Існує 2 форми рецептурних бланків.



Форма № 1 — для виписування ліків дорослим і дітям за повну вартість;

для виписування ліків безкоштовно чи на піль­гових умовах і засобів, що підлягають кількісному обліку;

Форма №3 — для виписування наркотичних препаратів (блан­ки рожевого кольору, мають відповідну серію і номер).

Структура рецепта.

Рецепт виписують на відповідному бланку, оформленому дру­карським способом.

Рецепт складається з таких частин.

 

1. Напис «іп s сгірііо», до якого входять:

—назва лікувально-профілактичного закладу і його код;

—вказівка щодо рецепта (дитячий чи дорослий);

—дата виписування рецепта (число, місяць, рік);

—прізвище та ініціали хворого, вік;

—прізвище та ініціали лікаря.

2. Звернення лікаря до фармацевта — «гесіре», що означає
«візьми». Скорочено — « R р».

3. Після R р.: іде перелік лікарських речовин ( d е s і g паііо m а t е-
гіаг um ) латинською мовою у родовому відмінку із зазначенням їх
кількості (дози).

Якщо у рецепті виписана одна речовина — то це простий ре­ цепт, а якщо кілька — складний. Під час виписування складного рецепта назви препаратів пишуть одна під іншою і в певному по­рядку: спочатку основну лікарську речовину (Ьаsіs), на дію якої розраховує лікар, потім допоміжну (аdjuvапs), яка посилює дію основної, потім, якщо потрібно, речовину, яка зменшує неприєм­ний смак і запах ліків (согг ig еп s), і формівну речовину (сопstіtuепs).

У рецептах кількість твердих та сипких речовин позначають у грамах або частках грама.  Для практичної діяльності необхідні знання позначення доз у рецептах (в грамах або частках) і на упа­ковці (в міліграмах).

Позначення доз у рецептах

 

  Одиниці маси, г Позначення в рецепті Прочитання умовного позначення   Позначення, мг
1 1,0 Один грам 1000
0,1 0,1 Один дециграм 100
0,01 0,01 Один сантиграм 10
0,001 0,001 Один міліграм 1
0,0001 0,0001 Один дециміліграм 0,1
0,00001 0,00001 Один сантиміліграм 0,01

 

Кількість рідких лікарських засобів у рецептах вказується в мілілітрах, краплях (наприклад: 1 ml; 100 ml; gtts). Якщо лікарська речовина дозується в одиницях дії (ОД), то в рецепті вказується кількість одиниць дії.

 

4.  Приписка ( Su Ь s сгірііо) — вказівка фармацевту на технологію
виготовлення, лікарську форму, кількість доз латинською мо-­
вою.

 

5.  Сигнатура ( S і gn а tur а). Починається зі слова s і g па (познач).
Цю частину пишуть державною чи іншими мовами згідно з зако­ном України «Про мови в Україні» без будь-яких скорочень.

 

6.  Рецепт закінчується підписом лікаря і його особистою печат­кою.

7.  Додатково регламентується тривалість дії виписаного рецеп­-
та шляхом викреслювання окремих термінів.

Рецепти на лікарські засоби, що відпускають за рецептом на бланку №3, дійсні протягом 5 днів, на одурманюючі засоби і ті, що підлягають відпуску безкоштовно (форма №1), а також зазна­чені в пункті 15 вище згаданих правил — 10 днів, на решту — 2 міс.

 

4.До твердих лікарських форм відносять порошки, таблет­ ки, драже, гранули тощо.

Таблетки (ТаЬи ltt ае) — тверда дозована лікарська форма, яку одержують шляхом пресування лікарських та індиферентних речо­вин (цукор, крохмаль, тальк, натрію хлорид, вода, розчин желати­ну). Виготовляють таблетки круглої або овальної форми на фарма­цевтичних заводах. Застосовують внутрішньо. Перед вживанням краще подрібнити і розчинити в невеликій кількості води.

Таблет­ки тривалого виведення і такі, що мають ентеросолюбільне по криття, не можна подрібнювати.

Є спеціальні таб­летки для розсмоктування у роті, а також для введення у піхву, для імплантацій під шкіру.

Залежно від кількості лікарських речовин є прості - містять один лікарський засіб та складні - містять два або декілька лікар­ських засобів таблетки.

Виділяють складні таблетки, що мають спеціальну офіцінальну назву («Седалгін», «Теофедрин» то­що).

Під час роботи з таблетками звертають увагу на якість. Вони повинні бути круглої або овальної форми з цілими краями, без плям, з гладенькою поверхнею.

