Зовнішні функції Української держави



На міжнародній арені Україна веде активну політику, спрямовану на забезпе­чення таких завдань: а) утвердження і розвиток України як незалежної демократи­чної держави; б) забезпечення стабільності міжнародного становища України; в) збереження територіальної цілісності держави та недоторканності її кордонів; г) включення національного господарства у світову економічну систему для його по­вноцінного економічного розвитку, забезпечення потреб громадян і підвищення добробуту народу; д) захист прав та інтересів громадян України, її юридичних осіб за кордоном, створення умов для підтримання контактів з зарубіжними українця­ми і вихідцями з України, подання їм допомоги згідно з міжнародним правом; є) поширення у світі образу України як надійного і передбачуваного партнера.

Хоча формально Україна є одним із засновників ООН у 1945 р., незалежну зовнішню політику вона здійснює лише з 1991 р.

69

Глава 9 Функції держави


Сучасна Українська держава здійснює відкриту зовнішню політику і прагне до співробітництва з усіма заінтересованими партнерами, уникаючи залежності від окремих держав чи груп держав, розбудовує свої двосторонні та багатосторон­ні відносини з іншими державами та міжнародними організаціями на основі прин­ципів добровільності, взаємоповаги, рівноправності, взаємовигоди, невтручання у внутрішні справи.

Україна, що важливо підкреслити, зараз не є ворогом жодної держави, засу­джує війну як знаряддя національної політики, додержується принципу незастосу-вання сили та загрози силою і прагне до вирішення будь-яких міжнародних спорів виключно мирними засобами.

Відзначимо, що ще в 1993 р. постановою Верховної Ради України було за­тверджено "Основні засади зовнішньої політики України". Л цьому документі го­ловними пріоритетними функціями зовнішньої політики України відповідно до її найважливіших загальнонаціональних інтересів та завдань визнавалися:

1. Забезпечення національної безпеки. Одночасно з пошуками міжнародних гарантій своєї безпеки, Україна дбає про розбудову власних Збройних Сил відпо­відно до принципу необхідної оборонної достатності.

В цьому контексті Україна сприятиме здійсненню заходів, спрямованих на повне знищення всіма державами хімічної і біологічної зброї га повне припинення будь-яких випробовувань ядерної зброї.

2. Створення умов, необхідних для нормального функціонування національ­ної економіки. Повномасштабні торговельні, виробничі та фінансові відносини з іншими державами та активне співробітництво з міжнародними організаціями є важливим фактором внутрішнього економічного розвитку України та інтегрування її національної економіки у світову. Для нас є дуже важливим взаємовигідне еко­номічне співробітництво з іншими країнами та міжнародними фінансовими струк­турами (Міжнародним валютним фондом, Всесвітнім банком реконструкції і роз­витку).

3. Сприяння науково-технічному прогресу в Україні та розвитку ії націона­льної культури і освіти. Україна здійснює широке науково-технічне співробітниц- _ тво із розвинутими країнами світу з метою піднесення якості національних науко­вих досліджень та створюваних на їхній основі технологій, включення українсько­го науково-технічного потенціалу до системи європейських і світних обмінів.

4. Участь у вирішенні глобальних проблем сучасності. Україна активно співпрацює із світовим співтовариством на універсальному, реї юналі.ному та дво­сторонньому рівнях у вирішенні глобальних проблем сучасносп, які є спільною турботою людства: охорона навколишнього середовища, розібропшя, ліквідація неписьменності та недорозвиненості, охорона здоров'я, сіихііїнс лихо, допомога біженцям, регулювання міграційних процесів, боротьба з наркомапню, злочинніс­тю, тероризмом тощо.

Одна з пріоритетних функцій української зовнішньої полиннії на цьому на­прямі полягає в залученні міжнародної допомоги для подолання и.шіі/іків Чорно­бильської катастрофи.

Україна, крім того, бере участь у заходах міжнародної о і ппіюнарисгва щодо
підтримання колективної безпеки. Військові підрозділи Укр.нпи іч-руи. участь у
70                                                                                                  Загппмі.і тінцт держави і права


підтриманні миру в Боснії та Герцеговині, в ряді інших країн. Проте, що сими і о-матично, наша держава невчасно засудила політику Югославії щодо косовських албанців, котра полягала в геноциді та "етнічних чистках". Відзначимо також, що Україна взяла посильну участь в антитерористичній операції міжнародного спів­товариства восени 2001 р. Батальйон спецхімзахисту був відправлений до Кувейту в березні 2003 р., проте офіційно Україна заперечувала свою участь в антиіраксь-кій коаліції держав на чолі з США.

_5._ Контакти з українською діаспорою. Україна має постійно і систематично піклуватись про забезпечення і задоволення національно-культурних, духовних, мовних та_ інших потреб і запитів етнічних українців, що проживають поза держа­вним кордоном. Важливою функцією зовнішньої політики України в цьому кон­тексті є захист прав українців в державах, що утворились на геополітичному прос­торі колишнього Союзу РСР.

6. Інформаційна функція^тобто створення ефективної системи інформацій­ного захисту своїх національних інтересівьщо_передбачає проведення активної ін­формаційно-аналітичної роботи, спрямованої на роз'яснення своєї внутрішньої і

.^іаввшшьої політики, формування прихильного ставлення до України в парламе­нтських,^ урядових і неурядових колах, збирання інформації про наміри або акції, що_плануються щодо України з метою своєчасного і адекватного на них реагуван­ня, прогнозування перспективних напрямів міжнародної активності. _Серед інших зовнішніх функцій України слід назвати такі: 1} інтеграція з європейськими структурами і Північноатлантичним альянсом

^НАТО). Україна, правда, станом на початок XXI ст. не ставить перед собою без­посереднього завдання вступу ні до НАТО, ні до Європейського союзу. У цьому плані зараз нашій країні необхідно виробити власну стратегію зовнішньої політи­ки у новій геополітичній ситуації, за якої її найближчі сусіди, - Польща та Угор­щина, - вже стали членами НАТО;

2) підтримання стабільних і рівних стосунків з Російською Федерацією, кот­ру проголошено "стратегічним партнером".


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 182; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!