РЕЦЕПТ ТА ПРАВИЛА  ВИПИСУВАННЯ  РЕЦЕПТІВ.



СТРУКТУРА РЕЦЕПТІВ

План

1. Поняття про рецепт.

2. Правила виписування рецептів

3. Структура рецептів.

4. Види рецептів.

4. Несумісності лікарських речовин.

5. Маса і міра лікарських речовин.

¨ Література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 34 – 43с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою. - К.: Аграрна освіта, 2001. – 3 – 12, 251 – 252 с.

Поняття про рецепт.

        Рецепт (від лат. recipere - взяти) - письмове звернення лікаря, фельдшера ветеринарної медицини до фармацевта ветеринарної аптеки про виготовлення і відпуск ліків у певній формі та потрібній кількості.

Рецепт виписують на бланку розміром 105x150 мм латинською мовою, крім заголовку, сигнатури та підпису лікаря. (див. зразок)

 

Назва закладу ветеринарної                Код закладу по ЗКУД

медицини (штамп закладу)                  Код закладу по ЗКПО

Ветеринарна документація

 

РЕЦЕПТ

 

Дата__________________________________________________________

Вид, кличка, інв. №, вік, _________________________________________

Власник тварини________________________________________________

Прізвище, ініціали лікаря

(фельдшера) ___________________________________________________

 

 

Rp.:

 

 

         Підпис і особиста печатка лікаря (розбірливо)                 М.П.

 

     ______________________________________________________________

Рецепт дійсний протягом 10 днів, двох місяців (непотрібне закреслити)

Форма рецептурного бланка для виписування тваринам лікарських засобів загального призначення (розмір 105 х 150)

 

Забороняється виписувати рецепти на ветеринарні лікарські засоби, що недозволені до застосування у ветеринарній медицині України.

Рецепт - це офіційний документ, на основі якого виготовляють ліки, ведуть облік і складають звітність про витрату лікарських засобів. Особи, що виписали рецепт, виготовили і відпустили ліки несуть юридичну відповідальність за правильність рецепта.

Виписувати рецепти мають право лікарі та фельдшери ветери­нарної медицини лікувально-профілактичних закладів ветеринарної медицини різної форми власності, зокрема державних установ ветеринарної медицини, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів ветеринарної медицини, які здійснюють діяльність з ветеринарної практики на підставі ліцензії, виданої в установленому порядку.

П РАВИЛА ВИПИСУВАННЯ РЕЦЕПТІВ

1. Рецепти (форма № 1 та форма № 2 - для отруйних, сильнодіючих речовин та спирту) виписують на бланку латинською мовою, крім заголовку, сигнатури та підпису лікаря (їх вказують державною мовою або мовою міжнаціонального спілкування) чітко, ручкою, без виправлень і помилок. Для поміток фармацевта з обох сторін бланка є поле завширшки 1-2 см.

Назву кожної лікарської речовини пишуть з нового рядка, з прописної літери, латинською мовою, у родовому відмінку. Якщо назва речовини не вмістилась в один рядок, її переносять у наступний, відступивши на відстань двох літер від початку рядка.

На одному бланку виписують 1-2 рецепта одній тварині або групі тварин-аналогів. Рецепт від рецепта відділяють знаком # (у першому рецепті він замінює підпис лікаря, а у другому - Іnscriptio). Другий рецепт починають словом Rесіре (Rр.:) і закінчують сигнатурою (S.:). Незалежно від кількості рецептів на бланку лише один раз вказується перша частина рецепта і підпис лікаря.

Назви лікарських речовин у рецептах можна скорочувати, але так, щоб не переплутати слів, що мають спільний корінь. Скорочувати слова потрібно на приголосній, а при подвійних приголосних зберігають обидві букви (аmpull).

Якщо пропис другого рецепта не вміщується на лицьовій стороні бланка, його переносять на зворотний бік, вказавши у правому нижньому кутку бланка Vertе! - переверни.

Масу лікарських речовин зазначають у кінці рядка арабськими цифрами у вигляді десяткового дробу у грамах, цілі числа від десятих відділяють комою, якщо десятих немає, ставиться 0 (10,0). Кількість рідких речовин вказують у грамах, краплях та мілілітрах (відповідно 10,0; gtts. X;). В окремих випадках кількість речовин зазначають в одиницях дії (ОД). За 1 ОД приймають специфічну активність, що міститься у 1 мкг чистого препарату. Кількість формоутворювальних речовин при виписуванні болюсів, пілюль, кашок вказують q.s. – quantum satis (скільки потрібно), пропонуючи фармацевту визначити її на свій розсуд.

