Работа по теме урока. Актуализация знаний.



Работа по учебнику.

Введение темы модуля.

Упр. 1, с. 21

Учащиеся, используя предложенные ответы, говорят о своём понимании термина socialetiquette. Можно расширить беседу, спросив, какие ассоциации вызывают у учащихся эти слова.

Ключи :

Social etiquette: customs&rules for polite behaviour

Упр . 2, с . 21

Предполагаемый ответ :

I think British people shake hands when they meet people for the first time. When they greet people they know well, I think they sometimes hug each other or kiss; sometimes they just wave to each other or smile. I think the British like to talk about the weather and also about gardening and pets. When British people go visiting people I think they like to bring something for the host, maybe a little present or some flowers.

 

Упр. 3, с. 21

Ключи:

1. They shake hands.

2. They kiss them on the cheek or give them a hug.

3. You can talk about family, friends, films, television, sport, studies, food, hobbies and weather.

4. You should be on time and bring a little gift for your hosts.

Упр. 4, с. 21

Учащиеся стараются по контексту понять значение новых слов/словосочетаний и объяснить значение по-английски, а также дать русский эквивалент.

Ключи :

respect: have a good opinion of their character or ideas ( уважать )

kiss (sb) on the cheek: kiss sb on the side of their face ( целовать кого - либо в щёку ) give them a hug: put your arms around them and hold them tightly ( обнять их ) affectionate: showing love or fondness for sb ( нежный , любящий )

offended: upset because of sth sb has or has not done ( обиженный )

small talk: conversation about unimportant things between people who do not know each other well

( светский разговор )

marital status: the state of being married or not ( семейное положение )

acceptable: good enough, appropriate ( приемлемый )

hosts: people who have guests ( хозяева )

1 respect; 2 hug; 3 acceptable; 4 hosts; 5 cheek

Упр . 5, с . 21

Обсудите варианты ответов. Окажите помощь в подборе лексического материала. Более подробно тема будет разработана на следующем уроке (Spotlight on Russia).

Предполагаемый ответ: см. упр. 6.

Упр. 6*, с. 21

Предполагаемый ответ :

Social Etiquette in Russia

Russians are very warm and hospitable people. They enjoy meeting new people and like to invite people to their homes for food and conversation. When Russian people meet a person for the first time, they usually shake hands with him/her. They usually smile as they introduce themselves. When they greet people they know well, they kiss them on both cheeks (often three times) to say hello and goodbye.

Popular topics for small talk are TV programmes, pets, family or you can complain about public transport or the weather. When visiting friends or relatives in their homes, it is fine for Russian people to arrive five or ten minutes late. It is good manners to take some flowers with you, or a little gift to show your appreciation. It's an accepted rule in most homes to take off shoes at the door and put on a pair of slippers. Meals are usually big and tasty, especially for visitors.

Итог урока . Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 6*, с. 21; WB, с. 10.

 

8 кл Урок 9 Spotlight on Russia с . 3. Social Etiquette in Russia

Задачи:

· перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуации речевого общения на материале о родной стране; развитие умений оказывать помощь зарубежным гостям в ситуациях общения в России.

Ход урока:

Организационный момент.

Речевая зарядка

Работа по теме урока. Актуализация знаний.

Работа по учебнику.

Введение темы модуля.


Вводная беседа

Ознакомьте учащихся с общей структурой подборки материалов о России, представленных (как и в учебниках для 5—7 классов) в формате журнала для подростков. Прочитайте и обсудите редакционное обращение. Используйте его для мотивации учащихся на взаимодействие при помощи английского языка (создание материалов о своей жизни, родном крае) для решения обозначенной коммуникативной задачи: помочь английским школьникам и другим зарубежным сверстникам как можно больше узнать о России. Запишите действующий адрес электронной почты — сюда учащиеся могут посылать свои материалы.

Вспомните материалы учебников 5—7 классов: какие темы и задания о России учащимся особенно запомнились?

