Частина 1. ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЗНИЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОЇ ЗДАТНОСТІ КОРІВ І ТЕЛИЦЬ В ПЕРІОД ЗИМОВОГО УТРИМАННЯ



В. П. Кошовий

 

Акушерсько-гінекологічна патологія у корів

 

Харків

2004

В.П. Кошовий

 

 

Акушерсько-гінекологічна патологія у корів

Теоретичні і практичні поради лікарям ветеринарної медицини, технологам виробництва та переробки продуктів тваринництва, технікам штучного осіменіння з питань діагностики та профілактики порушень репродуктивної функції у корів та телиць на період зимового стійлового утримання.

Книга також рекомендована студентам технологічних та факультетів ветеринарної медицини, слухачам інститутів післядипломної освіти при вищих навчальних закладах.

 

 

Харків

2004

 

ЗМІСТ

стор.

ВСТУП.. 4

Частина 1. ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЗНИЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОЇ ЗДАТНОСТІ КОРІВ І ТЕЛИЦЬ В ПЕРІОД ЗИМОВОГО УТРИМАННЯ.. 7

1.1. Особливості годівлі та вплив аліментарно-дефіцитних факторів на репродуктивну функцію корів і телиць. 7

1.2. Особливості організації та проведення штучного осіменіння корів і телиць. 101

1.3. Особливості утримання та вплив факторів зовнішнього середовища на функцію розмноження у корів і телиць. 102

1.4. Патологічні процеси в статевих та органах системи регуляції репродуктивної функції як причини неплідності корів і телиць. 106

Частина 2. АКУШЕРСЬКА ТА ГІНЕКОЛОГІЧНА ДИСПАНСЕРИЗАЦІЯ КОРІВ І ТЕЛИЦЬ.. 145

2.1. Мета та методика проведення диспансеризації 145

2.2. Перинатальна патологія та її профілактика. 158

2.3. Патологічні роди у корів, профілактика. 176

2.4. Післяродові метропатії у корів, діагностика, лікування тварин, профілактика. 179

2.5. Післяродові гонадопатії, діагностика, лікування корів, профілактика. 183

Список використаної літератури.. 212


ВСТУП

Вирішальною умовою досить повного забезпечення швидко зростаючого населення Землі продуктами тваринного походження є послідовне та планомірне регулювання розвитку та відтворення поголів'я сільськогосподарських тварин. Це головна мета тваринників як в світовому масштабі, так і в межах кожної держави, зокрема України.

Розширене та стабільне відтворення поголів'я є головною умовою комплексного застосування заходів інтенсифікації галузі через те, що з кожним новим індивідуумом, включеним в процес репродукції, визначається рівень, якість та ефективність продукції на період, який залежить від тривалості господарського використання тварин та інтервалу між поколіннями.

Спрямоване підвищення селекційного прогресу та його сприйняття практикою за рахунок повного використання генетичного потенціалу, зростання плодючості та збереження молодняка при вичерпній реалізації біологічних можливостей росту - це ті вагомі фактори, які необхідно використовувати для інтенсифікації тваринництва за допомогою ефективних технологій. Це відноситься до всіх видів через те, що головним чином з відтворенням пов'язані прояви зачатків продуктивності, їх реалізація та клінічний стан тварин.

Рівень відтворення стада повинен бути підпорядкованим головній меті - максимальному отриманню молодняка. Виконання цієї задачі можливе лише при створенні для тварин оптимальних умов, тому що розмноження, як найважливіша функція, представляє складний, ланцюговий, рефлекторний процес, який залежить від нейроендокринних регуляторних механізмів, а також характеру та сили діючих на організм подразників.

В звичайних умовах на організм тварин впливає дуже багато різних факторів. Вони відповідним чином трансформуються в організмі та проявляються позитивними чи негативними реакціями. Умови утримання та годівлі, температура, світло, вологість, атмосферний тиск та інші фактори можуть позитивно чи негативно впливати на функцію розмноження. Причому цей вплив залежить від сили, тривалості та взаємодії компонентів сумарного подразнення.

