Кл Урок 42 (4е) Writing Skills «Проблемы подросткового возраста»



Задачи:

· развитие умений ознакомительного чтения; повторение изученной лексики по теме «Проблемы подростков».

· освоение особенностей структуры и стиля письма-совета; развитие умений поискового и изучающего чтения; развитие умений монологической речи (оценочное суждение).

· освоение структур, используемых в высказываниях-советах; развитие умений поискового чтения и умений монологической речи (совет-рекомендация).

· развитие умений распознавания и использования реплик этикетного характера (начинающих и завершающих письмо).

· развитие умений продуктивного письма (письмо-совет).

· развитие умений продуктивного письма (умения разворачивать и аргументировать высказывание).

· развитие умений продуктивного письма (составление заметок по плану).

· развитие умений продуктивного письма (написание письма другу с советом по его проблеме).

 

Ход урока

Организационный момент.

Речевая зарядка

Работа по теме урока.

Работа по учебнику.

Введение темы модуля.

 

Упр. 1, с. 66

Ключи :

Stuart — is being bullied at school; David — his parents want him to quit the football team because of his poor grades; Sarah — doesn't like the way she looks; Karen — her parents don't want her to go on holiday

Предполагаемый ответ :

Other problems: low self-esteem, not having enough money/freedom, parents worry too much, pressure of exams, parents not liking friends, etc.

Упр . 2, с . 66

Ключи :

The letter is for Sarah. Claire's advice: start doing some exercise, follow a healthy diet.

Possible results

If you try to keep fit and healthy your body will grow in the best way.

Possibly you'll lose some weight if you do enough exercise and eat healthy food. Healthy food will also provide your skin with necessary vitamins to look healthy and bright.

Упр . 3, с . 66

Ключи :

a David; b Karen; c Stuart; d Sarah; b If I were in your position, I would get a part-time job. Then you would be able to save some money. c Why don't you talk to a teacher? If you do this, you will feel better because you won't have to suffer in silence any more. d Have you thought about doing some exercise? This would help you lose the extra weight.

Упр . 4, с . 67

Ключи:

1C 2 O 3 C 4 O 5 C 6 O

Упр . 5, с . 67

Ключи :

1 a; 2 I'm sorry you've been having problems at school. Here's what you can do to improve your situation. 3 1b, 2a, 3e, 4d, 5c; 4 I hope that my advice helps and everything turns out all right. 5 a

Упр . 6, с . 67 Предполагаемый ответ :

Have you thought about talking to the school counsellor, your parents or a teacher? If you do this, bullies won't pick on you because they will know that somebody is supporting you. Another good idea is to try to overcome your shyness.

This way you would be able to make some friends and start enjoying your time at school. If bullies see that you have friends, they will leave you alone.

Упр. 7, с. 67

a. Предполагаемый ответ:

Para 1 Dear Stuart,

Sorry you've been having problems at school. Here's what you can do to improve your situation.

Para 2 Talk to the school counsellor, parents or a teacher — bullies won't pick on you if they know sb is supporting you. Overcome your shyness — make some friends.

Para 3 Hope my advice helps/everything turns out OK. Diana

b. Предполагаемый ответ:

Dear Stuart,

I'm sorry to hear you've been having problems at school. Here's what you can do to improve your situation. Have you thought about talking to the school counsellor, your parents or a teacher? If you do this, bullies won't pick on you because they will know that somebody is supporting you. Another good idea is to try to overcome your shyness. This way you would be able to make some friends and start enjoying your time at school. If bullies see that you have friends, they will leave you alone. I hope that my advice helps and everything turns out all right.

Yours,

Diana

Итог урока. Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 7b*, с. 67; WB, с. 38.

 

Кл Урок 43 (4f) English in Use « Фразовый глагол put. Словообразование.»

Задача:

· освоение значений и развитие умений распознавания и употребления в речи фразового глаголаput.

· развитие умений изучающего чтения; развитие умений распознавания и использования предлогов for, in, to, with.

· освоение способа образования прилагательных с отрицательным значением с помощью приставок il-, im-, in-, ir-

· развитие навыков распознавания и использования в речи слов, значение которых представляет трудность для российских школьников.

· развитие навыков распознавания и использования в речи форм страдательного залога.

· освоение в речи тематической лексики.

 

Ход урока

Организационный момент.

Речевая зарядка

Работа по теме урока.

Работа по учебнику.

Введение темы модуля.

 

Упр. 1, с. 68

Ключи : 1 away 2 off 3 through 4 on 5 out 6 up with

Упр . 2, с . 68

Ключи : 1 to 2 for 3 to 4 with 5 to 6 in 7 in

Упр . 3, с . 68

Ключи :

1 impatient; 2 irresponsible; 3 impossible; 4 illogical; 5 illegal; 6 informal

Упр . 4, с . 68

Ключи :

1 match; 2 borrow; 3 worthless; 4 trend; 5 genuine

Предполагаемый ответ:

1. I liked the dress very much but when I tried it on it didn't suit me at all. My new trousers fit me perfectly and make me look slim. 2. If you want, I can lend you my CD player until yours gets fixed. When we go on holiday as a family we usually rent a car so we can travel around easily.

