Суверенітет Української держави



Юридичне закріплення статусу України як суверенної держави відбувалося і >сгупово і знайшло своє відображення в таких основних документах як Деклара-пя про державний суверенітет УРСР від 16 липня 1990 р , Акті проголошення не-і іежності України від 24 серпня 1991 р , Конституції України 1996 р

Конституція України підтверджує державний суверенітет України на всій й і ритори Відповідно до положень й ст 1 Україна є суверенна і незалежна демок-Р иична, соціальна, правова держава

Розглянемо основні елементи правового статусу України як суверенної дер­жави

1 Установчий характер державної влади України проявляється в такому

51

Глава 7 Державна влада основні характеристики


- в установленні назви держави, основ и конституційного ладу;

- визначенні характеру взаємовідносин по лінії особа - суспільство - держава;

- встановленні меж відповідальності перед громадянами і навпаки;

- прийнятті конституції, можливості її зміни, доповнення, тлумачення; забез­печення верховенства закону;

- визначенні форми державного устрою України, гарантій її цілісності; захис­ті прав національних меншин;

- у виборі форми правління, встановленні системи законодавчої, виконавчої і судової влад;

- у праві вступати до міждержавних союзів (СНД, Рада Європи).

 

2. Терито ріальна цілісність. Кожна держава має свою територію, в межах якої поширюється її суверенітет. Відповідно до ч.З ст.З Конституції територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Державний суве­ренітет проявляється у праві встановлювати статус, режим і здійснювати захист державного кордону, територіальних вод, повітряного простору, економічної зони і континентального шельфу.

3. Єдиний конституційний просщщ, В його рамках функціонує система за­конодавства, вся нормативно правова база держави. Конституція виступає юриди­чною базою для нормотворчої діяльності державних органів, на її основі розвива­ється галузеве законодавство.

4. Легітимність системи державних органів України, котра підтверджуєть­ся вільними виборами, котрі регулярно проводяться в порядку і в строк, визначені законом. Конституція України встановлює рамки повноважень органів державної влади, за межі яких вони не вправі виходити, характер їх взаємовідносин з органа­ми місцевого самоврядування.

5. Єдине громадянство.^ Встановлюється єдине громадянство для всіх гро­мадян України, визначається їх правовий статус, а також статус іноземців, осіб без громадянства, біженців і вимушених переселенців.

6. Державна власність, єдина кредитно-грошова система. Українська дер­жава визначає правовий режим усіх форм власності, умови і порядок її виникнен­ня та захисту, встановлює межі державної власності, на основі якої вона здійснює свою діяльність.

7. Збройні Сили України, на які покладаються оборона України, захист її су­веренітету, територіальної цілісності і недоторканості.

8. Міжнародна правосуб^єктність, що означає включення України до сис­теми світового співтовариства.

9. Офіційний статус державної мови, що означає забезпечення державою всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Держава визначає також правові основи розвитку мов національних меншин.

10. Дер жавні символи є однією з найважливіших ознак суверенної держави -Державний прапор", Державний гімн, Державний герб, столиця.


Легальність державної влади .

^^егжі^'легальний" походить від латинського "1е§а1із" і означає "законний". \У сучасних умовах юридичне поняття легальності державної влади означає Встановлення, визнання, підтримку даної влади законом, передусім конституцією. Словом, влада має опиратися на закон/Але при цьому необхідно врахувати два 'моменти. По-перше, конституції можуть бути прийняті, змінені й скасовані різни­ми способами. У багатьох країнах створені внаслідок військових переворотів вій­ськові чи революційні ради декретом відміняли конституції й нерідко без яких-небудь особливих процедур проголошували нові тимчасові конституції. По-друге, інколи конституції і закони, прийняті відповідно до встановлених процедур, за своїм змістом легалізували відверто тоталітарну владу. Такими були радянські конституції, конституційні закони гітлерівської Німеччини, расистське законодав­ство ПАР (до 1994 р., коли була прийнята тимчасова конституція).

[Спробуємо визначити основні умови легальності сучасної державної влади: 1. Органи державної влади формуються за процедурою, чітко визначеною законом;

"~ 2. Процедура формування владних структур має відповідати вимогам демо­кратії, котрі є загальновизнаними й закріпленими в нормах міжнародного права. Наприклад, якщо це вибори, то вони мають бути вільними з таємним голосуван­ням, якщо це призначення судді, то має бути спрямованим на досягнення незалеж­ності суддів, їх неупередженості.

3. Влада реально має належати саме тим державним органам, які вказані в ^законі.

4. Конституція та закони мають схвалюватися лише легальними органами ^відповідно до їх правотворчих функцій, визначених законом, або безпосередньо

народом (виборчим корпусом).

5. Зміст самих законів не має суперечити загальногуманним цінностям люд­ства, тобто закон повинен бути правовим, (наприклад, закон не може порушувати міжнародно-правових стандартів з прав людини).

6. Державна влада та її органи не вправі ухилятися від виконання обов'язків, покладених на них законом. Це може виражатися, наприклад, у відмові в призна­ченні виборів в строк, визначений законом, або в невиплаті заробітної плати пра­цівникам держбюджетної сфери.

7. Органи державної влади не можуть перевищувати своїх повноважень, ви­значених законом.

Б. Діяльність владних органів має провадитися виключно за процедурою, визначеною законом. Будь-яке рішення, прийняте владою з порушенням процеду­ри^ повинно визнаватися недійсним.

.Антиподом легальної державної влади є злочинна влада, котра опирається на їй відомі цінності, а не на закони/Класичним прикладом такої влади є більшови­цька влада в роки "воєнного комунізму" в Росії.


 


52


Загальна теорія держави і права


Глава 7. Державна влада : основні характеристики


53


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 207; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!