Перевіряють таблетки на міцність - при падінні на дерев'яну поверхню таблетки не повинні розбива­тися, розчинність - мають розпастися або розчинитися за 10 хв у воді за температури 37°С; таблетки, вкриті оболонкою, — за 30 хв.

Драже ( Dragee ) — тверда дозована лікарська форма, яку одер­жують шляхом багаторазового нашаровування лікарських і допо­міжних речовин на цукрові гранули. Застосовують внутрішньо, ковтають, не розжовуючи. Завдяки цукровій оболонці драже не відчувається неприємний смак і запах лікарських речовин.

Мікродраже — тверда дозована лікарська форма, яка утворю­ється шляхом нанесення лікарської речовини й цукрового сиропу на зернятка цукру.

Гранули ( Granulae ) — тверда лікарська форма, має вигляд однорідних частинок округлої, циліндричної або неправильної форми. Виготовляють на фармацевтичних заводах. Є недозованою лікарською формою. Призначають внутрішньо, дорослим дозують чайними ложками, дітям розчиняють у перевареній воді.

Приклад рецепта:

                    Rp.:Granularum Orasi 100,0

                     D.S. По 1/2 — 1 чайній ложці під час або після їди  3 рази на день всередину.

 

Порошок (Pulvis) — це тверда сипка лікарська форма для внут­рішнього або зовнішнього застосування, що складається з однієї або кількох подрібнених речовин. Стерильний порошок застосовують для парентерального введення після попереднього розчи­нення в стерильному розчиннику.

Для виготовлення порошків використовують лікарські речовини різного походження: синте­тичного, рослинного, тваринного, мікробного та неорганічні спо­луки. Виготовляють фабрично-заводським шляхом за офіціналь­ними прописами та в аптеках за магістральними прописами.

За ступенем подрібнення порошки поділяють на:

1)  крупний ( pulvis grossus ), застосовують внутрішньо після попереднього розчинення;

2) дрібний ( pulvis subtillis ), застосовують внутрішньо і запива­ють водою;

3)  найдрібніший ( pulvis subtilissimus ), застосовують зовнішньо.

 

За кількістю інгредієнтів порошки поділяють на прості, які міс­тять один лікарський засіб і складні - містять два або більше лікар­ських засобів. Застосовують також дозовані, які поділені на окремі прийоми внутрішньо, стерильні у флаконах і ампулах — для ін'єкцій та не дозовані,  якщо містять несильнодіючі речовини, тобто не потребують точного дозування — зовнішньо, рідше внут­рішньо.

 

Маса дозованих порошків від 0,1 до 1 г, а якщо лікарської речовини менше ніж 0,1 г, додають цукор ( Saccharum ) або молоч­ний цукор ( Saccharum lactis ), або глюкозу ( Glucosum ), а для хворо­го на цукровий діабет — крохмаль ( Amylum ).

Відпускають дозовані порошки у папері, а ті, що містять гігроскопічні речовини, — у вощаному папері ( Charta cerata ) або парафіновому ( Charta paraffi nata ).

Недозовані порошки випускають з масою від 5 до 100 г і біль­ ше. Відпускають у паперовому пакеті або у баночці. Є певні прави­ла щодо виписування порошків у рецептах.

Капсули ( Capsulae ) — це оболонки для дозованих порошкопо­дібних, гранульованих або рідких лікарських речовин для внутріш­нього застосування. У капсулах випускають лікарські препарати, що мають неприємний смак, запах або чинять подразливу дію.

Желатинові капсули виготовляють із желатину. Вони бувають ела­стичні, які заповнюють на заводах, і тверді, що складаються з двох півциліндрів, які заповнюють на заводах та в аптеках.

Желатинові капсули, що обробляють парою формальдегіду, називають глюто їдними, або гелодуратовими, якірозчиняються в лужному середовищі кишок, як і кератинові. Капсули призначають внутрішньо,  ков­тають їх нерозжовуючи.

Спансули ( Spansulae ) — це капсули для внутрішнього застосу­вання, які містять суміш кількох видів мікродраже лікарських ре­човин з різною тривалістю дії.

Сучасна хіміко-фармацевтична промисловість виготовляє «кон­дитерські» лікарські форми на желатиновій основі: пастилки, цу­керки, печиво, які привабливі на вигляд і зручні в лікуванні дітей дошкільного віку.


Дата добавления: 2019-02-26; просмотров: 412; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!