротиння на 44 %; з невеликим збільшенням ризику діареї. Антибіотики не покращували рівень газів артеріальної крові і піковий потік. Ці результати слід інтерпретувати з обережністю у зв'язку з відмінностями у відборі пацієнтів, вибору антибіотиків, невеликою кількістю включених досліджень, а також недостатнім контролем заходів, що впливають на результат, такі, як використання системних кортикостероїдів та вентиляція легень. Тим не менш, цей огляд підтримує використання антибіотиків у пацієнтів з ХОЗЛ з посиленням кашлю і гнійним мокротинням, які мають помірні або значні прояви хвороби (Ram et al, 2006).

· У клінічному дослідженні взяло участь 369 пацієнтів з популяції, якій необхідне було лікування (187 отримували левофлоксацин та 182 отримували амоксицилін/клавуланат). У загальній кількості 175 пацієнтів була мікробіологічно чутливі (86 отримували левофлоксацин і 89 отримували амоксицилін / клавуланат). У процесі лікування, значно вища частка мікробіологічно чутливих пацієнтів в групі левофлоксацину мала гнійне мокротиння (57,5% проти 35,6%, p <0,006), виділення мокротиння (65,4% проти 45,3%, р <0,013) і кашель (60,0% проти 44,0%, р <0,045), у порівнянні з групою амоксицилін/клавуланат. Тим не менш, ніяких істотних відмінностей між групами на етапі після лікування не спостерігалося (Grossman et al., 2006).

· РКВ MOSAIC рандомізувало хворих із загостренням до моксифлоксацину та трьох інших стандартних схем лікування антибіотиками. Подальший пошуковий аналіз проводився для виявлення прогностичних факторів короткострокових і довгострокових клінічних результатів. Пацієнти були оцінені через 7-10 днів після лікування, а потім щомісячно до нового загострення хронічного бронхіту або на термін до 9 місяців. Лікування моксифлоксацином мало позитивний вплив на клінічне одужання (співвідношення шансів (СШ) 1,49, 95% ДІ від 1,08 до 2,04), у той же час наявність серцевих захворювань (СШ 0,59, 95% ДІ від 0,38 до 0,90), ОФВ1 <50 відсотків від належного (СШ 0,48, 95 % ДІ від 0,35 до 0,67), і більше 4 загострень у попередньому році (СШ 0,68, 95% ДІ від 0,48 до 0,97) вказувало на гірший результат. Лікування моксифлоксацином мало позитивний вплив на клінічний успіху (СШ 1,57, 95% ДІ від 1,03 до 2,41) (Wilson et al, 2006).

ТАБЛИЦЯ ДОКАЗОВОСТІ

  Доказ Джерело Якість доказу Загальна якість Сила рекомендації
1 Визначення симптомів, які можуть вказувати на наявність бактеріальної інфекції Anthonisen et al., 1987 Stockley et al., 2000 І Хороша А
2 Для пацієнтів із загостренням ХОЗЛ, які мають принаймні два з наступних прояви, швидше за все будуть мати користь від антибактеріальної терапії: · Збільшення гнійного мокротиння · Збільшення обсягу мокротиння · Збільшення задишки Anthonisen et al., 1987 Ram et al., 2006 І Хороша А
3 Аналіз мокротиння не рекомендується для визначення бактеріальної інфекції при амбулаторному лікуванні загострення ХОЗЛ ATS/ERS, 2004 NICE, 2004 ІІІ Хороша D
4 Розпочинати курс анти-бактеріальної терапії у пацієнтів з важким загостренням ХОЗЛ та симптомами бактеріальної інфекції Allegra et al., 2001 Anthonisen et al., 1987 Nouira et al., 2001 Ram et al., 2006 Saint et al., 1995 І Хороша A
5 Вибір антибіотика має бути заснований, при можливості, на місцевій бактеріальній чутливаості ATS/ERS, 2004 Grossman et al., 2006 NICE, 2004 І Погана C
6 Стратифікувати пацієнтів відповідно до важкості стану для вибору антибактеріальної терапії Martinez et al., 2005 Miravittles et al., 2001 O’Donnell et al., 2003 І Погана B
7 При неускладненому загостренні призначають: Доксициклін, Триметоприм/сульфаметоксазол, Цефалоспорини ІІ та ІІІ покоління, Макроліди широкого спектру дії ATS/ERS, 2004 NICE, 2004 ІІІ Погана C
8 При ускладненому загостренні призначають: Бета-лактамні антибіотики, Фторхінолони Martinez et al., 2005 Wilson et al., 2002, 2004, 2006 І Погана B

 

Коментар робочої групи:

Для попередження формування стійкості до фторхінолонів ВООЗ не рекомендує їх широке використання в схемах лікування неспецифічних захворювань легень у зв’язку з поширенням у світі випадків мультирезистентного туберкульозу, тому що вибір антибактеріальних лікарських засобів, які застосовують у лікування цієї категорії пацієнтів значно обмежені, а фторхінолони є обов’язковою складовою у схемах лікування мультирезистентного туберкульозу.

В Українідля початкового емпіричного лікування повинні застосовуватися амінопеніциліни, в тому числі захищені, макроліди (азитроміцин або кларитроміцин), цефалоспорини 2-го покоління. При проведенні емпіричного лікування антибіотиками, лікар повинен враховувати перелік можливих найбільш розповсюджених збудників, кількість попередніх загострень (за рік), попередній прийом антибіотиків, показники функції зовнішнього дихання, супутні захворювання. Фторхінолони повинні залишатися препаратами резервув лікуванні загострень ХОЗЛ. Доксициклін та триметоприм/сульфаметоксазол не мають широкого застосування для лікування гнійних загострень ХОЗЛ.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!