Учащиеся просматривают содержание (Contents): какие темы кажутся особенно привлекательными?

Организуйте беседу о правилах поведения в обществе, принятых в России.

Работа над текстами урока может быть (в соответствии с условиями класса) организована в разных вариантах:

· фронтальное чтение текста вслух;

· самостоятельная работа с чтением про себя;

· работа в парах/малых группах.

Организуйте беседу на основе прочитанного текста. Каков источник текстов? (Вероятно, путеводитель по России для иностранцев.) Какие структуры использованы для выражения рекомендаций? Обсудите содержание текстов. Предложите учащимся выполнить задания и ответить на вопросы. Выслушайте разные варианты ответов учащихся, организуйте обсуждение. Поощряйте развёрнутые ответы с использованием изученной в новом модуле лексики и грамматических структур.

Подведите учащихся к написанию короткой заметки о правилах этикета в России, представляющей дополнение к тексту. Предполагаемый ответ :

But there are a few things you should remember when you go to Russia.

Naming Conventions. Russian names are comprised of: a first name, which is the person's given name; a middle name, which is a patronymic or a version of the father's first name formed by adding '-vich' or '-ovich' for a male and '-evna' or '-ovna' for a female. The son of Ivan would have a patronymic of Ivanovich while the daughter's patronymic would be Ivanovna and a last name, which is the family name or surname. In formal situations, people use all three names. Colleagues and close acquaintances may refer to each other by their first name and patronymic. Close friends and family members call each other by their first name only.

Appearance. Businessmen in Russia usually wear suits that are dark and well tailored along with good dress shoes. A businessman's wardrobe demonstrates the individual's image as a professional. Men often do not take off their jackets in negotiations. Do not stand with your hands in your pockets. This is considered rude. Women dress rather conservatively, avoiding overly flashy outfits. Men should always take off their hats and women should always cover their heads when entering into any Russian Orthodox Church. Skirts should be worn rather than pants.

Be Mindful of Gesticulations. When travelling in Russia, there are a few extra travel etiquette rules

that you should keep in mind. The thumbs-up sign is acceptable to communicate that everything is going well. You may be surprised to learn that whistling indoors is against common rules, as some Russians believe in the superstition that indoor whistling results in poor financial performance. Even whistling during applause is not acceptable.

Things to Keep in Mind. When touring Russia it's a little hard to get around in Russia without knowing some of the language, but in major cities like Moscow and St. Petersburg, there are many people (generally of the younger generation) who speak English and are happy to help tourists about directions. It's not necessary for tourists to be nervous about being annoying to local people in Russia. Russian locals are very forgiving and are accustomed to Western visitors. Most Russians will go out of their way to help tourists visiting their cities. A little bit of knowledge of the Russian language will go a long way. At the very least, tourists should learn to say 'Please' (Pazhalsta) and 'Thank You' (Spasiba).

6. Итог урока . Оценки .
7. Домашнее задание :
SB, Spotlight on Russia (SP on R), с. 3*; WB, с. 11.

 

8 кл Урок 10 Across the Curriculum: PSHE (Personal, Social & Health Education)

Задачи:

· развитие умений прогнозирования содержания текста по заголовку и с опорой на стихотворение в качестве эпиграфа; развитие умений чтения стихотворного текста.

· развитие умений обсуждать проблемы литературного произведения с переносом на личный опыт; воспитание толерантности, умения выстраивать поведение в ситуации конфликта.

· развитие умений изучающего чтения.

· развитие умения выражать свои чувства в ситуации разрешения конфликта.

· развитие умений монологической речи (сообщение в связи с прочитанным текстом).

· развитие умений написания стихотворного текста по образцу на базе пар антонимов.развитие умений монологической речи (выражение личного аргументированного отношения к прочитанному).

 

Ход урока:

Организационный момент.

Речевая зарядка


Дата добавления: 2019-09-08; просмотров: 144; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!