Кл Урок 31 (3f ) English in Use. Фразовый глагол bring



Задачи:

· освоение значений и развитие навыков распознавания и употребления в речи фразового глаголаbring.

· освоение образования глаголов от существительных и прилагательных с помощью суффикса -ise/-ize.

· развитие навыков распознавания и использования в речи слов, различение которых представляет трудность для российских школьников.

· развитие навыков распознавания и использования предлогов (at, by, in, under).

· развитие навыков распознавания и использования в речи временных форм глаголов.

 

Ход урока

Организационный момент.

2.Речевая зарядка.
3.Контроль домашнего задания.

Работа по теме урока. Актуализация знаний.

Работа по учебнику. Введение темы модуля.

Упр. 1, с. 52

Ключи :

1 back 2 up 3 about 4 in 5 round 6 out

Упр . 2, с . 52

Ключи :

1 memorised; 2 apologised; 3 summarise; 4 modernise; 5 characterised; 6 criticises

Упр . 3, с . 52

Ключи :

1 invented 2 job 3 employees 4 salary

Предполагаемый ответ :

Do you know who discovered Australia and New Zealand? I've just found out that he told me lies! As soon as I finish my work we may go for a walk. He is very successful in his career. This is the treaty between the employer and the trade union. Her colleagues respect her a lot. Can I borrow some money from you, please? Workers are protesting against low wages.

(Wages — got daily, weekly, hourly; salary — affixed amount of money paid)

Упр . 4, с . 52

Ключи :

1 at/under 2 At 3 in 4 in/at

a. Предполагаемый ответ:

Even at a young age Sergei Rakhmaninov showed great skill in composition. Alexander Pushkin became the father of Russian literature in the 19th century.

Упр . 5, с . 52

Ключи :

1 had invented; 2 was working; 3 stumbled; 4 was trying; 5 lived; 6 was experiencing; 7 will always remember

Предполагаемый ответ :

S1: Why will we always remember Alexander Graham Bell?

S2: He invented the telephone.

S1: How did Alexander Graham Bell invent the telephone?

S2: He was working on a hearing device when he stumbled on the invention of the telephone.

S1: Why was he trying to help deaf people?

S2: He lived with his deaf mother and wife and was experiencing deaf people's problems first hand. Etc.

6. Итог урока . Оценки .
7. Домашнее задание :
WB, с. 29.

 

 

Кл Урок 32(f) Culture Corner. Английские банкноты.

Задачи:

· развитие умений прогнозирования содержания текста и умений поискового чтения.

· развитие умений поискового и изучающего чтения; развитие навыков распознавания частей речи в контексте и использования различных средств словообразования.

· развитие умений поискового и изучающего чтения; развитие навыков распознавания частей речи в контексте и использования различных средств словообразования.

· развитие умений поискового и изучающего чтения; развитие навыков распознавания частей речи в контексте и использования различных средств словообразования.

· освоение значений тематической лексики.

· освоение значений тематической лексики (словосочетания).

· развитие умений собирать и организовывать информацию по заданной теме; развитие умений продуктивного письма (сообщение об истории денег/национальной валюты).

Ход урока

Организационный момент.

2.Речевая зарядка.
3.Контроль домашнего задания.

Работа по теме урока. Актуализация знаний.

Работа по учебнику. Введение темы модуля.

 

Упр. 1, с. 53

Предполагаемый ответ :

Yes, I know Adam Smith, he's famous for his theories in economics. I think that all these people are famous for something and they all appear on the English banknotes.

Упр . 2, с . 53

Ключи :

1 illustration; 2 prisoners; 3 various; 4 recently; 5 composer; 6 building

a. Предполагаемый ответ:

You can see Queen Elizabeth II on all banknotes in the UK. (Queen of England); You can see Elizabeth Fry on the back of a 5-pound note. (Improved living conditions for woman in European prisons.); Edward Elgar used to be on the old 20-pound note. (British composer); You can see Adam Smith on the new 20-pound note. (Economist).

Упр . 3, с . 53

Ключи :

improving: making better developed: invented evolution: gradual development governor: director site: location

Упр. 4, с. 53

Ключи:

1. called (insulted by saying unpleasant things) — обзывали

2. made (became well-known) — сделал себе имя

3 name (identify sb by giving a name) — выбрали имя ( для ребёнка )

Упр . 5, с . 53

Предполагаемый ответ :

The 10-ruble banknote is dark green and dark brown in colour. On the one side there is an engraving showing a bridge across the River Yenisei in Krasnoyarsk and a chapel on a multicoloured background. On the other side is the Bank of Russia logo.

Итоги урока. Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 5*, с. 53; WB, с. 30.

 

 


Дата добавления: 2019-09-08; просмотров: 393; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!