Тверді та щільні  лікарські форми.



План

1. Загальна характеристика твердих і щільних лікарських форм, їх класифікація, значення і застосування.

2. Технологія приготування і виписування рецептів на тверді лікарські форми:

2.1 Порошки;

2.2 Пілюлі і болюси;

2.3 Збори, капсули;

2.4 Таблетки; 

2.5  Брикети, гранули.

 

¨ Література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 56 – 64с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта, 2001. – 269 - 290 с .

 

 

Тверді та щільні лікарські форми мають широке застосування в практичній діяльності ветеринарних спеціалістів. Ці форми зручні при введенні, легко дозуються, не потребують стерилізації, легко готуються.

КЛАСИФІКАЦІЯ

     
 


Брикети                                                                        гранули

Порошки – сипка (суха) лікарська форма для зовнішнього і внутрішнього застосування. У формі порошку можна виписати різні синтетичні препарати, продукти життєдіяльності деяких мікроорганізмів, речовини рослинного і тваринного походження. Виготовляють порошки подрібненням твердих лікарських речовин у ступці або в спеціальних машинах. За ступенем подрібнення розрізняють грубі, дрібні й найдрібніші порошки.

Найдрібніші порошки використовують зовні для нанесення на поверхні ран або слизової оболонки. Їм властива адсорбтивна дія, і вони не спричинюють механічного подразнення.

Порошки бувають прості й складні. Простий порошок складається з однієї речовини, складний – з двох і більше лікарських речовин. Відпускають порошки не дозованими або дозованими.

Не дозовані порошки відпускають загальною масою, з якої ложками чи іншими мірками ліки поділяють на окремі дози. Застосовують їх як зовні, так і всередину. До складу таких порошків, як правило, не входять сильнодіючі і отруйні речовини.

Дозовані порошки відпускають окремими, точно визначеними дозами.

Виписують і виготовляють їх дивізійним і диспензаційним способами. При виготовленні порошків дивізійним способом кожну речовину відважують з розрахунку на всю кількість порошків, прописаних у рецепті, і окремо розтирають їх у ступці. Потім їх змішують і розділяють на окремі порошки, маса яких може різнитися на 3 – 15%.

Для виготовлення порошків диспензаційним способом кожну лікарську речовину в разовій дозі зважують окремо, а потім змішують у ступці і упаковують.

Ліки, виписані у формі порошку, розфасовують у паперові капсули, а гігроскопічні та леткі – у пропарафіновий папір.

                           Пропис рецепта диспензаційним способом

Rp.: Analgini 0.25

Dimedroli 0.1

       M. f. pulvis

       D.t.d. N 20

       S. Внутрішньо. Собаці

 

Пропис рецепта дивізійним способом

Rp.: Analgini 5.0

Dimedroli 4.0

       M. f. pulvis

       Divide in partes aeguales N 20

       S. Внутрішньо. Собаці

 

          Болюси ( Boli)– щільна лікарська форма консистенції розім’ятого м’якуша свіжого хліба для внутрішнього застосування великим тваринам. Форма болюсів яйцеподібна або циліндрична. Маса від 1 г до 20 г. Задають з допомогою болюсозадавача через рот.

Для виготовлення болюсів беруть лікарські і формотворні речовини. З формотворних використовують житнє чи пшенишне борошно Farina secalina, - triticиm, білу глину Bolus alba, а також воду.

Виготовляють болюси так. Відважують потрібну кількість лікарської речовини, висипають у ступку, додають до неї суху формотворну речовину (маса становить половину маси готового болюса) і все змішують. Потім доливають обережно воду, перемішують до однорідної маси потрібної консистенції і з неї викачують болюси. Болюсна маса не повинна кришитись і прилипати до товкачика.

Використовують болюси в день їх виготовлення. Відпускають болюси в коробках або загортають у пергаментний папір, попередньо обсипавши їх порошком формотворної речовини.

Виписують полюси тільки розгорнутим рецептом, дивізійним або диспензаційним способом.

 

Диспензаційний спосіб

 

Rp.: Analgini 3.0

Farinae secalinae et

Aquae coctae q. s.

      M. f. bolus

      D.t.d. N 6.

      S. Внутрішньо, по одному болюсу в день.

 

Дивізійний спосіб

Rp.: Analgini 18.0

Farinae secalinae et

Aquae coctae q. s.

    M.f. bolі N 6.

     S. Внутрішньо по одному болюсу в день.

 

       Пілюлі (P ilulae)  – щільна дозована лікарська форма для внутрішнього застосування у вигляді кульок. Виготовляється з однорідної пластичної маси. Маса пілюль від 0,1 г до 0,5 г. Пілюлі складаються з лікарських і формотворних речовин. З формотворних речовин беруть порошки коренів алтею (Pulvis radicis Althaeae) і кульбаби (Pulvis radicis Taraxaci), а також воду, цукровий сироп, рідкі екстракти, гліцерин.

Виготовляють пілюлі в аптеках ручним способом. Відважують лікарську речовину, розтирають її у ступці до найдрібнішого стану, потім добре змішують з формотворною масою. Ця маса повинна добре формуватися в пілюлі. Для виготовлення пілюльної маси формотворних сухих речовин беруть з розрахунку половини маси пілюль. Формотворні речовини добре змішують з лікарськими, додаючи при цьому невеликими порціями воду. Одержану масу викачують у вигляді палички рівномірної товщини, а потім розрізують різаком пілюльної машини на однакові частини, з яких формують кулькоподібні пілюлі. Готові пілюлі обсипають порошком лікоподію (Licopodium) або крохмалем (Amylum) і відпускають в коробках або паперових пакетах. Пілюлі повинні розпадатися у воді при температурі 37ºС протягом години.

