Аптеки, їх обладнання і УСТАТКУВання.



                                План

1.Аптеки, їх типи та функції. Види аптек за формою власності.

2.Обладнання та оснащення аптек.

3.Правила зберігання лікарських засобів.

4.Правила торгівлі медикаментами.

5.Документація аптек.

6.Маркетингування медикаментів.

7.Маркування лікарських засобів у ветеринарних аптеках.

 

¨ Основна література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 20 – 29с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою. - К.: Аграрна освіта, 2001. – 3 – 12, 251 – 252 с.

1. Аптеки, їх типи та функції. Види аптек за формою власності .

Аптека – це установа, основні функції якої полягають у виготовленні, зберіганні і відпуску лікарських засобів.

 

 

 

 



   За призначенням розрізняють аптеки відкритого і закритого типу.

В аптеках відкритого типу ліки відпускають за готівку та за безготівковими розрахунками господарствам, ветеринарним лікувальним установам, організаціям і окремим громадянам.

Аптеки закритого типу забезпечують ліками хворих тварин лікувальних установ та господарств.

Роздрібна реалізація (торгівля) лікарськими засобами здійсню­ється на підставі ліцензій, одержаних суб'єктами господарювання відповідно до законодавства, через аптеки та їх структурні підрозділи (аптечні кіоски та пункти).

Аптеки мають функції:

- соціальну (надання фармацевтичної інформації, розповсюдження серед населення санітарно-гігієнічних знань);

- виробничу (індивідуальне виготовлення лікарських засобів за рецептами, маркування і контроль якості виготовлених в аптеці лікарських засобів),

- торговельну (закупівля, розміщення і зберігання лікарських засобів та виробів медичного призначення, реалізація їх за готівку та безготівково).

За формою власності є такі в иди аптек:

Приватна - заснована на власності фізичної особи.

Колективна: а) колективного підприємства, заснованого на власності трудо­вого колективу підприємства;

б) господарського товариства (переважно товариства з обмеже­ною відповідальністю і в меншій мірі - акціонерні товариства); підприємства, заснованого на власності об'єднання громадян.

Комунальна - заснована на власності відповідної територі­альної громади.

Державна - заснована на державній власності.

 

ОБЛАДНАННЯ ТА ОСНАЩЕННЯ АПТЕК

         Аптеку обладнують у сухому просторому і світлому приміщенні. В аптеці повинні бути:

приймальна - призначена для прийому громадян і обладнана вітринами, шафами з лікарськими засобами, столом, касовим апаратом;

• асистентська (рецептурна) - у ній готують ліки. Обладнують аптечними шафами та робочим столом. У верхній частині аптечних шаф розміщують аптечні банки, склянки, штангласи з лікарськими речовинами, а у нижній - переважно сировину рослинного походження. На столах розміщують ваги, необхідне обладнання для виготовлення та упаковування ліків; у шафах - ступки з товкачиками (для подрібнення і змішування речовин), склянки, банки, лійки, фільтрувальний папір, корки, мірний посуд (мірні колби, піпетки, бюретки, крапельниці, мензурки).

•  кімната для миття посуду та одержання дистильованої води повинна мати ємності для миття посуду, дистилятор, стерилізатор, сушильну шафу;

матеріальна - призначена для зберігання лікарських засобів у шафах, холодильниках, на полицях і стелажах;

• холодильник і підвал - у яких зберігають лікарські речовини, які потребують захисту від підвищеної температури та світла;

• склад - для зберігання засобів, призначених для дезінфекції.

Користуючись вагами, слід дотримуватись таких правил: перед роботою: перевіряти справність ваг; не перевантажувати їх, тягар класти на праву, а важки - на ліву шальку ваг; порошки насипати на зважений папір, а рідину зважувати в скляному посуді; дрібні важки переносити тільки пінцетом; контролювати правильність зважування (підраховувати важки).

Аптечні шафи, звичайно, розділені на дві частини: верхню й нижню. У верхній частині роблять полички, на яких розміщують аптечні склянки та банки з лікарськими речовинами, а в нижній частині у висувних шухлядах з надписами зберігають громіздку, здебільшого рослинного походження, лікарську сировину.

Крапельниці

Мірний посуд
                                          

Аптечний посуд повинен бути скляним, фарфоровим або пластмасовим і добре закриватися. Розрізняють банки і склянки (посудина із шийкою). Аптечний посуд, у якому зберігають лікарські засоби, називають матеріальним, а той, у якому відпускають готові ліки, - рецептурним.

В аптеці повинен бути також мірний посуд: мірні колби, піпетки, бюретки, мензурки, крапельниці.

Для подрібнення і змішування лікарських речовин застосовують фарфорові ступки і товкачики.

При роботі з сипкими речовинами користуються капсулатурками і ложечками, а з мазеподібними - шпателями.

У матеріальній кімнаті аптеки містяться запаси лікарських засобів та матеріалів, які не псуються при кімнатній температурі (18 -20 °С).

 

У підвалі або в холодильних камерах зберігають біопрепарати, а також медикаменти, чутливі до високих температур. Легкозаймисті та дезінфікуючі речовини зберігають окремо в сухих закритих прохолодних приміщеннях.

У торговій залі обов'язково повинен бути касовий апарат.

Роботою аптеки керує завідуючий аптекою або працівник ветериарної установи.

 В обов'язки завідуючого аптекою входить своєчасне складання заявок на зооветеринарні товари та списування їх; одержання приладів, медикаментів, інструментів, дезінфікуючих засобів відділень "Зооветпромпостачу"; відпуск медикаментів та ін.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 744; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!