Повноцінна годівля, регулярний моціон, поміркована температура, достатня інсоляція - головні компоненти оптимальних умов, які підвищують відтворну здатність тварин. Проте, згадані фактори не завжди діють в оптимальних варіантах. Варіабельність залежить перш за все від періоду утримання тварин.

Необхідно виділити три періоди: літньо-табірний (травень-вересень), першу (жовтень-грудень) та другу (січень-квітень) половину зимового утримання тварин.

В період зимового утримання, особливо в другій його половині, на організм тварин діють багато факторів (основними з них є неповноцінна годівля та гіпокінезія), що негативно впливають на відтворну здатність тварин. Так, наприклад, у корів і телиць в цей період, в порівнянні з літньо-табірним, значно зменшується кількість тварин, у яких настає стадія збудження статевого циклу в перший місяць після родів, збільшується середній термін від родів до першого осіменіння, зростають тривалість сервіс-періоду та кількість днів неплідності, індекс заплідненості. В цей час часто реєструють: народження неповноцінних телят (внутрішньоутробна гіпотрофія); патологічні роди (затримка посліду); захворювання статевих органів, що виникають в післяродовому періоді (атонія та субінволюція матки, післяродові ендометрити); анафродизію, викликану вторинним гіпогонадизмом, гіполютеолізом; вестибуліти у корів і телиць.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що на другу половину зимового утримання в багатьох господарствах припадає найбільше розтелень - від 50 до 65%. Ця аритмія пояснюється зростанням кількості днів неплідності після родів та тривалості сервіс-періоду. Корови, що народили телят у лютому-квітні, масово проявляють статеву охоту та запліднюються в червні-липні, зсовуючи роди на згаданий період. І це повторюється з року в рік.

Отож, при масових розтеленнях та дії на організм в цей період несприятливих факторів зовнішнього середовища і реєструють неплідність у значної кількості корів, що характеризується тимчасовою, тривалою чи постійною втратою відтворної здатності. Це досить проблемне питання, що не втрачає своєї актуальності.

Неплідність завдає тваринництву значних економічних збитків. Збитки від неплідності переважають втрати від всіх заразних і незаразних захворювань разом взятих. До складових цих збитків необхідно віднести: недоотримання приплоду, і як наслідок, неможливість проведення повноцінного ремонту та створення продуктивного стада; зниження молочної продуктивності; допоміжні витрати кормів та інших засобів утримання тварин; передчасне вилучення з череди молодих та високопродуктивних тварин. Все це підвищує собівартість продукції та знижує рентабельність ведення галузі скотарства.

З погляду на вищенаведені фактори виникла необхідність у створенні видання, в якому б в інтегрованому вигляді були висвітлені матеріали стосовно проблем неплідності у корів і телиць та їх вирішення, акцентуючи увагу на періоді зимового утримання, особливо другій його половині.


Частина 1. ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЗНИЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОЇ ЗДАТНОСТІ КОРІВ І ТЕЛИЦЬ В ПЕРІОД ЗИМОВОГО УТРИМАННЯ

Вітчизняна та зарубіжна література, а також наші багаторічні дослідження свідчать про те, що у корів та телиць в період зимового утримання, особливо в другій його половині, часто реєструють як акушерську так і гінекологічну патології, наслідком яких є зниження рівня відтворення тварин з витікаючи ми негативними результатами ведення галузі скотарства.

До причин, що прямо чи опосередковано викликають зниження репродуктивної здатності корів і телиць необхідно віднести: аліментарно-дефіцитні фактори (аліментарна неплідність); не виконання вимог інструкції – правил та техніки штучного осіменіння (штучно набута неплідність); порушення зоогігієнічних умов (кліматична неплідність); виникнення та розвиток патологічних процесів в органах регуляторної та виконавчої систем репродукції тварин(симптоматична неплідність).


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!