Якщо беруть однакову кількість лікарських речовин і їх назви вказані послідовно, то дозу вказують тільки після останньої речовини, поставивши перед дозою аа (аnа - порівну).

Лікарські речовини в рецепті вказують у певній послідовності:

Сопочатку основна, потім допоміжна, далі речовина, що виправляє смак і запах та формоутворювальні.

Для термінового відпуску ліків у правому верхньому кутку бланка пишуть Сito! - швидко, або Antidotum! - протиотрута, або Statim! - негайно.

Дози лікарських речовин не повинні перевищувати вищих одноразових.

Якщо можливий повторний відпуск ліків за рецептом, то у правому верхньому кутку бланка пишуть Repetatur! (повторити) або Nonrepetatur! (не повторювати).

Рецепти дійсні протягом 2-х місяців після виписування, крім тих, до складу яких входять отруйні і наркотичні речовини, які дійсні протягом 5-ти діб, снодійні - 10-ти діб.

Рецепт, виписаний з порушенням правил або в якому виписані несумісні речовини, в аптеці анулюють, ставлячи штамп "Рецепт недійсний".

Заклади ветеринарної медицини та ветеринарні аптеки повинні зберігати копії рецептів протягом трьох років.

Особливості виписування рецептів на отруйні, сильнодіючі та снодійні засоби

Отруйні, сильнодіючі та снодійні ветеринарні лікарські засоби у чистому вигляді або в суміші з індиферентними речовинами виписуються на спеціальних рецептурних бланках "форма № 2".

Крім штампу і підпису особи, яка виписала рецепт, він додатково підписується керівником закладу ветеринарної медицини або його заступником і завіряється печаткою цього закладу "Для рецептів".

На одному бланку пишуть лише один рецепт.

Назви наркотичних і отруйних речовин вказують на початку рецепту і не скорочують.

Ліки, що містять отруйні і сильнодіючі речовини, за рецептом відпускають лише один раз.

Наркотичні засоби дозволяється виписувати лікарям, що працюють у державних закладах ветеринарної медицини.

Фельдшери не мають права виписувати отруйні і сильнодіючі засоби.

 

С ТРУКТУРА РЕЦЕПТУ

Рецепти повинні мати кутовий штамп закладу та завірятися підписом і особистою печаткою лікаря. Лікарі, що займаються приватною ветеринарною практикою, на рецептурних бланках, у верхньому лівому куті зазначають свою адресу, номер ліцензії та дату її видачі. Перша, п'ята та шоста частини рецепта пишуться державною мовою або мовою міжнаціонального спілкування.

Рецепт складається з 6 частин, у яких зазначають:

Іnscriptio (Invocatio):

назву, адресу і телефон установи;

дату виписування рецепта;

дані про хвору тварину (вид, вік, стать, кличка або номер) та про її власника (прізвище та його адресу або господарство);

прізвище та ініціали лікаря ветеринарної медицини.

Ргероsitiо - звернення до фармацевта висловлюється одним словом гесіре - візьми (наказова форма дієслова гесіреге - брати) і зазначається Кр.:

Designatio materiarum - матеріальна частина рецепта, в якій вказують у певному порядку лікарські речовини та їх кількості. Обов'язковою є гетесііитЬазіз, а інші є не у всіх рецептах.

Subsc r іptіо - містить вказівку про виготовлення і відпуск лікарської форми (є тільки в складних рецептах), М.f. — змішай, нехай буде зроблено та D.t.d. N. — дай таких доз числом.

Signatuга — вказівка про спосіб введення, дозування, час і частоту приймання ліків.

Nomen medici — підпис ветспеціаліста.

В ИДИ РЕЦЕПТІВ

Простий рецепт - виписують тільки одну лікарську речовину.

Складний рецепт - виписують дві і більше лікарських речовин.

Дозований — вказують кількість ліків на одне введення.

Недозований - виписують загальну кількість речовини на кілька введень.

Скорочений - вказують назву лікарської форми, назву лікарської речовини, концентрацію і загальну кількість лікарської форми.

Розгорнутий - перелічують всі речовини, що входять до складу лікарської форми і їх кількість, вказують, яку лікарську форму необхідно виготовити.

Офіцінальний - рецепт на ліки, що випускаються фармпромисловістю.

Магістральний - рецепт на ліки, складений за прописом лікаря.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 626; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!