3. I thought our old table was worth nothing but we found out it was a priceless piece of furniture. I gained invaluable experience when I worked at the nursery last summer. 4. A local custom in Scotland is to clean your house before the New Year. I don't need to eat chocolate bars — it's just a bad habit I have. 5. I wish my boss would give more realistic deadlines — I have difficulty getting things done in time. My friend Sarah is always full of original ideas.

Упр. 5, с. 68

Ключи:

Last week Bluemoore's new shopping mall was opened by the Mayor. He was given a tour and he was introduced to some shop owners. Then, he was taken to lunch in the restaurant. They were told by the Mayor the visit had been enjoyed very much.

Упр. 6, с. 68

Попросите учащихся составить предложения с изученной лексикой.

Предполагаемый ответ :

He is so immature for his age and the teacher will not put up with his behaviour anymore. Long dresses are the latest trend but they don't appeal to me. I like informal dresses and casual clothes. This handbag is made of genuine leather and with its classic style it's sure to always be in fashion.

Итог урока. Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 5*, с. 68; WB, с. 39.

 

8 кл Урок 44 Culture Corner « Traditional costumes in the British Isles »

Задача:

· освоение значений тематической лексики.

· развитие умений прогнозирования содержания текста и поискового чтения.

· развитие умений поискового чтения.

· развитие умений монологической речи (описание с опорой на прочитанный текст).

· развитие умений продуктивного письма (описание национального костюма); развитие умений работать в группе.

 

Ход урока

Организационный момент.

Речевая зарядка

Работа по теме урока.

Работа по учебнику.

Введение темы модуля.

Упр. 1, с. 69

Ключи :

long-sleeved dress, knee-high white socks, black shoes — Picture A; pleated woollen skirts, pin, goatskin bag, cloak — Picture B; tall black hat, lace cap, long full skirt, white apron, black shoes, stockings, basket — Picture C; white trousers, loose white shirt, pad of bells, ribbons, handkerchiefs — Picture D

Упр . 2, с . 69

Ключи :

Irish traditional costumes and Morris dancing costumes

Упр . 3, с . 69

Ключи :

1 I 2 S 3 S 4 E 5 W

Упр . 4, с . 69

Предполагаемый ответ :

The traditional Irish costume is a long-sleeved dress, knee-high white socks and black shoes. The dresses have lovely Celtic designs on them.

Упр . 5, с . 69

Предполагаемый ответ :

Traditional Cossack costume consists of a white cotton smock with a high collar and bright baggy trousers. It is worn by men and is associated with Russian Cossack dancing. On top they wear a full-length back coat and a sheepskin hat. It is also traditional to carry a sword. Its origins lie in the 18th century Ukraine and Southern Russia. You can still see men wearing Cossack costume today in some villages.

Итог урока.Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 4*, с. 69; WB, с. 40.

 

8 кл Урок 45 Spotlight on Russia с . 6. «National Costumes.»

Задача:

· перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуации речевого общения на материале о родной стране.

Ход урока

Организационный момент.

Речевая зарядка

Работа по теме урока.

Работа по учебнику.

Введение темы модуля.

 

Организовать беседу о национальном костюме, его влиянии на современную моду, о роли костюма в истории России, о современных модных тенденциях.

Работа над текстом урока может быть (в соответствии с условиями класса) организована в разных вариантах:

· фронтальное чтение текста вслух;

· самостоятельная работа с чтением текста про себя;

· работа в парах/малых группах.

Предложите учащимся выполнить задания и ответить на вопросы. Выслушайте разные варианты ответов, организуйте обсуждение. Поощряйте развёрнутые ответы с использованием изученной в новом модуле лексики и грамматических структур.

Подведите учащихся к выполнению работы проектного характера о национальном костюме в вашем регионе. Поощряйте групповую работу над творческим проектом. Учитывайте личностные способности учащихся (при оформлении проекта) и пр.

Предполагаемый ответ :

Russian costumes are not only beautiful, they are also convenient in wearing because they were created for work with freedom of movement. The Russian meaning of the word "beautiful" comes from the word "krasny", the Russian for "red". A woman's headdress "kokoshnik", fine linen "rubashka" shirts, a beautiful woman's

dress "sarafan" with embroidery ( вышивка ) — all these are comfortable and nice clothes worn ages ago by Russian women. Sarafan is the traditional sleeveless long women's dress. From the 19th century it was mainly worn by peasant girls and women in the northern and central regions of Russia, in the Volga Region. The oldest type of sarafan was almost straight; it was like an ordinary sleeveless dress put on over a shirt. Later there appeared the sarafan with embroidery in front, or buttoned through. In some parts of Russia old type sarafans still exist.

Итог урока.Оценки.

7.Домашнее задание: SB, SP on R, с. 6*, WB, с. 41-42.

 


Дата добавления: 2019-09-08; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!