Застосовують пілюлі всередину дрібним тваринам.

Виписують їх диспензаційним та дивізійним методами як і болюси.

Збори ( SPECIES) – суміш висушених і грубо подрібнених різних частин лікарських рослин (листків, кореневищ, квітів, плодів). Зрідка до зборів додають мінеральні солі чи ефірні олії. Застосовують збори зовні (припарки, примочки) і всередину з кормом або для виготовлення настоїв, відварів.

При виписуванні зборів перелічують усі лікарські речовини (рослини), що входять до збору. Відпускають у пакетах (коробках). Офіцинальні збори (жовчо-, сечо-, потогінний) виписують за скороченою формою, зазначаючи його назву та кількість.

                           Зразок рецепта

Собаці

Rp.: Foliorum Salviae

Florum Chamomillae aa 20.0

Fructus Anisi 10.0

Analgini 2.0

M.f. species

D.S. Настояти на гарячій воді. Для промивання рани.

 

Таблетки ( TABULETTA) – це тверда дозована лікарська форма, одержана пресуванням лікарських речовин або сумішей лікарських і допоміжних речовин. Виготовляють таблетки заводським шляхом. Застосовують їх переважно всередину. Таблетки являють собою досить зручну лікарську форму: вони портативні, тривалий час зберігаються, маскують неприємний смак препаратів. Таблетки, виготовлені пресуванням чистих лікарських речовин без наповнювачів, використовуються для приготування розчинів (натрію хлорид).

Якщо до складу таблетки входить лікарська речовина в малій дозі, до неї додають наповнювачі: цукор, глюкозу, натрію гідрокарбонат, кальцію фосфат, тальк, загальна кількість наповнювачів не повинна перевищувати 20%.

Таблетки бувають овальні, округлі, плоскі, двоопуклі. Якщо до складу таблетки входять отруйні речовини, їх фарбують: з сулемою – в червоний колір, всі інші – в синій. Випускають таблетки покриті оболонками, вони бувають цукрові, декстринові, із какао.

Є два варіанти прописів рецептів на лікарські речовини у таблетках.

 

Собаці

Rp.: Norsulfazoli 0.5

   D. t. d. N 10 in tabulettis.

   S. Внутрішнє, по одній таблетці два рази на добу.

Собаці

Rp.: Тabulettае Norsulfazoli 0.5

    D. t. d. N 10

    S. Внутрішнє по одній таблетці два рази на добу.

 

Капсули ( CAPSULAE ) – являє собою оболонку для дозованих порошкоподібних, пастоподібних, гранульованих або рідких лікарських речовин. Застосовують її всередину.

В капсулах призначають лікарські препарати, що мають неприємний запах, смак або характеризуються подразнюючою дією.

Випускають капсули желатинові, крохмальні і синтетичні. Вони бувають овальні, округлі або у вигляді двох циліндрів, які щільно входять один в другий. Випускають капсули уже заповненими лікарськими речовинами, або їх заповнюють ліками перед застосуванням. Капсули, прийняті всередину, під впливом шлункового або кишкового соку швидко розчиняються, а лікарські речовини діють.

Собаці

Rp.: Norsulfazoli 0.5

   D. t. d. N 10 in capsulis

   S. Внутрішнє по одній капсулі два рази на добу.

 

 

БРИКЕТИ ( Вriketа, Вriketае) - це утворення геометрично правильної форми, відповідного складу і маси, яке одержують пресуванням лікарських речовин або подрібнених рослин.

Складові частини:

лікарські речовини;

формоутворювальні (цукор, крейда, натрію хлорид).

  Виготовлення - на заводах методом пресування.

  Застосування: брикети використовують у вигляді лизунців, іноді розчиняють і додають до корму або води. Брикети, що містять рослинну сировину, використовують для виготовлення настоїв та відварів.

Виписування: вказують лікарську форму, лікарську речовину та масу брикета. У 4 частині рецепту: Дай таких доз числом - D.t.d. N.

Rр.: Briketae herbae Origani 7,5

  D.t.d. N. 10

  S.: Внутрішньо двічі на добу. На прийом по 1 брикету настоювати у склянці киплячої води.

ГРАНУЛИ (Granula , Granul ае) - тверда недозована лікарська форма у вигляді частинок неправильної форми] (зерняток, крупинок) для внутрішнього застосування.

Згідно  X  ДФ розмір гранул 0,2-3 мм.

Складові частини:

лікарські речовини (мінеральні речовини, мікроелементи);

формоутворювальні (цукор, крохмаль, глюкоза, тальк).

  Виготовлення: на фармзаводах або комбікормових підприєм­ствах.

Застосування: внутрішньо, дозуючи умовними мірами (ложка­ми, склянками).

Виписування: вказують лікарську форму, лікарську речовину та масу.

Rр.: Granulae Plantaglucini  50,0

   S.: Внутрішньо. По 1 чайній ложці 2 рази на добу.

 

             ? ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1.Загальна характеристика та технологія виготовлення і виписування порошків.

2. Технологія виготовлення та виписування зборів.

3. Технологія виготовлення та виписування болюсів та пілюль.

4. Технологія виготовлення та виписування таблеток.

   5. Загальна характеристика та технологія виготовлення і виписування капсул.

    6. Характеристика брикетів та гранул і технологія їх виготовлення та виписування.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 699; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!