Солі вісмуту чинять в'яжучу, антисептичну та адсорбівну дії.



Дерматол — порошок жовтуватого кольору, без запаху та сма­ку, нерозчинний у воді і спирті.

Призначають зовнішньо у вигля­ді мазі та присипок для лікування дерматиту, екземи, виразок, опіків.

Ксероформ — порошок жовтого кольору зі слабким запахом, нерозчинний у воді і спирті.

Застосовують зовнішньо у вигляді присипки або мазі для лікування виразок, екземи.

 

6. Гостре отруєння солями важких металів виникає внаслідок
випадкового або навмисного вживання препаратів внутрішньо.
При цьому виникають такі симптоми:

— ознаки подразнення травного каналу - нудота, блювання, біль у животі;

— порушення з боку ЦНС - збудження, судомні напади або пригнічення;

— порушення з боку серцево-судинної системи - гостра серцева
недостатність, колапс;

— порушення функції нирок через 2-4 доби - сулемова нирка.

Допомога:

Видалення отрути (промивання шлунка з унітіолом, активо­ваним вугіллям, молоком, яєчним білком). Промивання шлунка слід проводити обережно при отруєнні ртуті дихлоридом, оскільки він ушкоджує стравохід та шлунок. Призна­чають також сольові проносні та сифонні клізми з унітіолом;

інактивація отрути, що всмокталася. Здійснюють шляхом
уведення в вену протиотрути — унітіолу або натрію тіосуль­ фату (унітіол має сульфгідрильні групи, з якими зв'язуються солі металів, а натрію тіосульфат під час взаємодії перетво­рює їх на неотруйні сульфіти);

проведення форсованого діурезу при легкому та середньому
ступенях отруєння;

гемодіалі та перитонеальному діаліз з уведенням унітіолу
та тетацин-кальцію (утворює з ртуттю комплексні сполуки)
при тяжкому ступені отруєння.

 

7. До антисептиків ароматичного ряду відносять фенол чис­тий, іхтіол, дьоготь, мазь Вишневського, мазь Вількінсона. Вони чинять дезінфекційну та антисептичну дію.

Фенол (кислота карболова) — безбарвна рідина, яка має своє­рідний запах. Чинить бактерицидну і місцеву подразливу дію.

Розчини фенолу використовують для дезінфекції інструментів, предметів догляду за хворими, меблів, екскрементів, харкотиння.

Березовий дьоготь — чорна рідина, що має своєрідний запах. Одержують методом сухої перегонки берези.

Чинить антисептичну (оскільки містить фенол) та місцеву подразливу і кератолітичну дії, а також інсектицидну дію (на членистоногих). Призначають при паразитарних захворюваннях шкіри (короста, лишай) та для лікування інфікованих ран.

Лінімент бальзамічний за Вишневським (мазь Вишневського) є комбінованим препаратом. До його складу входять дьоготь і ксе­роформ по 3г та олія рицинова до 100 мл.

Застосовують для ліку­вання ран.

Мазь Вількінсона — це комбінований препарат, що містить дьоготь, кальцію карбонат, сірку очищену, мазь нафталану, зелене мило.

Застосовують як антисептичний, протигрибковий та протипаразитарний засіб.

Іхтіол — продукт перегонки сланців (останків стародавніх риб). Це чорна сироподібна речовина, розчинна у воді та гліцери­ні, має своєрідний запах. Чинить антисептичну (містить 15% сір­ки, яка діє бактерицидно) та протизапальну дії.

Застосовують зовнішньо у вигляді мазі для лікування опіків, екземи, лишаїв, бешихи, фурункульозу та у вигляді супозиторіїв для лікування запальних процесів органів малого таза.

 

8. Похідні нітрофурану викликають виразну протимікробну
дію і відносно малотоксичні для людини. 

Використовують як хіміотерапевтичні засоби й антисептики.

Фурацилін — жовтий порошок, гіркий на смак. Малорозчин­ний у воді, малорозчинний у спирті. До нього чутливі грампозитивні та грамнегативні бактерії. Не викликає місцевої подразливої дії і сприяє процесу загоєння ран.

Застосовують у вигляді розчинів при пролежнях і виразках, опіках, для полоскання ротової порожнини і горла при стоматитах й ангіні, для лікування кон'юн­ктивіту. Препарат іноді призначають внутрішньо для лікування го­строго бактеріального шигельозу, приймати після їди і запивати великою кількістю рідини.

 

9. До групи барвників відносять брильянтовий зелений, метиленовий синій та етакридину лактат. До антисептиків цієї групи
особливо чутливі грампозитивні мікроорганізми і коки.

Брильянтовий зелений — це порошок золотисто-зеленого ко­льору, що важко розчиняється у воді і спирті. Виявляє високу про­тимікробну активність. Водні та спиртові розчини брильянтового зеленого використовують при піодермії, блефариті, невеликих ушкодженнях шкіри для обробки операційного поля.

Метиленовий синій — темно-зеленого кольору порошок.

Засто­ совують спиртові розчини як антисептичний засіб при опіках, піодермії; при циститах, уретритах промивають порожнини водним розчином. Розчини метиленового синього вводять у вену як антидот при отруєннях ціанідами, чадним газом та сірководнем.

Етакридину лактат — жовтого кольору порошок, гіркий на смак. Спричиняє бактеріостатичну дію у малих концентраціях, а у великих — бактерицидну. Активність висока, але дія розвивається повільно. Застосовують для промивання інфікованих порожнин, обробки і лікування ран, виразок, абсцесів, фурункулів, у практиці лікування очей, стоматології, оториноларингології.

10. До групи антисептиків аліфатичного ряду належать спирт
етиловий і формальдегід. Препарати цієї групи мають антисептич­ ні та дезінфікувальні властивості. Механізм дії: зумовлюють дегід­ратацію (зневоднення) білків клітинної мембрани і загибель мік­роорганізмів.

Спирт етиловий — рідина, що має своєрідний запах та смак. Ба ктерицидна дія проявляється при 20% концентрації. Крім протимікробної дії спирт етиловий справляє також подразливу (у малих концентраціях) та в'яжучу (у великих концентраціях).


Дата добавления: 2019-02-26; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!